Słupsk
Pan Bartosz zbierał grzyby i przy źródle strumienia łączącego się z rzeką Słupią, w trawie znalazł monety (fot. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Słupsku)

poniedziałek,

07 października 2019

11:14

Poszedł szukać grzybów, a znalazł... monety z dziewiątego wieku. "Ustaliliśmy, że jest ich około dwustu"

Grzybiarz odkrył skarb w lesie pod Słupskiem. Mężczyzna przypadkowo znalazł około dwustu monet z okresu od siódmego do dziewiątego wieku. Według wstępnych ustaleń to pieniądze arabskie i perskie.

Mieszkaniec Strzelinka natknął się na znalezisko w osuwisku ziemi nad rzeką Słupią podczas grzybobrania. - Odkrycie zgłosił do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Słupsku - mówi kierownik tej instytucji Krystyna Mazurkiewicz-Palacz. 

- Pan Bartosz zbierał grzyby i przy źródle strumienia łączącego się z rzeką Słupią, w trawie znalazł monety. Zawiadomił nas. Wsparci archeologiem oraz członkami stowarzyszenia historyczno-eksploracyjnego Gryf ze Słupska pojechaliśmy zobaczyć to miejsce. Okazało się, że ktoś prawdopodobnie w okolicach dziewiątego wieku naszej ery zakopał w tym miejscu gliniany garnek z monetami - opowiada Mazurkiewicz-Palacz.

 

Desktop2 2 copy

(Fot. Stowarzyszenie historyczno-eksploracyjne Gryf)
 

OKOŁO TRZYSTU MONET

- Korzenie drzew, rosnąc, prawdopodobnie zmiażdżyły naczynie i wypchnęły całość na powierzchnię. Wstępnie ustaliliśmy, że monet jest około dwustu. Pochodzą z okresu od siódmego do dziewiątego wieku. Zachowały się też fragmenty glinianego garnka, który chyba spróbujemy zrekonstruować - dodaje Krystyna Mazurkiewicz-Palacz. 

Monety zostały oczyszczone i skatalogowane. Dwie z nich to pieniądze pochodzące z siódmego wieku z Persji. Po oczyszczeniu okazało się, że znaleziono 200 całych monet, w sumie 500 elementów
 
Przemysław Woś/mk