Druga tura wyborów prezydenckich 2020

20:44

Szef PKW: "Dziękujemy wszystkim wyborcom"

Wybory okazały się zwycięstwem wszystkich polskich obywateli, którzy 12 lipca ustanowili rekord frekwencji w wyborach prezydenckich w XXI wieku - podkreślił w poniedziałek przewodniczący PKW Sylwester Marciniak. Frekwencja w II turze wyborów prezydenckich wyniosła 68,18 proc.

- Dziękujemy wszystkim wyborcom, którzy mimo pandemii oraz wakacji udali się do lokali wyborczych oraz przesłali pakiety wyborcze - podkreślił Marciniak.

Podziękował również członkom obwodowych komisji wyborczy oraz kandydatom startującym w wyborach prezydenckich. Jak zaznaczył, prowadzili oni wyczerpującą kampanię wyborczą, często od kilku miesięcy.

20:02

PKW na podstawie danych z 100 proc. obwodów: Andrzej Duda - 51,03 proc., Rafał Trzaskowski - 48,97 proc.

W wyborach prezydenta RP Andrzej Duda uzyskał 51,03 proc. głosów, Rafał Trzaskowski - 48,97 proc. - poinformował w poniedziałek przewodniczący PKW Sylwester Marciniak. Frekwencja wyborcza w II turze głosowania wyniosła 68,18 proc.


Na konferencji prasowej szef PKW przekazał wyniki głosowania na podstawie danych ze wszystkich 27 tys. 230 obwodowych komisji wyborczych.

Jak powiedział Marciniak, Andrzej Duda uzyskał 10 mln 440 tys. 648 głosów, to jest 51,03 proc.; Rafał Trzaskowski 10 mln 18 tys. 263 głosy, to jest 48, 97 proc.

Podkreślił, że na prezydenta RP został wybrany Andrzej Duda.

 

head2020

 

 

19:55

Państwowa Komisja Wyborcza ma wkrótce podać ostateczne wyniki głosowania w drugiej turze wyborów prezydenckich

Państwowa Komisja Wyborcza ma wkrótce podać ostateczne wyniki głosowania w drugiej turze wyborów prezydenckich. Z wcześniejszych danych z 99,99 procent obwodów wynika, że 51,08 procent głosów otrzymał obecnie urzędujący prezydent Andrzej Duda, a jego kontrkandydata Rafała Trzaskowskiego z Koalicji Obywatelskiej poparło 48,92 procent wyborców.

Frekwencja wyniosła 58,08 procent.

19:27

Do Andrzeja Dudy spływają ze świata pierwsze gratulacje wyborczego zwycięstwa

W poniedziałek, po ogłoszeniu wyników II tury wyborów prezydenckich, zaczęły spływać oficjalne gratulacje reelekcji dla Andrzeja Dudy. Najszybciej zareagowali przedstawiciele sąsiednich krajów.

GRATULACJE Z NIEMIEC

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier przekazał poprzez swoją kancelarię notę gratulacyjną, w której napisał: "Życzę Panu odwagi i siły, by przyczyniać się do jedności narodu polskiego. Mam również nadzieję, że wspólnie także w przyszłości obaj będziemy mogli przyczyniać się do dobrosąsiedzkich stosunków między Polską i Niemcami w zjednoczonej, silnej Europie". Dodał też: "Niezmiennie życzę Panu sukcesów w sprawowaniu tego odpowiedzialnego urzędu".

O poparciu dla "wzmocnionego dialogu" zapewnił Andrzeja Dudę także Dietmar Woidke, premier graniczącego z Polską niemieckiego landu Brandenburgia oraz pełnomocnik rządu RFN ds. kontaktów z Polską.

- Polsko-niemiecka przyjaźń to skarb. Mimo różnic w poglądach Niemcy i Polskę łączy więcej, niż dzieli – podkreślił. Jak dodał, znaczenie wzajemnego zaufania, współpracy i gotowości wypracowania kompromisu pokazała pandemia koronawirusa. Wyraził też nadzieję, że po "polaryzacji", która miała miejsce "w kampanii wyborczej w ostatnich tygodniach", wróci "rozwaga".

ZAPROSZENIE Z UKRAINY

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zamieścił na Twitterze wpisy w języku polskim i ukraińskim, w których podkreślił, że serdecznie gratuluje Andrzejowi Dudzie zwycięstwa w wyborach. Do tweetów dołączył zdjęcia, na których widać obu szefów państw.

- Życzę Polsce pod przewodnictwem Pana Prezydenta dalszych sukcesów i pomyślności – oznajmił Zełenski. Zaprosił też Andrzeja Dudę do złożenia wizyty na Ukrainie, "aby dalej kontynuować owocną współpracę". - Razem jesteśmy silniejsi! – podkreślił.

PRZYJACIELSKI TWEET Z LITWY

Również prezydent Litwy Gitanas Nauseda pogratulował w poniedziałek reelekcji prezydentowi Dudzie. - Gratuluję memu przyjacielowi Andrzejowi Dudzie reelekcji w wyborach prezydenckich – napisał na Twitterze Nauseda. Życzył polskiemu prezydentowi "wytrzymałości i powodzenia". - Liczę na kontynuację współpracy litewsko-polskiej w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności, a także w ramach realizacji regionalnych projektów infrastrukturalnych – dodał.

W rozmowie z dziennikarzami Nauseda wskazał, że zwycięstwo Dudy w wyborach prezydenckich oznacza utrzymanie dynamiki dwustronnych stosunków. - W ostatnich latach naprawdę intensywnie współpracowaliśmy z prezydentem Polski i oczywiście z premierem – podkreślił. Ocenił jako "bardzo ważne", że "odnajdujemy porozumienie w wielu kwestiach".

Według litewskiego przywódcy "podczas tych wyborów Polacy mieli wybór między dwiema różnymi politykami reprezentującymi różne wartości", ale – jak zaznaczył – błędne jest założenie, że Duda bardziej koncentruje się na współpracy ze Stanami Zjednoczonymi niż z Unią Europejską. - Malując ten obraz, nie należy tu dopatrywać się czerni i bieli, ponieważ w rzeczywistości Polska chce współpracować ze Stanami Zjednoczonymi i jest aktywnym członkiem Unii Europejskiej – zaznaczył Nauseda.

RADOŚĆ NA WĘGRZECH

Prezydent Węgier Janos Ader napisał w liście do Dudy, że z całego serca gratuluje mu tego, iż polscy obywatele po zaciętej walce wyborczej ponownie obdarzyli go zaufaniem i także w następnych latach będzie mógł kontynuować swą odpowiedzialną pracę.

