Koniec Rejsu Niepodległości. Dar Młodzieży wraca do Gdyni [NA ŻYWO]

17:28

Uczestnicy rejsu: "To była przygoda życia"

- To zdecydowanie była przygoda życia. Niesamowite przeżycia, niesamowici ludzie, piękne widoki. Płynęliśmy na odcinku Kapsztad-Singapur, zahaczając o Mauritius i Dżakartę. Piękny park narodowy, siedem kolorów piasku i różne inne atrakcje. Plaża nie była naszym głównym punktem wycieczek, bo wody mieliśmy już dosyć podczas rejsu - przyznaje Natalia.

- My byliśmy trochę bliżej, bo w Danii i Norwegii. Zwiedziliśmy też fiordy. Postanowiłem tam zagrać hejnał mariacki tak, aby niósł się na całą dolinę. Wyszło pięknie! - opowiada Franek.

- Franek budził nas co rano grając na trąbce. Byliśmy też w Panamie na Światowych Dniach Młodzieży. Mieliśmy czas, aby integrować się z ludźmi z innych krajów, ale także spotkać papieża - dodaje Dawid.

- Jeśli ktoś ma pomysł, aby zorganizować rejs dookoła świata, to już ma załogę zapewnioną - śmieje się Kasia.

16:39

Piknik marynarski

O 16:00 rozpoczął się piknik marynarski pomiędzy Akwarium Gdyńskim a Nabrzeżem Pomorskim. Podczas pikniku można sporo dowiedzieć się o sprzęcie wojskowym, a także skosztować tradycyjnej grochówki.

wojskowe
Fot. Radio Gdańsk/Patrycja Oryl

16:03

Uroczysta msza święta

W kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy i Świętego Piotra Rybaka odbyła się właśnie msza święta. Wzięła w niej udział między innymi młodzież, która powróciła z rejsu dookoła świata.

- Dar Młodzieży pokazał, że polska obecność pod żaglami jest i będzie trwała. Z entuzjazmem patrzymy na fregatę. Wypłynęliśmy na głębię, a to oznacza, że z entuzjazmem żyjemy w teraźniejszości, z optymizmem patrzymy w przyszłość. I tak jak żaglowca potrzebą jest wiatr, tak człowiek potrzebuje Ducha Świętego. Dziś szczęśliwie zacumował w Gdyni, bo jego darów nie zabrakło. Nie zabrakło męstwa, mądrości i bojaźni bożej - mówił kapelan Duszpasterstwa Ludzi Morza ks. Edward Pracz.


mszagdy

kapelan Duszpasterstwa Ludzi Morza ks. Edward Pracz. Fot. Radio Gdańsk/Patrycja Oryl

Reszta zdjęć do obejrzenia TUTAJ.

15:05

Rozmawiamy z żeglarzami po Rejsie Niepodległości

Z żeglarzami, którzy brali udział w Rejsie Niepodległości, o ich wrażeniach z wyprawy porozmawiać będzie można podczas pikniku. Zacznie się za godzinę na placu przed Akwarium Gdyńskim. - To nie były wakacje, a ciężka praca. Były wiatry, były sztormy. Bujało. Pracowaliśmy na górze. Pracowaliśmy też na dole w maszynowni. Dobra przygoda - mówią naszemu reporterowi.

- Ciekawe doświadczenie, jeżeli chodzi o pracę, wspinanie się na maszty, czy nawet prace na pokładzie.

- Wiadomo, czasami bujało mocniej, czasami słabiej, ale była to fajna przygoda, którą zapamiętam na całe lata.

- Szkoda kończyć tę przygodę. Zejścia na ląd były miłym przerywnikiem, ale zawsze chętnie się wracało do pracy przy żaglach i do tych wszystkich ludzi, którzy tutaj są.

- W mesie wylało się 150 litrów zupy. Na koleżankę poleciał garnek, ale nikomu nic się nie stało, więc jest ok.

14:20

Minister Gróbarczyk ogłosił program budowy nowego żaglowca

Polska będzie miała nowy żaglowiec szkoleniowy. Taką deklarację złożył w Gdyni minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Okazją do tej obietnicy było powitanie fregaty Dar Młodzieży, która do Polski wróciła po ponad dziesięciomiesięcznym Rejsie Niepodległości.

grobarczyk zaglowiec
Minister Marek Gróbarczyk (w środku) powitał w piątek załogę Daru Młodzieży Fot. PAP/Adam Warżawa

 

- Tak, jak dostaliście szansę tego rejsu, tak na was spoczywa obowiązek przygotowania takiego rejsu dla następnych pokoleń. Ogłaszam program budowy nowego żaglowca szkoleniowego, który zastąpi Dar Młodzieży. Dziś także chciałbym ogłosić narodowy konkurs na wybór nazwy dla nowego żaglowca. Chciałbym, żebyście wszyscy w tym przedsięwzięciu uczestniczyli - zwrócił się do zebranych minister Gróbarczyk. 

