Słupsk
Lidia Hanczaruk, dyrektor Banku Żywności w Słupsku (fot. Radio Gdańsk/Joanna Merecka-Łotysz)

poniedziałek,

18 listopada 2019

12:31

Sklep z misją w centrum Słupska. "Żywność krótkoterminowa, ale pełnowartościowa"

Bank Żywności ze Słupska będzie rozdawał osobom potrzebującym darmową żywność. "Sklep z misją" powstał przy ulicy Mickiewicza, będzie w nim żywność krótkoterminowa, ale pełnowartościowa, na przykład: nabiał, wędliny, pieczywo, świeże owoce czy warzywa.
Ze sklepu będą mogły skorzystać osoby posiadające specjalne żywieniowe bony, które będą wydawane przez ośrodki pomocy społecznej.


ŻYWNOŚĆ KRÓTKOTERMINOWA

- Sklep będzie wpisywał się w ideę ratowania żywności, będziemy pomagać osobom potrzebującym. Dopiero w tym roku udało nam się pozyskać środki od marszałka województwa pomorskiego. W ramach projektu współfinansowanego z tych środków realizujemy nasz plan. To miejsce to tak naprawdę punkt wydawania, dystrybucji żywności. W tej chwili został nam już tylko Sanepid, my jesteśmy gotowi - mówi Lidia Hanczaruk, dyrektorka Banku Żywności w Słupsku.

- W naszym sklepie będzie żywność krótkoterminowa, ale pełnowartościowa, którą codziennie pozyskujemy z sieci handlowych lub ze sklepików lokalnych - dodaje Lidia Hanczaruk.

SKLEP BARDZO POTRZEBNY

- Ten sklep jest bardzo potrzebny. Niestety emeryturę mam bardzo niską, z opieki dostaje 200 zł „celówki” i niestety za gaz, za wodę, za mieszkanie trzeba zapłacić i naprawdę nie wystarcza na wszystko. Od w pół do piątej rano stoję na Niedziałkowskiego po chleb i bułki, żeby móc cokolwiek zjeść - mówi słupszczanka. - Ten sklep, tu w centrum, ułatwi nam wszystkim życie – dodaje.

Pracownicy Baku Żywności mają nadzieję, że dzięki tej inicjatywie dotrą do jak największej liczby osób potrzebujących i jednocześnie przełamią barierę wstydu, która pojawia przy okazji korzystania z takich punktów. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, punkt wydawania żywności czynny będzie już w połowie tygodnia.

Sklep pracować będzie w poniedziałki, środy i piątki w godzinach 12.00 - 14.30.


Joanna Merecka-Łotysz/puch