Adert z zadowoleniem przyjął fakt, że obaj szefowie państw będę mogli w następnych latach nadal działać na rzecz wzbogacania opierających się na ścisłej przyjaźni więzów polsko-węgierskich. Zaznaczył, że wszystkie jego dotychczasowe spotkania z Dudą były owocne i o większości spraw myślą podobnie. Są też zgodni co do tego, że Europa Środkowa odgrywa istotną i konstruktywną rolę w zwiększaniu skuteczności, konkurencyjności i bezpieczeństwa Unii Europejskiej.

Premier Węgier Viktor Orban określił zwycięstwo Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich jako mające "kapitalne znaczenie" z punktu widzenia wzmocnienia Europy Środkowej. - Dzięki ścisłej i skutecznej współpracy ostatnich lat przyjacielska więź węgiersko-polska stała się motorem współpracy środkowoeuropejskiej oraz istotnym czynnikiem polityki europejskiej. Pana zwycięstwo miało zaś kapitalne znaczenie z punktu widzenia przyszłego sukcesu wspólnych wysiłków na rzecz wzmocnienia Europy Środkowej – napisał w liście gratulacyjnym.

Orban zapewnił Dudę, że jego rząd także w przyszłości z zaangażowaniem będzie działać na rzecz pogłębienia przyjaźni między dwoma narodami i życzył prezydentowi wielu sukcesów i zdrowia w odpowiedzialnej pracy oraz w rozpoczętej na początku miesiąca polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej. Dudzie pogratulował też szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto.

DOBRA WIADOMOŚĆ DLA CZECHÓW

Premier Czech Andrej Babisz pogratulował Dudzie, publikując wpis na Twitterze w języku polskim. Jak podkreślił, cieszy się na dalszą współpracę w ramach Grupy Wyszehradzkiej.

Wyniki polskich wyborów prezydenckich skomentował też dyrektor departamentu spraw międzynarodowych kancelarii czeskiego prezydenta Milosza Zemana, Rudolf Jindrak. - Reelekcja (Andrzeja Dudy) to dobra wiadomość dla stosunków polsko-czeskich, V4 i innych form współpracy regionalnej. Nie mogę się doczekać kontynuacji naszej współpracy – oświadczył Jindrak w mediach społecznościowych. Dodał, że oficjalny list gratulacyjny prezydenta Zemana został już wysłany do Polski.

- Niech żyje Polska! – napisał z kolei na Twitterze rzecznik prezydenta Czech, Jirzi Ovczaczek, który w imieniu przebywającego na urlopie szefa państwa komentuje najważniejsze wydarzenia.

PAP/am

17:50

Prezydent Andrzej Duda zapowiada na przyszły rok dynamiczny rozwój gospodarczy i apeluje o szacunek dla innych

Prezydent Andrzej Duda odwiedził Odrzywół, by spotkać się z mieszkańcami gminy, w której uzyskał najlepszy wynik wyborczy w Polsce. W II turze wyborów miał tam 86,31 proc. poparcia. Podczas przemowy mówił o spodziewanym wzroście gospodarczym oraz zaapelował do wszystkich o szacunek dla siebie nawzajem.


- Ogromnie dziękuję za ten niezwykły, wspaniały rezultat, który dzięki państwa głosom, dzięki państwa determinacji wyborczej tutaj osiągnąłem. Dziękuję wszystkim, którzy mnie wsparli i w wyborach swoimi głosami i wcześniej w czasie kampanii. Jestem ogromnie za to wdzięczny i muszę powiedzieć, że jestem wzruszony – powiedział Duda.

W PRZYSZŁYM ROKU WZROST GOSPODARCZY

- Wiele przed nami, ten czas niesie ogromną szansę – zapewnił prezydent. Podkreślił, że z epidemią koronawirusa oraz z kryzysem gospodarczym Polska dobrze sobie poradziła. Jak zauważył, nasz kraj ma "bardzo dobre wyniki na tle innych krajów europejskich". - Mamy drugie najniższe bezrobocie po Czechach, mamy niewielkie straty gospodarcze – ocenił.

Duda przypomniał o wysiłku, jakiego podjęło się państwo, przekazując wsparcie dla przedsiębiorstw i pracowników w ramach tarczy antykryzysowej. - To jest 100 miliardów złotych, aż trudno w to uwierzyć, ale dzięki temu osłoniliśmy 5 milionów miejsc pracy. I to jest cenniejsze niż wszystko, bo najważniejsze, żeby była praca, żeby rodziny utrzymały się pomimo trudności na powierzani, żeby nikt nie popadł w nędzę – zaznaczył.

Prezydent wierzy, że przed nami dobre lata. Powołał się na ekspertów, którzy "przewidują, że już w przyszłym roku powinniśmy wrócić na drogę dynamicznego rozwoju gospodarczego" i osiągnąć wzrost gospodarczy "nawet ponad 4 proc. – czyli tak jak było średnio w latach 2016-2019".

 

 

Duda Odrzywol

Prezydent Andrzej Duda w Odrzywole (fot. Twitter/Kancelaria Prezydenta)

 

APEL O SZACUNEK

Andrzej Duda zauważył też, że trudno nie zgodzić się z tymi, którzy mówią, że jesteśmy podzielonym narodem. Jak podkreślił, wiele razy zastanawiał się, co można zrobić, by zespolić i uczynić Polaków zgodną wspólnotą. - Droga do tego jest tylko jedna: szacunek. Proszę i będę w nieskończoność apelować o szacunek – zaapelował Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił, że szacunek należy okazywać niezależnie od poglądów czy zachowań innych. Jak dodał, niezwykle ważne jest, by momentami powstrzymać się od "nieodpowiednich" słów.

- Chcę podkreślić w tym kontekście jedno – tak to była bardzo ostra kampania, pewnie momentami za ostra. I tak jak powiedziałem wczoraj, jeżeli ktoś się poczuł urażony tym, co powiedziałem lub tym jak się zachowałem, czy to w czasie kampanii, czy w ciągu ostatnich pięciu lat, proszę, żeby wybaczył mi i dał też szansę na to, żeby poprawić się przez następne pięć lat – powiedział prezydent.

PAP/am

15:57

Politycy o rozstrzygnięciu wyborów: "Wszystkie środowiska się zmobilizowały. Teraz trzeba wyciągnąć do siebie rękę"

Największy sukces tych wyborów to ogromna mobilizacja wyborców - uważają poseł Zbigniew Konwiński z PO i radny Sejmiku Województwa Pomorskiego Sebastian Irzykowski z PiS. Politycy komentowali w miejskim programie Radia Gdańsk Studio Słupsk 102 FM wyniki drugiej tury wyborów prezydenckich.

