Słupsk
Zbigniew Zubel i Michał Pobiedziński byli gośćmi Radia Gdańsk w studiu w Słupsku (Fot. Radio Gdańsk/Przemysław Woś)

czwartek,

21 listopada 2019

18:30

Myśliwi ze słupskiego Związku Łowieckiego o zabójstwie żubra: "Jeśli to ktoś od nas, to nie ma dla niego miejsca w naszych szeregach" [POSŁUCHAJ]

Władze Polskiego Związku Łowieckiego w Słupsku zszokowane zabiciem żubra. Zapowiadają, że jeśli okaże się, że zwierzę zastrzelił członek związku, to ta osoba zostanie wyrzucona z organizacji.

 

Przypomnijmy, ciało zwierzęcia z odciętą już głową znaleziono w pobliżu wsi Dąbrówno w minioną niedzielę. Jak ustaliła prokuratura, żubr został zastrzelony dwoma kulami.  

- Sprawdzaliśmy już jak przebiegały legalne polowania w tym rejonie. Indywidualne i zbiorowe odbywały się sześć kilometrów od miejsca, w którym zastrzelono zwierzę. Jeśli okazałoby się, że żubra zastrzelił ktoś z legitymacją myśliwego, to dla takiej osoby nie ma miejsca w naszych szeregach - mówi Zbigniew Zubel, rzecznik Polskiego Związku Łowieckiego w Słupsku.

JEDYNY OKAZ

- To był jedyny okaz żubra w naszej okolicy. Niemal codziennie dostawaliśmy sygnały, gdzie jest. Ludzie wysyłali nam jego zdjęcia i filmiki. Sprawa nas bulwersuje do tej pory. Nie wiemy jak mogło do tego dojść. W środowisku myśliwych jest to wielki szok. Dla nas była to atrakcja i cieszyliśmy się, że żubr u nas zamieszkał - dodaje Michał Pobiedziński, łowczy Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Słupsku.

TO NIE BYŁ PRZYPADEK

Zdaniem myśliwych nie ma możliwości, by ktoś zastrzelił żubra przypadkiem. Zwierzęta są pod ścisłą ochroną. Sprawcy, który zastrzelił żubra grozi do pięciu lat więzienia.

Posłuchaj rozmowy.Przemysław Woś/mkul