 

13:52

Widowiskowe wpłynięcie Daru Młodzideży do Gdyni [GALERIA]

darmlod
Fot. Radio Gdańsk/Patrycja Oryl
 
Całą galerię można obejrzeć tutaj.

13:29

Bliscy nie kryli łez wzruszenia

Bliscy nie kryli wzruszenia, gdy młodzi schodzili na ląd. Przywitali ich transparentami i kwiatami.

 

powitanie3

Fot. Radio Gdańsk/Patrycja Oryl

12:40

Uczestnicy rejsu schodzą na ląd i witają się z najbliższymi

55875365 798866840446530 7731933433454133248 n
Fot. Radio Gdańsk/Patrycja Oryl

12:24

Jarosław Kaczyński: "Mieliście zaszczyt, honor i przywilej reprezentowania Polski"

- Mieliście możliwość nie tylko sprawdzenia swoich charakterów, ale mieliście zaszczyt, honor i przywilej reprezentowania Polski w setną rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości - napisał Jarosław Kaczyński w liście przeczytanym przez Dorotę Arciszewską-Mielewczyk.

 

Przy fregacie bliscy już czekają, aż młodzi zejdą z żaglowca na ląd. Stoją z kwiatami, transparentami.

 

55875052 2370060269888651 6062547484507373568 n

Fot. Radio Gdańsk/Patrycja Oryl

12:23

Na uczestników Rejsu Niepodległości oczekują ich rodziny

Anna Rębas na Nabrzeżu Pomorskim spotkała rodziców, oczekujących na swoje pociechy, które płynęły w Rejsie Niepodległości. Najprawdopodobniej będą mogli spotkać się z nimi dopiero ok. godz. 14.

- Nie wiemy, o której godzinie będziemy mogli uściskać nasze pociechy, pogratulować im, wyściskać i przytulić. Na początku rejsu mieliśmy utrudniony kontakt, bo były problemy z internetem. Mamy jednak taką tradycję pisania listów. Marysia pisała do nas, my pisaliśmy do niej, podając je przez osoby, które zmierzały do kolejnych portów. Mamy całą tę korespondencję i będziemy po latach ją czytać - opowiada matka Marii Dydycz, ambasadorki Rejsu Niepodległości, uczestniczącej w nim od początku.

DSC 5964

Rodziny i bliscy na uczestników rejsu czekali na Nabrzeżu Pomorskim. Fot. Radio Gdańsk/Patrycja Oryl

- To były różne emocje. Opisywała chwile szczęścia, trud, smutek i radość. Pisała o codziennych zajęciach, ale przede wszystkim o uczuciach, które towarzyszyły jej przez te dziesięć miesięcy. Myślę, że to będzie bardzo osobiste świadectwo tego, co doświadczyła i co przeżyła w trakcie tego wyjątkowego rejsu - relacjonuje.

Pierwsze spotkanie z jednym z uczestników rejsu ma już za sobą rodzina z Biskupca. Student II roku Wydziału Mechanicznego Akademii Morskiej brał udział w rozkładaniu trapu, więc najbliżsi zdążyli go szybko uściskać.

DSC 5958

Niektórzy rodzice zdążyli zrobić zdjęcie z dziećmi tuż po przybiciu do brzegu. Fot. Radio Gdańsk/Patrycja Oryl

- Wcześniej mieliśmy kontakt za pośrednictwem messengera, kiedy syn trafiał do portów. Syn wiedział, czego się może spodziewać w ciągu rejsu. Był szczęśliwy, że w ramach praktyk ma okazję tak bliskiego kontaktu ze swoim przyszłym zawodem. Przeżył dużo wrażeń, poznał wielu ludzi. Wszystko było w porządku, był zdrowy, nie miał choroby morskiej - opowiada matka młodego żeglarza.

12:06

Mateusz Morawiecki: "Polska jest ambitna, odważna i piękna"

List od premiera Mateusza Morawieckiego przeczytał Dariusz Drelich. - Ten rejs pokazywał światu, jaka jest Polska. Ambitna i odważna, piękna, jak żaglowiec pod biało-czerwoną banderą - napisał premier.