- Wszystkie środowiska się zmobilizowały, widzimy, że wyniki są bardzo wysokie. Mówiono, że około 10 mln głosów powinno wystarczyć do zwycięstwa. Rafał Trzaskowski, jeśli dojdą głosy z zagranicy, powinien taki wynik osiągnąć. Okazuje się to w tych wyborach, przy takiej frekwencji jeszcze za mało - mówił poseł Platformy Obywatelskiej Zbigniew Konwiński.

- Frekwencja zaskoczyła wszystkich. Dla mnie najważniejsze jest to, że w tej chwili musimy się zastanowić, jak ułożyć współpracę na kolejne lata. Mamy podział dosyć mocny, opinia publiczna się bardzo mocno spolaryzowała. Teraz trzeba wyciągnąć do siebie rękę - mówił Sebastian Irzykowski z PiS.

 

89af359b6348a323680786378193fc24 L

(Fot. Radio Gdańsk/Przemysław Woś)

 WYNIK WYBORÓW

Według nieoficjalnych wyników wybory wygrał Andrzej Duda. Na Pomorzu wyższe poparcie uzyskał Rafał Trzaskowski, który otrzymał około 60 procent głosów. Urzędującego prezydenta poparło ponad 40 procent wyborców.

Całej rozmowy można posłuchać >>> TUTAJ.

14:56

Mosbacher do Dudy: gratuluję reelekcji; nie mogę się doczekać dalszej współpracy polsko-amerykańskiej

Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher pogratulowałw w poniedziałek po południu reeleckji prezydentowi Andrzehjowi Dudzie. Nie mogę się doczekać dalszej silnej współpracy polsko-amerykańskiej - napisała ambsador USA.

Andrzej Duda zdobył 10 mln 426 tys. 514 głosy, to jest 51,12 proc., a Rafał Trzaskowski 9 mln 968 tys. 939 głosów, to jest 48,88 proc. - wynika z informacji podanych w poniedziałek po południu na internetowej stronie PKW na podstawie danych z 99,98 proc. obwodów.

13:30

W Dębnicy Kaszubskiej Andrzej Duda wygrał jednym głosem. Najwyższa frekwencja w Krynicy Morskiej. Najniższa w gminie Stary Targ [WYBORY NA POMORZU]

Każdy głos w wyborach ma znaczenie, co doskonale pokazuje sytuacja z gminy Dębnica Kaszubska, gdzie Andrzej Duda wygrał z Rafałem Trzaskowskim zaledwie jednym głosem. Na Pomorzu miasta miały większą frekwencje niż wsie, a najbardziej zmobilizowanym powiatem był powiat pucki. Sprawdziliśmy, jak wyglądało głosowanie w naszym regionie. 

Chyba nikogo już nie dziwi fakt, że Krynica Morska znów została miejscowością o najwyższej frekwencji. Tym razem było to aż 88,53 procent, na tle całego Pomorza wynik wygląda imponująco. Tutaj frekwencja wynosiła 70,04 procent. Pomorzanie mogą być dumni, bo jednym regionem, który nas przegonił, było województwo mazowieckie - 71,51 procent.

 
POWIAT PUCKI Z NAJWYŻSZĄ FREKWENCJĄ

 

Powiat pucki miał najwyższą frekwencję w całym województwie. Głos oddało tam 78,38 procent osób uprawnionych do udziału w wyborach. Na niechlubnym, ostatnim miejscu ponownie uplasował się powiat sztumski, gdzie frekwencja wynosiła 56,83 procent.

 

Gminą o najmniejszej frekwencji była gmina Stary Targ z 49,74 proc.

 

Co ciekawe, pomorskie miasta "przebiły" wsie. W tych pierwszych głos oddało 71,72 procent wyborców. We wsiach było to  67,14 procent.

 

WYGRANA JEDNYM GŁOSEM

 

W gminie Dębnica Kaszubska o wygranej Andrzeja Dudy zdecydował jeden głos. Zdobył ich 2026, podczas gdy jego kontrkandydat - 2025.

W sąsiedniej gminie Potęgowo walka była równie zacięta - Andrzej Duda wygrał liczbą 15 głosów, a w gminie Gniewino 7 głosami.

 

GŁOSY NA POMORZU

 

Kandydat KO najwięcej głosów uzyskał w Trójmieście. W Sopocie zagłosowało na niego 72,16 procent uprawnionych, w Gdańsku - 70,18 procent, a w Gdyni - 70,06 procent.

 

Andrzej Duda największą przewagę w województwie miał w gminie Skórcz - 72,04 procent, gminie Sierakowice - 71,59 procent i gminie Bobowo - 69,56 procent głosów.

 

07c913efe4e4ef942b604523a45fd46f S 1

(Fot. Agencja KFP/Krzysztof Mystkowski)
 
WZROST FREKWENCJI

Wybory prezydenckie odbywające się w wakacje sprawiły, że w wielu nadmorskich miejscowościach w Pomorskiem frekwencja wyniosła ponad 80 procent.

Tradycyjnie wysoką – ponadprzeciętną – frekwencję w regionie osiągnęło Trójmiasto: w Sopocie wyniosła ona 77,59 proc., w Gdyni – 75,04 proc. a w Gdańsku – 74,93 proc.

W tegorocznych wyborach Duda pokonał kandydata KO w pięciu z 20 powiatów: starogardzkim, kartuskim, chojnickim, kościerskim i bytowskim.

 

Andrzej Kowalski/PAP

12:03

Rafał Trzaskowski wygrywa w miastach liczących powyżej 250 tys. mieszkańców

Kandydat KO Rafał Trzaskowski w II turze wyborów prezydenckich wygrał we wszystkich 11 dużych miastach liczących powyżej 250 tys. mieszkańców. Poparcie dla prezydenta Andrzeja Dudy przekroczyło 40 proc. tylko w Lublinie i w Białymstoku, w miastach tych niewiele stracił on do kontrkandydata.

Dane opublikowane w poniedziałek przez Państwową Komisję Wyborczą w przypadku każdego z 11 dużych miast - Warszawy, Poznania, Gdańska, Krakowa, Wrocławia, Szczecina, Łodzi, Bydgoszczy, Lublina, Katowic i Białegostoku - pochodzą już ze wszystkich obwodów.

W każdym z tych miast wygrał kandydat Koalicji Obywatelskiej. Najwyższy odsetek głosów uzyskał w Poznaniu - 71,94 proc., i w Gdańsku - 70,18 proc. Ubiegający się o reelekcję Andrzej Duda zdobył zatem w tych miastach mniej niż 30 proc., odpowiednio: 28,06 proc. i 29,82 proc.

Najsłabszy wynik Trzaskowskiego, a zarazem najlepszy wynik Dudy odnotowano w Lublinie i w Białymstoku, gdzie różnica między kandydatami była niewielka z przewagą dla kandydat KO. W Lublinie Trzaskowski dostał 51,24 proc. głosów, a Duda 48,76 proc. Z kolei w Białymstoku na Trzaskowskiego głosowało 52,20 proc. wyborców, a na Dudę 47,80 proc.

