Słupsk
Przynajmniej dwa pociski były przyczyną śmierci żubra. Zdjęcie ilustracyjne (Fot. Pexels)

wtorek,

19 listopada 2019

14:19

Kto zabił żubra w Dąbrównie? Jest coraz więcej odpowiedzi, mieszkańcy też mają swoją teorię

Przynajmniej dwa pociski były przyczyną śmierci żubra, którego odnaleziono w Dąbrównie w powiecie słupskim. To ustalenia Prokuratury Rejonowej w Lęborku, która przejęła śledztwo w tej sprawie.

Jak poinformował Radio Gdańsk prokurator rejonowy w Lęborku, Patryk Wegner, do tej pory zostały przeprowadzone wyłącznie oględziny zwierzęcia. Teraz będą badane okoliczności polowania.

"STRATA DLA POLSKIEJ PRZYRODY"

Sprawą są wstrząśnięci pracownicy Nadleśnictwa Łupawa, gdzie w ostatnim czasie żubr przebywał. - Jest to niepowetowana strata dla polskiej przyrody i dla naszego regionu - mówi rzecznik prasowy Nadleśnictwa Łupawa Piotr Spica. - To zwierzę było ozdobą naszego nadleśnictwa - dodał.

NADLEŚNICTWO ŁUPAWA

Jak dowiedziało się Radio Gdańsk, żubr w momencie postrzału znajdował się na terenie Nadleśnictwa Łupawa, w obwodzie łowieckim nr 78, który jest dzierżawiony przez Koło Łowieckie "Gwardia". - Polowanie odbywało się na naszych terenach, jednak nie w tym miejscu - informuje rzecznik nadleśnictwa.

Mieszkańcy Łupawy wskazują, że sprawcą śmiertelnego postrzelenia żubra mógł być myśliwy spod Bytowa, który miał pomylić żubra z dzikiem. - Byłem myśliwym i dziwię się, jak można pomylić te dwa zwierzęta. Poza tym do nierozpoznanego celu się nie strzela, tak mówią przepisy - twierdzi jeden z mieszkańców.

Sprawcy zastrzelenia żubra grozi do 5 lat więzienia i wydalenie z Polskiego Związku Łowieckiego. Zwłoki zwierzęcia zostały przekazane firmie zajmującej się utylizacją martwych zwierząt.

Marcin Kamiński/pOr