 

55506852 315208809178824 5379924241682530304 n

Fot. Radio Gdańsk/Patrycja Oryl

12:02

"Witam was w Polsce, w ojczyźnie, w Gdyni"

- Parę minut temu kapitan Rafał Szymański złożył meldunek przed Markiem Gróbarczykiem, ministrem gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, oraz prof. Januszem Zarębskim, rektorem Akademii Morskiej w Gdyni. Weszli oni na pokład i oficjalnie przywitali Dar Młodzieży i jego załogę - relacjonuje Anna Rębas.

- Witam was w Polsce, w ojczyźnie, w Gdyni. To był trudny rejs, trzeba się było zmierzyć z wieloma trudnościami, ale daliście radę. Wypłynęliście z przesłaniem, by powiedzieć światu, że Polska jest najważniejsza i dobrze wykonaliście to zadanie - przytaczała słowa ministra Marka Gróbarczyka reporterka Radia Gdańsk.

11:59

Prezydent Andrzej Duda: "Życzyłem powodzenia i to się spełniło"

Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski odczytał list prezydenta Andrzeja Dudy do młodzieży.

- Kiedy wyruszali państwo w drogę, życzyłem powodzenia i to się spełniło. Jestem przekonany, że głęboka przemiana, która zaszła w was podczas podróży, będzie się objawiać w waszych przyszłych decyzjach życiowych - napisał prezydent.

 

55502498 3028651733827723 4307749934716682240 n

Fot. Radio Gdańsk/Patrycja Oryl

11:48

Minister Gróbarczyk: "Spoczywa na was obowiązek przygotowania takiego rejsu dla kolejnych pokoleń"

- Jesteście ludźmi morza, ta branża jest dla nas ważna. Popłynęliście w świat, by powiedzieć, że Polska jest morska i za to wam dziękuję. Spoczywa na was obowiązek przygotowania takiego rejsu dla kolejnych pokoleń - mówił minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

Ogłosił też program budowy nowego żaglowca, który zastąpi Dar Młodzieży i konkurs na jego nazwę statku. Wiceminister Jarosław Sellin zgłosił publicznie dwie nazwy do konkursu dla nowego żaglowca "Dar Narodu" i "Dar Polski".

 

mid-19328100

Minister Marek Gróbarczyk (w środku). Fot. PAP/Adam Warżawa

11:41

Pierwsze chwile Daru Młodzieży w gdyńskim porcie

- Żaglowiec dobił już do nabrzeża. Wyjątkowe, wzruszające chwile, właśnie odgrywany jest hymn narodowy. O 11:20 statek skończył manewrowanie i dobił do brzegu. Wszystko poszło bardzo sprawnie, widać, że ta załoga spędziła miesiące na morzu. Kiedy trap dotykał ziemi, w niebo pofrunęły biało-czerwone balony. Nabrzeże pełne jest ludzi, którzy wołają do uczestników rejsu. Padają imiona, miasta, z których pochodzą. Na mostku kapitan Rafał Szymański, który sprawdza, czy Dar Młodzieży zacumował perfekcyjnie. Na prawej burcie stoją studenci Wydziału Mechanicznego w granatowych mundurach oraz laureaci konkursu w czerwonych, rejsowych strojach - opisywała Anna Rębas tuż po tym, jak Dar Młodzieży przybił do brzegu.

 

55492912 284146672477791 1752686130983075840 n

Dar Młodzieży już w gdyńskim porcie. Fot. Radio Gdańsk/Patrycja Oryl

11:36

Podniesiono galę banderową

55813607 160763418200096 4542682889166258176 n
Fot. Radio Gdańsk/Patrycja Oryl 
 
55546976 474820256386000 335584327620362240 n
Fot. Radio Gdańsk/Patrycja Oryl

11:28

Dar Młodzieży już w porcie!

Dobiega końca rozkładanie trapu i już za chwilę będziemy mogli powitać wszystkich uczestników rejsu na lądzie.

 

11:22

Orkiestra wita Dar Młodzieży

11:02

Ostatnie minuty oczekiwania, Dar Młodzieży przygotowuje się do przybicia do brzegu

- To moment, w którym powinien mi się łamać głos. Dar Młodzieży bardzo powoli obraca się teraz w basenie portowym i przechodzi na prawą burtę. To piękna chwila. Młodzież przebiega na drugą stronę, za chwilę będą do nas machać. Pamiętam moment, kiedy dziesięć miesięcy temu żaglowiec wypływał w Rejs Niepodległości, kiedy pierwszy komendant składał meldunek premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. Za kilkanaście minut usłyszymy ten sam meldunek z ust obecnego komendanta, Rafała Szymańskiego. Już słychać orkiestrę, już słychać krzyki - emocjonalnie relacjonuje Anna Rębas.