Prezydent Duda przegrał także w rodzinnym Krakowie, gdzie otrzymał poparcie od 38,53 proc. osób, podczas gdy Trzaskowski - od 61,47 proc. Podobnie wyniki wyglądały w Katowicach (Trzaskowski 61,53 proc., Duda 38,47 proc.), w Bydgoszczy (Trzaskowski 62,82 proc., Duda 37,18 proc.), w Szczecinie (Trzaskowski 63,68 proc., Duda 36,32 proc.).

Trzaskowski wygrał również w zarządzanym przez niego mieście - Warszawie. W stolicy na kandydata KO zagłosowało 67,65 proc. wyborców, a na prezydenta Dudę 32,35 proc.

Z częściowych danych PKW pochodzących z 99,87 proc. obwodów wynika, że prezydent Duda wygrał II turę wyborów, uzyskując 51,21 proc. głosów poparcia. Trzaskowski zdobył 48,79 proc.

11:44

Pomorscy politycy i nie tylko o wyborach prezydenckich. Ogromne emocje i mobilizacja do ostatniej chwili

Przebudzenie Polaków, bezsenna noc i "wzmożenie zagranicy, celebrytów, internetu, mediów i Taco-sów". Po niedzielnych wyborach prezydenckich pomorscy politycy i publicyści komentowali wstępne wyniki na Twitterze. Reakcje były różne - od rozczarowań do wielkiej radości.
Nie idziemy dziś spać - napisał w niedzielę na twitterze Artur Dziambor poseł Konfederacji. Nic dziwnego, pierwsze wyniki głosowania nie wskazywały na jednoznaczne zwycięstwo żadnego z kandydatów. Obie strony do końca wierzyły w wygraną, chociaż liczby przemawiały na korzyść prezydenta Andrzeja Dudy.RADOŚĆ I "GŁOS NA WIARYGODNOŚĆ"

Poseł Marcin Horała natomiast wstawił zdjęcie pokazujące radość z pierwszych wyników głosowania.

 

Zadowolenia nie kryła także na swoim profilu europosłanka PiS Anna Fotyga.NADZIEJA UMIERA OSTATNIA

- Trochę nas jest - zauważył na twitterze Ryszard Świlski z Koalicji Obywatelskiej. I faktycznie - obu kandydatów popierała porównywalna część Polaków uprawnionych do głosowania. Tadeusz Aziewicz także nie krył się z optymizmem, wstawiając zdjęcie z wyborów.

Prezydent Gdańska Aleskandra Dulkiewicz dziękowała wszystkim zaangażowanym w kampanię Rafała Trzaskowskiego.
DWA MILIONY NOWYCH WYBORCÓW

- Prezydent Andrzej Duda zmobilizował blisko dwa miliony nowych wyborców - napisał na twitterze Artur Ceyrowski z tygodnika "Sieci" i portalu wpolityce.pl. Skrytykował także prezydenta Gdyni, Wojciecha Szczurka, który przed wyborami okazał wsparcie Rafałowi Trzaskowskiemu.


Gdański radny Przemysław Majewski zwrócił także uwagę na brutalność minionej kampanii, odnosząc się do kilku tweetów atakujących Andrzeja Dudę i jego wyborców.Andrzej Kowalski

10:26

Na Węgrzech II turę wyborów prezydenckich wygrał Trzaskowski

Na Węgrzech II turę polskich wyborów prezydenckich wygrał zdecydowanie Rafał Trzaskowski przy frekwencji znacznie przekraczającej tę z I tury – wynika z częściowych rezultatów opublikowanych w poniedziałek na stronie Państwowej Komisji Wyborczej.

Na Trzaskowskiego zagłosowało 749 (72,23 proc.) osób, a na urzędującego prezydenta Andrzeja Dudę 288 (27,77 proc.). Oddano w sumie 1037 ważnych głosów. Do głosowania uprawnionych było 1215 osób.

Frekwencja była znacznie wyższa niż w pierwszej turze, kiedy to w głosowaniu wzięły udział 652 osoby. Na Węgrzech wybory na urząd prezydenta RP odbywały się w sposób tradycyjny oraz korespondencyjnie.

10:09

Wydanie specjalne Studia Polityka na naszej antenie

Wyniki wyborów prezydenckich szerzej komentowaliśmy też w specjalnym wydaniu Studia Polityka, które prowadziła Olga Zielińska. W pierwszej części jej gośćmi byli wiceminister kultury Jarosław Sellin z Prawa i Sprawiedliwości oraz senator Koalicji Obywatelskiej Sławomir Rybicki. W drugiej odsłonie audycji połączyliśmy się z redaktorem naczelnym "Tygodnika Solidarność" Michałem Ossowskim oraz z fotografem, działaczem opozycji antykomunistycznej Robertem Kwiatkiem.

Cała audycja do odsłuchania TUTAJ.


Add a heading5 copy

09:54

W Belgii 3/4 głosów na Trzaskowskiego; frekwencja 80 proc.

W drugiej turze wyborów prezydenta Polski w Belgii Rafał Trzaskowski zdobył 75, proc. głosów, a Andrzej Duda 24,8 proc. - wynika z danych z dwóch na trzy obwody do głosowania. Razem zagłosowało w nich 7 330 osób, z czego 5 512 oddało głos na kandydata opozycji, a 1 818 na urzędującego prezydenta. W Belgii we wszystkich trzech obwodach uprawnionych do głosowania było 13 580 osób.

Dotychczasowe wyniki (z dwóch trzecich obwodów) wskazują na to, że frekwencja wyniosła nieco ponad 80 proc. W Belgii w pierwszej turze wyborów ponad 50 proc. głosów (dokładnie 50,97 proc.) zdobył Rafał Trzaskowski. Na prezydenta Andrzeja Dudę zagłosowało 19,32 proc. uprawnionych.

09:32

Gość Dnia, Marcin Horała, o przyczynach sukcesu Andrzeja Dudy i temperaturze sporu politycznego

horała


- O sukcesie Andrzeja Dudy zdecydowało to, co dzieje się w codziennym życiu Polaków, zdrowy rozsądek ludzi żyjących tu i teraz. Zadali sobie oni pytanie: czy żyje ci się lepiej niż pięć lat temu? Większość odpowiedziała: tak i chcę, by ten trend był kontynuowany - stwierdził Marcin Horała, który był Gościem Dnia Radia Gdańsk.

Całej rozmowy można posłuchać TUTAJ.

09:11

Pomorskie: Trzaskowski – 59,84 proc., Duda – 40,16 proc.

