Słupsk
Akademia Pomorska jest jednym z miejsc, gdzie młodzi słupszczanie mogą się kształcić (fot. Akademia Pomorska w Słupsku)

środa,

13 listopada 2019

12:36

Słupsk wysoko w rankingu polskich miast atrakcyjnych dla młodych. "Mamy sporo nowych studentów"

Gdańsk na 4. miejscu, Sopot na 9., Gdynia na 18., a Słupsk na 23. miejscu w Polsce. To ranking najatrakcyjniejszych miast dla młodych w naszym kraju. Zestawienie przygotowały fundacje Schumana i Adenauera.
Badano miasta w Polsce uwzględniając aż trzydzieści siedem współczynników, między innymi środowisko naturalne, potencjał gospodarczy i kulturalny, infrastrukturę czy komunikację, jak też rozrywkę, ale także dostęp do służby zdrowia. Nieźle wypadł Słupsk, który zajął 23. miejsce, a ma opinię miasta, z którego młodzi ludzie raczej wyjeżdżają.

- To nie jest tak do końca. Mamy sporo nowych studentów. Staramy się ich integrować z miastem, wychodzić do ludzi i coraz częściej to się udaje. Nie jest oczywiście łatwo, ale powoli ta praca przynosi efekty - mówi Agnieszka Łańska z Samorządu Studenckiego Akademii Pomorskiej w Słupsku.

WIELU DEKLARUJE WYJAZD

Wynik Słupska dziwi tym bardziej, że z badań profesora Marka Gorzko z Akademii Pomorskiej w Słupsku z 2015 roku wynikało, że 88 proc. maturzystów deklarowała opuszczanie swojego rodzinnego miasta na czas studiów lub na stałe. 

Ranking miast dla młodych obejmował 66 miejscowości w Polsce. Pierwsze miejsce w badaniu zajęła Warszawa, drugie Rzeszów, a trzecie Katowice. Dopiero na 34. pozycji sklasyfikowano Toruń, Elbląg na 64., a Olsztyn - na 16.

Posłuchaj materiału dziennikarza Radia Gdańsk:

Przemysław Woś/mrud