Słupsk
Koniunkturę napędzają zamówienia od lokalnych firm (Fot.ustkaport.pl)

czwartek,

21 listopada 2019

15:00

To aż sześciokrotny skok. Rekordowy przeładunek w historii portu w Ustce

Od początku roku z nabrzeża kurortu rozładowano ponad 40 tys. ton kruszywa. To ponad 6 razy więcej niż w dotychczasowej jego historii. Wcześniej dostępność tego typu usług była w praktyce ograniczona do portów w Darłowie i Kołobrzegu.

Sytuacja zmieniła się m.in. dlatego, że Zarząd Portu Morskiego w Ustce dysponuje własnym placem składowym o powierzchni 2,5 tys metrów kwadratowych przylegającym do nabrzeża. Na miejscu funkcjonuje prowadzona przez zarząd stacja pilotowa, która pozwala na obsługę jednostek przez całą dobę.

- Takie przeładunki w usteckim porcie nie były wykonywane od ponad 20 lat, a ten port miał i ma potencjał przeładunkowy, który nie był wykorzystywany - mówi bosman zarządu portu morskiego w Ustce Hubert Bierndgarski. - Taka ilość przeładunków wiąże się z zamówieniami lokalnych firm, które potrzebują kruszywa do budowy dróg.

PLANY NA PRZYSZŁY ROK

Do przeładunków przygotowano Nabrzeże Władysławowskie w zachodniej części portu Ustka. Do portu Ustka, zgodnie z przepisami portowymi, mogą wchodzić jednostki o maksymalnej długości 80 metrów, szerokości 12 metrów i zanurzeniu do 4 metrów.

- W tym roku czekamy jeszcze na dwa statki z kruszywem, a już na rok przyszły wiemy, że kolejne 40 tys. ton kruszywa przejdzie przez nasz port, które zostanie zużyte pod budowę wiatraków - dodaje bosman.

Kruszywo transportują do Ustki ze Szwecji statki o ładowności od 1200 do 2000 ton.

Marcin Kamiński/pb