W Pomorskiem według danych ze wszystkich 1397 obwodów głosowania drugą turę wyborów prezydenckich wygrał Rafał Trzaskowski z wynikiem 59,84 proc. Andrzej Duda uzyskał 40,16 proc. poparcia. Frekwencja wyniosła 74,04 proc.

Kandydat Koalicji Obywatelskiej najwięcej zwolenników ma w Trójmieście. Według danych PKW w Sopocie zagłosowało na niego 72,16 proc. uprawnionych, w Gdańsku – 70,18 proc., a w Gdyni – 70,06 proc.

Jak wynika z danych PKW, na Andrzeja Dudę najwięcej wyborców zagłosowało w powiatach: starogardzkim (55,69 proc.), kartuskim (53,23 proc.) i w kościerskim (53,07 proc.).

Frekwencja w Pomorskiem wyniosła 70,04 proc. Najwięcej uprawnionych poszło do urn w powiecie puckim – 78,38 proc., następnie w Sopocie – 77,59 proc., Gdyni – 75,04 proc. i w Gdańsku – 74,67 proc. Podobnie jak w pierwszej turze tegorocznych wyborów prezydenckich najmniej osób zagłosowało w powiecie sztumskim – 56,83 proc.

W II turze wyborów prezydenckich w 2015 r. wygrał na Pomorzu Bronisław Komorowski, uzyskując 59,78 proc. poparcia. Na Andrzeja Dudę zagłosowało 40,22 proc. wyborców. Frekwencja wyniosła wtedy 56,72 proc.

08:39

Poseł Artur Dziambor: "Obaj kandydaci byli przez nas bardzo ostro atakowani"

- Bardzo się cieszę z wysokiej frekwencji, w ten kierunek powinniśmy inwestować. Chciałbym też, żeby ludzie wiedzieli, dlaczego głosują na danego kandydata. Są wątpliwości, czy ludzie wiedzą, o co chodzi, np. przy wyborach sejmowych czy samorządowych - przekonywał Artur Dziambor.

Cała rozmowa z posłem Konfederacji jest TUTAJ.

dziambor

08:11

NIEOFICJALNE WYNIKI WYBORÓW: Andrzej Duda 51,21 proc.; Rafał Trzaskowski 48,79 proc.

Add a heading4

08:00

Na Ukrainie Andrzej Duda zwyciężył w II turze wyborów prezydenckich

W drugiej turze wyborów prezydenta Polski, która odbyła się w niedzielę na Ukrainie, Andrzej Duda zdobył 390 głosów, a na jego kontrkandydata Rafała Trzaskowskiego zagłosowało 340 wyborców - wynika z danych PKW. Frekwencja wyniosła 80,02 proc.

Duda zwyciężył w czterech z sześciu utworzonych obwodach głosowania (w Charkowie, we Lwowie, w Łucku i w Winnicy). W Charkowie Duda zdobył 31 głosów, a Trzaskowski 26. We Lwowie na Dudę zagłosowało 149 wyborców, a na Trzaskowskiego 94. W Łucku Dudę wybrało 34 głosujących, a Trzaskowskiego 27, zaś w Winnicy na urzędującego prezydenta zagłosowało 90 osób, a na jego kontrkandydata 11.

Trzaskowski wygrał w obwodowej komisji wyborczej w Kijowie, zdobywając 143 głosy, a na Dudę zagłosowało tam 52 wyborców. W Odessie Trzaskowski otrzymał 39 głosów, a Duda 34 - wynika z protokołów obwodowych komisji wyborczych udostępnionych przez PKW.

Łącznie na Dudę zagłosowało 390 osób, a na Trzaskowskiego 340. Do udziału w wyborach uprawnionych było 921 osób. Część z nich głosowała korespondencyjnie. Oddano 730 ważnych głosów i siedem głosów nieważnych.

07:50

Politolog Łukasz Wyszyński w Radiu Gdańsk: wyniki najprawdopodobniej potwierdzą, że Andrzej Duda uzyskał reelekcję

wyszynski

 

- To, że funkcjonujemy w reżimie sanitarnym, a dużo naszych aktywności przeniosło się do internetu, sprawiło, że wielu Polaków chciało wziąć udział w święcie demokracji. Obu kandydatom udało się też zmobilizować elektorat i wskazać na odpowiednie wartości. W wyborach prezydenckich głosujący mają poczucie bezpośredniej sprawczości. Mogą obserwować to, że osoba, którą poparli, faktycznie pełni urząd. Bardzo wysoka frekwencja w tych wyborach może się więc nie przełożyć na kolejne - powiedział gość Radia Gdańsk.

- Pierwsze wyniki powodowały, że obie strony podchodziły ostrożnie do komentarzy. Badania late poll już wskazują na przewagę Andrzeja Dudy o ok. 2 proc. i najprawdopodobniej dziś wyniki potwierdzą, że uzyskał on reelekcję - dodał.

Cała rozmowa dostępna jest TUTAJ.

07:44

Znamy nieoficjalne wyniki drugiej tury wyborów prezydenckich z części samorządów na Pomorzu

W Bytowie Rafała Trzaskowskiego poparło 54 procent głosujących, a Andrzeja Dudę 46 procent. W gminie Kobylnica również więcej głosów otrzymał Rafał Trzaskowski - 61,1 procent. Urzędującego prezydenta poparło 38,9 procent wyborców.

W Potęgowie minimalne zwycięstwo Andrzeja Dudy. W skali gminy urzędujący prezydent zdobył 15 głosów więcej niż Rafał Trzaskowski - 1393 do 1378. W Ustce zdecydowane zwycięstwo kandydata Platformy Obywatelskiej. Na Rafała Trzaskowskiego głosowało 61,4 procent wyborców, a na Andrzeja Dudę 38,6 procent.

Podobnie w Miastku i Smołdzinie, gdzie obaj kandydaci zdobyli identyczne poparcie - Rafał Trzaskowski 55,8 procent,
a Andrzej Duda 44,2 procent. 

W Słupsku frekwencja wyborcza 66,8 procent, a w powiecie słupskim 64,7 procent. W powiecie bytowskim głosowało 63, 39 procent uprawnionych do głosowania, a w lęborskim 68,5 procent.

06:58

O godzinie 8:00 piąta konferencja Państwowej Komisji Wyborczej

Najbliższa konferencja prasowa Państwowej Komisji Wyborczej odbędzie się o godz. 8:00 - poinformowało Biuro Prasowe Krajowego Biura Wyborczego.

Podczas ostatniej, niedzielnej konferencji PKW, jej przewodniczący Sylwester Marciniak zapowiedział, że kolejna konferencja prasowa PKW odbędzie się po otrzymaniu i sprawdzeniu protokołów od wszystkich okręgowych komisji wyborczych, ustaleniu wyniku głosowania, sporządzeniu protokołu głosowania i podjęciu uchwały w sprawie wyników wyborów.

