Słupsk
Po każdym spektaklu odbywa się cykl warsztatów (Fot. Materiały prasowe)

środa,

23 października 2019

13:19

Słupski teatr przełamuje bariery. "Chcemy pokazać, że niepełnosprawność jest normalna"

Teatr Rondo w Słupsku przełamuje bariery i stereotypy dotyczące postrzegania osób niepełnosprawnych. Spektakl "Cudak? Nie cudak", wyreżyserowany i zagrany przez słupszczankę Annę Waśniowską ma poszerzać wiedzę na temat problemów osób niepełnosprawnych, ale także oswajać dzieci z tym, że niepełnosprawność choć jest "inna", jest czymś normalnym.

Po każdym spektaklu odbywa się cykl warsztatów prowadzonych przez Przemysława Laskowskiego, który między innymi pracuje w "Warsztacie Terapii Zajęciowej Diament" w Słupsku. Projekt "Cudak? Nie cudak" wpisuje się w kampanię informacyjną na rzecz integracji osób niepełnosprawnych i przeciwdziałanie ich dyskryminacji.

15 SPOTKAŃ

W ramach zadania odbędzie się 15 spotkań, w których weźmie udział ok. 750 dzieci z młodszych klas słupskich szkół podstawowych. - Trudne jest takie życie. Niektórzy nie tolerują, że ktoś jest "inny" i nie chcą z nim rozmawiać, czy się bawić. I wtedy takiej osobie jest smutno. Powinniśmy akceptować niepełnosprawnych i się z nimi przyjaźnić - mówią czwartoklasiści ze słupskiej podstawówki.

"CHCEMY TO ZMIENIĆ"

Bardzo często brak wiedzy o niepełnosprawności stanowi duży kłopot w nawiązywaniu relacji rówieśniczych i akceptacji osób "odmiennych". - Chcemy to zmienić, propagując ideę, że niepełnosprawność jest normalna. Osoby niepełnosprawne intelektualnie czy ruchowo czują taka samo jak zdrowe osoby - mówi Katarzyna Sygitowicz-Sierosławska, koordynator projektu ze słupskiego Teatru Rondo. - Dzieci niepełnosprawne są radosne, pełne marzeń, pasji i odwagi - jak wszystkie inne. Są ambitne, lojalne, chcą się uczyć i rozwijać. - dodaje.

Projekt kończy się 30 października. Szczegóły dostępna na www.sok.slupsk.pl

 

Joanna Merecka-Łotysz/pOr