Słupsk
Dzieci tworzą schronienia zimowe i lęgowe dla zagrożonych wyginięciem zwierząt fot. Radio Gdańsk/Marcin Kamiński

wtorek,

08 października 2019

13:56

Żeby nietoperze miały gdzie mieszkać. Niecodzienna akcja nauczycielki z Bierkowa. "Pomyślałam sobie, gdzie ty nieboraku masz dom?"

55 budek dla nietoperzy zrobiły dzieci ze szkoły w Bierkowie. Domki dla tych skrzydlatych ssaków zawisną na terenie gminy Słupsk, w tym wokół szkoły i domów dzieci. Przez cały dzień, we wtorek od rana dzieci z pomocą rodziców wbijały gwoździe, wkręcały wkręty i łączyły drewniane elementy budek.
- Pomysł już w wakacje zakiełkował w mojej głowie, bo nietoperze to najbardziej zagrożone wyginięciem ssaki na ziemi - mówi nauczyciel przyrody w Szkole Podstawowej w Bierkowie Katarzyna Leończyk. - Siedząc w ogrodzie zauważyłam lecącego nietoperza i pomyślałam sobie „gdzie ty nieboraku masz swój dom, gdzie ty mieszkasz?”. Mamy coraz piękniejsze budynki ocieplone styropianem, zamykamy strychy, zamykamy okienka do piwnic, wycinamy stare drzewa, więc nietoperze nie mają gdzie się schować na czas hibernacji czy rozrodu. Pomysł przekułam w czyny, a dyrekcja przyjęła go z entuzjazmem.


DOM DLA NIETOPERZA

- Projekt ,,Dom dla nietoperza'' obejmuje tworzenie nowych schronień zimowych i lęgowych dla tych pożytecznych i zagrożonych wyginięciem zwierząt - tłumaczy dyrektor Szkoły Podstawowej im. W. Witosa w Bierkowie Krzysztof Plebanek. - Zwiększenie świadomości społecznej na temat wielkiej roli nietoperzy w naszym otoczeniu sprawi, że budki dla nietoperzy zawisną licznie w obejściach domostw. Wyburzanie i modernizacja drewnianych budynków zagraża nietoperzom, tracą one miejsca do rozrodu i hibernacji. Również zmiany warunków mikroklimatycznych - zmiana temperatury, inna zawartość dwutlenku węgla w powietrzu mogą oddziaływać niekorzystnie na zwierzęta, powodując ich budzenie. Może to powodować śmierć głodową zwierzęcia.

POLUJĄ NA KOMARY

Nietoperze, latające ssaki są bardzo ważne dla ekosystemów leśnych, polują na komary i inne małe owady. - Taki nietoperz potrafi zjeść potężne ilości komarów - mówi podleśniczy w nadleśnictwie Ustka Paweł Muzyka. - Bez niego byśmy zostali zjedzeni przez te owady.

Na początku września inspektorzy przyrody na terenie Parku Krajobrazowego Dolina Słupi naliczyli ponad pół tysiąca nietoperzy. To blisko 200 sztuk więcej niż w roku ubiegłym. Na terenie parku zamontowano do tej pory 400 budek. Dodatkowe, wykonane dzisiaj przez dzieci pomogą w obserwacji tych zwierząt.

Posłuchaj materiału naszego reportera:


Marcin Kamiński/puch