06:30

PKW: frekwencja na podstawie 99,39 proc. obwodów wyniosła 67,17 proc.

frekwencjarano

 

Frekwencja w II turze wyborów prezydenckich na podstawie 99,39 proc. obwodów głosowania wyniosła 67,17 proc. - poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza na stronie internetowej.

W sondażu exit poll Ipsos przedstawionego w niedzielę, po godz. 21:00 podano frekwencje na poziomie 68,9 proc. W sondażu late poll Ipsos z 90 proc. komisji opublikowanego ok. godz. 2:00 w nocy frekwencja wyniosła 67,9 proc.

W niedzielnym głosowaniu - na podstawie danych z 99,39 proc. obwodów - wzięło udział 68,3 proc. mieszkańców miast i 66,22 mieszkańców wsi. W zagranicznych obwodach w II turze wyborów głosowało 50,73 proc. uprawnionych.

06:21

Niemal stuprocentowa frekwencja na polskich statkach i platformach

Tylko jedna osoba z 384, które mogły głosować na ośmiu polskich statkach i platformach nie wzięła udziału w drugiej turze wyborów prezydenckich - wynika z informacji opublikowanej na stronach PKW. W tych obwodach ponownie wygrał Rafał Trzaskowski.

Na stronach Państwowej Komisji Wyborczej opublikowano dane z ośmiu obwodów głosowania, które były zlokalizowane na czterech polskich statkach (Darze Młodzieży, Horyzoncie II, Fryderyku Chopinie, Oceanii) i czterech platformach wydobywczych (Baltic Beta, Lotos Petrobaltic, Petrobaltic, Petro Giant).

Zgodnie z ostatecznymi wynikami opublikowanymi przez PKW, frekwencja na polskich statkach i platformach wyniosła 99,74 proc. Uprawnione do głosowania były 384 osoby; wydano 383 karty do głosowania. Jedna osoba nie głosowała na platformie Petro Giant. W drugiej turze wyborów na statkach i platformach wydobywczych oddano 360 ważnych głosów.

06:10

Frekwencja wyborcza w okręgu gdańskim wyniosła 68,95 proc.

W okręgu gdańskim - jednym z dwóch w woj. pomorskim - w drugiej turze wyborów prezydenckich zwyciężył Rafał Trzaskowski, uzyskując 62,43 proc. poparcia. Na Andrzeja Dudę głosy oddało 37,57 proc. Frekwencja wyniosła 68,95 proc. - poinformowała Okręgowa Komisja Wyborcza nr 35 w Gdańsku.

Protokół z wynikami głosowania opublikowano w poniedziałek nad ranem na stronie internetowej delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Gdańsku.

Wynika z niego, że w okręgu nr 35, który obejmuje zasięgiem powiaty: gdański, kwidzyński, malborski, nowodworski, starogardzki, sztumski, tczewski oraz miasta na prawach powiatu: Gdańsk i Sopot, kandydat Koalicji Obywatelskiej zdobył 364 474 głosy. Z kolei popierany przez Zjednoczoną Prawicę Andrzej Duda otrzymał 219 371 głosów.

02:19

Zapraszamy na poranek wyborczy w Radiu Gdańsk!

Add a heading1


Od samego rana zajmiemy się komentowaniem najświeższych wyników wyborów prezydenckich. Gośćmi będą dr Łukasz Wyszyński, Artur Dziambor, Marcin Horała, Jarosław Sellin, Ryszard Świlski, Michał Ossowski i Krzysztof Piekarski. Więcej TUTAJ.

02:16

Late poll Ipsos z 90 proc. komisji: frekwencja w II turze wyborów prezydenckich wyniosła 67,9 proc.

Druga tura wyborów prezydenckich 20205

02:10

W Pradze i w Ostrawie wygrał Rafał Trzaskowski

Głosowanie w drugiej turze polskich wyborów prezydenckich w polskich konsulatach w Pradze i w Ostrawie wygrał Rafał Trzaskowski - wynika z protokołów z obwodowych komisji wyborczych. Przed dwoma tygodniami na kandydata Platformy Obywatelskiej także padło najwięcej głosów.

W siedzibie konsulatu w Pradze Rafał Trzaskowski otrzymał 1783 głosy, Andrzej Duda 238 proc. Uprawnionych do głosowania było 2388 osób, z których 2021 oddało ważne głosy.

Jak poinformował PAP kierownik wydziału konsularnego ambasady w Pradze Artur Łukiańczuk, w stolicy Czech zagłosowało 231 osób z zaświadczeniami z innych komisji. Przed dwoma tygodniami zaświadczenia o prawie do głosowania miało 40 obywateli RP. W siedzibie konsulatu generalnego RP w Ostrawie na Andrzeja Dudę oddano 131 głosów, a na Rafała Trzaskowskiego głosowało 364 wyborców.

02:00

Sondaż Late Poll Ipsos z 90 proc. komisji: Andrzej Duda - 51 proc., Rafał Trzaskowski 49 proc.

Add a heading2

 

Popierany przez PiS prezydent Andrzej Duda uzyskał w drugiej turze wyborów prezydenckich 51 proc. głosów, z kolei kandydat KO Rafał Trzaskowski uzyskał 49 proc. - wynika z sondażu late poll Ipsos z 90 proc. komisji dla TVP, TVN i Polsat.

Sondaż exit poll Ipsos opublikowany tuż po zakończeniu ciszy wyborczej, wskazywał, że Andrzej Duda uzyskał 50,4 proc. głosów, a Rafał Trzaskowski uzyskał 49,6 proc. Oznaczało to 0,8 proc. przewagi Dudy nad Trzaskowskim.

Z kolei sondaż late poll Ipsos opublikowany ok. północy wskazał, że Andrzej Duda uzyskał 50,8 proc. głosów, a Rafał Trzaskowski 49,2 proc., co oznacza zwiększenie przewagi do 1,6 proc.

Natomiast zgodnie z sondażem late poll Ipsos z 90 proc. komisji przedstawionym ok. godz. 2:00 w nocy Andrzej Duda zdobył 51 proc. głosów, a Rafał Trzaskowski 49 proc., tym samym przewaga ubiegającego się o reelekcję prezydenta wzrosła do 2 proc.

00:57

Mieczysław Struk w Radiu Gdańsk: taka frekwencja to już jest naprawdę "coś"

Podczas wieczoru wyborczego w sztabie Rafała Trzaskowskiego Grzegorz Armatowski rozmawiał m.in. z marszałkiem województwa pomorskiego Mieczysławem Strukiem.

