Słupsk
Starosta słupski Paweł Lisowski (Fot. Radio Gdańsk/Przemysław Woś)

wtorek,

19 listopada 2019

15:49

17 milionów więcej w budżecie powiatu słupskiego. "Położyliśmy duży nacisk na drogi"

O siedemnaście milionów złotych wyższy budżet od planowanego ma w tym roku powiat słupski. Wszystko dzięki pozyskaniu dodatkowych środków rządowych i z samorządu województwa na modernizacje dróg.


Starosta słupski Paweł Lisowski podsumował pierwszy rok swojej kadencji.

REKORDOWY WYNIK

- Na inwestycje przeznaczyliśmy w tym roku prawie 30 mln złotych - mówił starosta. - To w sumie sześćdziesiąt dziewięć zadań, które udało nam się wykonać dzięki wsparciu rządu, wojewody pomorskiego, samorządowi województwa pomorskiego i współpracy pomiędzy gminami. To rekord w historii naszego powiatu. Nigdy jeszcze nie udało się przeznaczyć prawie jednej trzeciej budżetu na inwestycje. Położyliśmy duży nacisk na drogi i mamy taki plan, by w przyszłym roku kwota na inwestycje wyniosła około 26 mln złotych. Zrealizowaliśmy pierwsze etapy modernizacji dróg w powiecie, podpisujemy umowy na kolejne. To między innymi trasy Barcino-Łosino i Ustka-Objazda. W sumie kilkanaście kilometrów. Administrujemy siecią dróg o długości około siedmiuset kilometrów, więc ich modernizacja musi być ciągła. Dochody budżetu powiatu dzięki pozyskanym dotacjom wzrosły nam z niespełna 95 do 112 milionów złotych – dodał starosta Paweł Lisowski.

REKOMPENSATA ZA TARCZĘ ANTYRAKIETOWĄ

W przyszłym roku powiat słupski ma otrzymać pierwsze pieniądze z tytułu rekompensat za tarczę antyrakietową. Będzie to 3,5 mln złotych. Całość środków od rządu na ten cel dla regionu słupskiego ma wynieść 115 mln. Pieniądze trafią między innymi do Słupska, Gminy Wiejskiej Słupsk, Kobylnicy i Gminy Smołdzino. Niemal w całości pieniądze mają być przeznaczone na rozwój infrastruktury, w tym również rozbudowę szkół i świetlic wiejskich. Program obejmuje lata 2020-2023 i to pierwsze rządowe rekompensaty za lokalizację w Redzikowie amerykańskiej tarczy antyrakietowej.


Przemysław Woś