Słupsk
Premier Mateusz Morawiecki podczas konwencji wyborczej Prawa i Sprawiedliwości (Fot. PAP/Marcin Gadomski)

poniedziałek,

07 października 2019

18:19

Premier Morawiecki: "Będą większe środki finansowe dla ziemi słupskiej"

Premier Mateusz Morawiecki podpisał uchwałę o rozwoju ziemi słupskiej, dzięki której na te tereny mają trafić dodatkowe środki finansowe.  Chodzi o zagwarantowanie Słupskowi i ościennym gminom 115 milionów złotych za ograniczenia związane z budową tarczy antyrakietowej w Redzikowie.
Mateusz Morawiecki ogłosił decyzję podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości, która odbywała się w Słupsku. - Pracowaliśmy nad nią z ministrem Piotrem Müllerem. Konkret, z którym tu do państwa przyjeżdżamy, to podpisana przeze mnie uchwała o rozwoju ziemi słupskiej. Ona ma nieco bardziej skomplikowaną nazwę, bo włączyliśmy ją w rozwój związany między innymi z tarczą antyrakietową pod Słupskiem, która wprowadza pewnego rodzaju utrudnienia. Minister Müller zaproponował wiele konkretnych działań, które zmienią oblicze gospodarcze, inwestycyjne i biznesowe tej ziemi. Przed spotkaniem z państwem rozmawiałem z samorządowcami z tego regionu i oni mówili, że najważniejsza jest gospodarka. Chcemy współpracować i pokazujemy to choćby przez Fundusz Dróg Samorządowych - mówił premier w Słupsku.

SZANSA DLA TEGO REGIONU

- Uważam, że kontynuacja naszych rządów oznacza jednocześnie normalność pod wieloma względami, także tutaj, na ziemi słupskiej, w regionach, które są bardzo często postrzegane jako regiony drugiej kategorii, które nie miały takiej szansy rozwoju, jak Trójmiasto, ze względu na wykluczenie społeczne, tereny po-PGR-owskie, wykluczenie komunikacyjne i inwestycyjne - dodał Mateusz Morawiecki.

"S6 NA PEWNO POWSTANIE"

Szef rządu zapewnił, że zostanie zbudowana cała trasa S6 - od Szczecina po Gdynię, zmodernizowana zostanie również droga krajowa numer 21 i rozbudowany zostanie port w Ustce. Morawiecki przypomniał, że na tę inwestycję rząd przeznaczył już 235 mln zł.

- Setki milionów złotych, które przeznaczamy na ten program, to świeży powiew rozwoju gospodarczego, będący dużą "gwiazdą nadziei" dla tego regionu - mówił premier. - Chcemy, żeby inwestorzy nie omijali jej tylko poprzez budowę drogi S6, żeby bliskość ziemi słupskiej była zachęcająca dla wszystkich inwestorów. Stąd droga S6 na pewno powstanie. To mogę obiecać - zadeklarował.

- Jest potrzebne, żeby tutaj tworzyły się nowe miejsca pracy. Żeby młodzi ludzi zechcieli tutaj zostać, żeby budowały się tu nowe przedsiębiorstwa. Po to jest ten wielki program rozwoju regionu słupskiego w postaci programów sportowych, turystycznych, inwestycyjnych, kolejowych - tłumaczył Morawiecki.

Występujący przed premierem rzecznik jego rządu, Piotr Müller, wyraził nadzieję, że Prawo i Sprawiedliwość wygra wybory na Pomorzu, dotychczasowym bastionie Platformy Obywatelskiej.

PAP/Przemysław Woś/jr/mmt


Zobacz Galerię