- Ta polaryzacja sceny politycznej spowodowała ogromne zainteresowanie obywateli naszego kraju. Było to niezwykle widoczne. Bardzo się cieszę, bo im więcej ludzi uczestniczy w akcie wyborczym, tym mniej będzie mogło powiedzieć, że ich to nie interesuje, że ktoś inny dokonał wyboru. Frekwencja w okolicach 70 proc. to już jest naprawdę "coś". Jeszcze nie mieliśmy takiego wyniku frekwencyjnego - podkreślał marszałek Struk.

00:28

Kazimierz Smoliński w Radiu Gdańsk: Polacy chcą mieć trzy lata spokoju

Na antenie Radia Gdańsk na gorąco wyniki wyborów komentował również pomorski poseł Prawa i Sprawiedliwości Kazimierz Smoliński.

- Emocje na pewno będą, ale biorąc pod uwagę to, że w pierwszej turze wyniki exit poll rosły, myślę, że będzie tak samo teraz. Jestem dobrej myśli, że Polacy chcą mieć przynajmniej trzy lata spokoju, byśmy mogli realizować swoje projekty, zarówno gospodarcze, jak i społeczne. To jest właśnie fenomen w skali Europy, że potrafimy łączyć promowanie gospodarki i programów społecznych - stwierdził.

23:59

Late poll Ipsos: Andrzej Duda - 50,8 proc.; Rafał Trzaskowski - 49,2 proc.

Add a heading

Według pracowni nie da się jednoznacznie wskazać zwycięzcy wyborów, bo wynik sondażu ma około 2 punktów procentowych tolerancji.

23:36

Wyniki wyborów prezydenta RP na terenie Wielkiej Brytanii najwcześniej w poniedziałek w południe

Wyniki II tury wyborów prezydenta RP na terenie Wielkiej Brytanii będą znane najwcześniej w poniedziałek koło południa, ale możliwe jest, że będzie to nieco później, poinformowała PAP ambasada RP w Londynie. Do udziału w wyborach na terenie Wielkiej Brytanii zarejestrowała się rekordowa liczba 183 tys. obywateli polskich, co stanowi jedną trzecią wszystkich wyborców zarejestrowanych za granicą. To także o ponad 50 tys. więcej niż w pierwszej turze.

11 obwodów wyborczych na terenie Zjednoczonego Królestwa są największymi na świecie pod względem liczby wyborców - w większości z nich zarejestrowało się po kilkanaście tysięcy osób, podczas gdy w Polsce obwody wyborcze liczą zwykle po 2000 osób. Mimo znacząco wyższej liczby osób w Wielkiej Brytanii, którzy się zarejestrowali pomiędzy pierwszą a drugą turą, ambasada poinformowała, że liczenie głosów odbywa się sprawnie i zapewne wyniki zostaną podane wcześniej niż było to przed dwoma tygodniami.

23:09

Powyborcza dyskusja na naszej antenie

Druga tura wyborów prezydenckich 20204

 

POSŁUCHAJ:

 

{play}dok3/studiowyb120720.mp3{/play}

23:00

Ipsos: Andrzej Duda wygrywa na wsi, Rafał Trzaskowski triumfuje w miastach

Według Ipsos na kandydata KO zagłosowało 50,4 proc. kobiet, a na urzędującego prezydenta - 49,6 proc. Andrzeja Dudę poparło z kolei 51,3 proc. mężczyzn a Rafała Trzaskowskiego - 48,7 proc.

Według sondażu Ipsos w małych miastach do 50 tys. mieszkańców więcej osób zagłosowało na Rafała Trzaskowskiego niż na Andrzeja Dudę. Na kandydata KO głos oddało tam 53,8 proc. obywateli, a na ubiegającego się o reelekcję prezydenta - 46,2 proc.

W miastach między 51 tys. mieszkańców a 200 tys. mieszkańców Trzaskowski otrzymał 51 proc. głosów, a Duda - 49 proc.

Największą przewagę nad urzędującym prezydentem kandydat KO uzyskał w dużych miastach (201-500 tys. mieszkańców), gdzie zagłosowało na niego 61,9 proc. wyborców, a także w największych aglomeracjach liczących powyżej 500 tys. mieszkańców - 66,5 proc. W przypadku Dudy było to odpowiednio: 38,1 proc. i 33,5 proc. wyborców.

Z kolei Andrzej Duda wygrał z Trzaskowskim na wsi. Uzyskał tam 63,2 proc. głosów, podczas gdy poparcie dla kandydata KO wyniosło 36,8 proc.

Andrzej Duda otrzymał 81 proc. głosów oddanych przez rolników. Zwyciężył również wśród robotników - 65,9 proc., bezrobotnych - 65 proc. oraz emerytów i rencistów - 63,4 proc.

Rafał Trzaskowski uzyskał większość głosów właścicieli i współwłaścicieli firm (66,9 proc.) oraz dyrektorów, kierowników i specjalistów (68,1 proc.). Kandydata KO poparli również pracownicy administracji i usług (56,2 proc.), a także uczniowie i studenci (70,3 proc.).

22:57

Białoruś: 189 głosów dla Dudy, 179 dla Trzaskowskiego

W niedzielnej II turze wyborów prezydenckich na Andrzeja Dudę zagłosowało na Białorusi 189 obywateli Polski, a na Rafała Trzaskowskiego 179. Prezydent Duda prowadził w Grodnie, Trzaskowski w Mińsku i w Brześciu. Głosowanie w II turze wyborów prezydenta RP odbywało się w komisjach wyborczych utworzonych w ambasadzie Polski w Mińsku oraz w siedzibach konsulatów generalnych w Grodnie i Brześciu.

Jak poinformowali PAP przewodniczący komisji po opublikowaniu protokołów, w Mińsku na Andrzeja Dudę zagłosowało 60 osób, na Rafała Trzaskowskiego - 90. W Grodnie urzędujący prezydent zdobył 103 głosy, a jego oponent - 59. W Brześciu na Dudę zagłosowało 26 wyborców, na Trzaskowskiego - 30.

Na Białorusi nie obowiązują odgórne ograniczenia w związku z epidemią koronawirusa, w związku z czym nie było przeszkód dla tradycyjnego głosowania. Wybory odbywały się przy zastosowaniu norm sanitarnych - obowiązywały maseczki, dezynfekcja rąk i zachowanie odległości, jednorazowe długopisy. Część wyborców - 29 w Mińsku, 18 w Grodnie i siedmioro w Brześciu - oddało głosy drogą korespondencyjną.

22:57

Ipsos: wyborcy Bosaka podzieleni, elektorat Hołowni za Trzaskowskim

Głosy wyborców Krzysztofa Bosaka w II turze wyborów prezydenckich rozłożyły się w podobny sposób na Andrzeja Dudę (51,5 proc.) i Rafała Trzaskowskiego (48,5 proc.). Natomiast wyborcy Szymona Hołowni poparli Rafała Trzaskowskiego (85,5 proc.) - wynika z sondażu Ipsos dla TVP, TVN i Polsat.

99,1 proc. wyborców Andrzeja Dudy z I tury wyborów prezydenckich oddało ponownie na niego głos w niedzielnych wyborach. Nieco inaczej było w przypadku wyborców Trzaskowskiego - 99,3 proc. osób oddało ponownie na niego głos.

85,5 proc. osób, które w I turze wyborów prezydenckich poparło Szymona Hołownię (bezpartyjny), zagłosowało w II turze na Rafała Trzaskowskiego. Natomiast 14,5 proc. oddało głos na Andrzeja Dudę.

Natomiast wyborcy Krzysztofa Bosaka (Konfederacja) poparli zarówno Andrzeja Dudę (51,5 proc.), jak i Rafała Trzaskowskiego (48,5 proc.).

76,7 proc. osób, które w I turze wyborów prezydenckich oddały głos na Władysława Kosiniaka-Kamysza (PSL), wybrały w II turze Rafała Trzaskowskiego. 23,3 proc. - na Andrzeja Dudę.

Podobnie było w przypadku wyborców kandydata Lewicy Roberta Biedronia. 84,2 proc. z nich zagłosowało na Rafała Trzaskowskiego. 15,8 proc. z nich poparło Andrzeja Dudę.

W I turze wyborów prezydenckich (według wyników PKW) Andrzej Duda uzyskał 43,5 proc., zaś Rafał Trzaskowski - 30,46 proc. Na kolejnych miejscach znaleźli się: Szymon Hołownia - 13,87 proc., Krzysztof Bosak - 6,78 proc.; Władysław Kosiniak-Kamysz - 2,36 proc); Robert Biedroń - 2,22 proc.

22:47

Ipsos: najwyższa frekwencja w grupie wiekowej 50-59, najniższa - wśród najstarszych

Najniższą frekwencję, 64,2 proc., odnotowano w grupie wiekowej 60 lat i więcej. Jednak w porównaniu z I turą frekwencja wśród seniorów wzrosła aż o 8,1 pkt proc. - wynika z sondażu Ipsos dla TVP, TVN i Polsatu. Najwyższa była frekwencja w grupie wiekowej 50-59 lat - 76,3 proc.

Według sondażu Ipsos, frekwencja w II turze wyborów prezydenckich wyniosła 68,9 proc., podczas gdy dwa tygodnie temu wynosiła 62,9 proc.

Podobnie jak w I turze najwyższa była frekwencja w grupie wiekowej 50-59 lat. Tym razem wyniosła 76,3 proc., poprzednio - 71,2 proc. Spośród osób między 40. a 49. rokiem życia zagłosowało 74,9 proc. uprawnionych., w grupie wiekowej 30-39 lat - 66,6 proc., a wśród wyborców w wieku 18-29 lat - 67,2 proc. W pierwszej turze było to kolejno: 68,1 proc., 62,9 proc. oraz 62,3 proc.

Najniższą frekwencję - tak jak dwa tygodnie temu - odnotowano wśród wyborców z grupy wiekowej 60 i więcej lat. Wyniosła ona 64,2 proc., co oznacza wzrost w porównaniu z pierwszą turą aż o 8,1 punktów procentowych.

22:35

Trzaskowski wygrał II turę wyborów w Ambasadzie RP Wilnie

Rafał Trzaskowski wygrał drugą turę polskich wyborów prezydenckich w głosowaniu, które zostało zorganizowane w Ambasadzie RP w Wilnie. Kandydat KO uzyskał 352 głosy. Na Andrzej Dudę zagłosowało 129 osób.

W Wilnie w polskich wyborach prezydenckich oddano łącznie 481 ważnych głosów, w tym 27 drogą korespondencyjną.

Lokal wyborczy w siedzibie Ambasady RP w Wilnie był jedynym na Litwie, w którym w niedzielę odbywały się wybory prezydenta Polski.

22:19

Olga Zielińska w studiu Radia Gdańsk: mamy do czynienia w prawdziwym świętem demokracji

relacjazielinska

 

W studiu wyborczym Radia Gdańsk jest również dziennikarka Olga Zielińska.

- Mamy do czynienia z prawdziwym świętem demokracji, frekwencja wyniosła prawie 69 proc. To niesamowite, Polacy uwierzyli, że mogą wziąć sprawy w swoje ręce, że ich głos ma decydujący wpływ na ich życie - powiedziała.

- Bardzo podobało mi się, kiedy Andrzej Duda mówił, że chciałby być prezydentem wszystkich Polaków, łączyć różne środowiska, zakopywać rowy. Mówił o koalicji dla polskich spraw i zaprosił pana Rafała Trzaskowskiego na rozmowę. Wprawdzie Rafał Trzaskowski także mówił o tym, że chciałby być prezydentem wszystkich Polaków, ale mówił też bardzo dużo o tym, że będzie walczył, więc nie wiem, jak to odczytywać - dodała.

22:18

Bartosz Stracewski w studiu Radia Gdańsk: te wybory na pewno przejdą do historii

relacjastracewski

 

Kolejnym gościem wyborczego studia Radia Gdańsk był Bartosz Stracewski z gdańskiego oddziału Telewizji Polskiej.

- Te wybory zapiszą się na kartach historii, tak jak przegrana Bronisława Komorowskiego sprzed pięciu lat. Wtedy wszystkie sondaże wskazywały na to, że to on, a nie Andrzej Duda, jest faworytem. Teraz chyba dla wszystkich zaskoczeniem było to, że Andrzej Duda nie wygrał wyborów w pierwszej turze. Miał konkurencję również po prawej stronie, bo trzeba pamiętać choćby o Krzysztofie Bosaku, który uszczuplił pulę wyborców. W drugiej turze mieliśmy kandydatów. Jednego, bardzo mocnego, który był już prezydentem przez pięć lat, który pokazał, jakiej prezydentury i rzeczywistości społeczno-politycznej można się po nim spodziewać. Z drugiej strony mieliśmy zmienionego kandydata opozycji, który również uzyskał bardzo dobry wynik. To starcie dwóch mocnych kandydatur, z tą różnicą, że po jednej osobie wiemy, czego możemy się spodziewać, a z drugiej jest wielka niewiadoma i zmiany zdań w ważnych kwestiach dla Polski - mówił. 

- Politolodzy mówili wcześniej, że to może być różnica kilkudziesięciu tysięcy głosów. Pamiętajmy o tym, że Ipsos mówił, że nie jest w stanie w sondażu exit poll wskazać zwycięzcy wyborów, więc różnica między kandydatami jest mniejsza od granicy błędu statystycznego. To jest najlepszym znakiem tego, z czym mamy do czynienia. Te wybory na pewno przejdą do historii - ocenił Bartosz Stracewski.

Page 1 of 2