Już niebawem Dar Młodzieży wpłynie do portu, odegrany zostanie hymn państwowy, podniesiona będzie też gala banderowa.

 

55788340 374504993146511 8178130881391624192 n

Fot. Radio Gdańsk/Patrycja Oryl

 

55887677 270861667175904 4839126836220788736 n

Fot. Radio Gdańsk/Patrycja Oryl 

 

55684221 2219399668334206 6741634650692648960 n

Fot. Radio Gdańsk/Patrycja Oryl

10:57

Dar Młodzieży wyłania się z mgły, mnóstwo ludzi na Skwerze Kościuszki

- Stoję może 50 metrów od żaglowca, ale ledwo go widać, nie tylko ze względu na mgłę, ale też przez tłumy, które zebrały się, by powitać Dar Młodzieży powracający po ponad dziesięciu miesiącach. Wszyscy chcą być jak najbliżej. Cała młodzież, która wraca do kraju, jest na burcie, machają, pozdrawiają, ale na razie musimy się jeszcze wstrzymać z ich powitaniem. Dar Młodzieży musi się jeszcze obrócić bukszprytem w kierunku morza - relacjonuje na żywo nasza reporterka Anna Rębas. 

55509732 780937855638864 2017828313434685440 n

Dar Młodzieży wyłania się z mgły. Fot. Radio Gdańsk/Patrycja Oryl

 

10:54

Audiencja u papieża i odwiedziny pierwszej damy, czyli wyjątkowa wizyta w Panamie

Kulminacyjnym punktem Rejsu Niepodległości był udział żaglowca w Światowych Dniach Młodzieży. Podczas wizyty w Panamie załoga Daru Młodzieży uczestniczyła w audiencji u papieża Franciszka. Głowy kościoła katolickiego nie udało się niestety zaprosić na pokład fregaty, ale możliwość spotkania z Ojcem Świętym była dla żeglarzy wyjątkowym przeżyciem. Uczestników rejsu na pokładzie odwiedziła za to Agata Duda, żona prezydenta Andrzeja Dudy.

 

20190127 201652

Agata Duda na pokładzie Daru Młodzieży. Fot. Radio Gdańsk/Anna Rębas

10:42

Rejs Niepodległości w liczbach

18 - tyle krajów (m.in. RPA, Mauritius, Singapur, Hongkong, Panama, Kolumbia, Bahamy) odwiedził Dar Młodzieży podczas Rejsu Niepodległości

22 - do tylu portów (m.in. Kapsztad, Dżakarta, Osaka) zawinął żaglowiec

312 - tyle dni (ponad 10 miesięcy) trwał Rejs Niepodległości

1000 - tylu młodych ludzi "przewinęło się" przez pokład w trakcie tej podróży.

 

DSC 5469

Dar Młodzieży wyruszył z Gdyni 20.05.2018. Fot. Patrycja Oryl

10:25

W rejsie Darem Młodzieży popłynęło w sumie 400 śmiałków. Jak ich wyłoniono?

400 młodych osób popłynęło Darem Młodzieży w ciągu rejsu dookoła świata. Zostali oni wyłonieni w drodze kilkuetapowego konkursu.

Najpierw chętni do udziału w wyprawie na profilu Rejsu Niepodległości na Facebooku musieli zamieścić zdjęcia lub krótkie filmy, w których prezentowali siebie w roli ambasadorów, promujących Polskę za granicą. W sumie zgłosiło się 600 osób.

Zwycięzcy pierwszego etapu zostali wyłonieni w drodze internetowego głosowania i w styczniu wzięli udział w drugim etapie konkursu, którym był test z wiedzy z zakresu historii działań niepodległościowych, podstaw wiedzy żeglarskiej i tematu "Morze w Biblii". W ten sposób z 500 osób wyłoniono 400 zwycięzców, którzy wzięli udział w rejsie Darem Młodzieży.
 
DSC 5250
Fot. Radio Gdańsk/Patrycja Oryl

10:10

Majestatyczna "Biała Fregata" coraz bliżej Gdyni

09:59

Widać już Dar Młodzieży!

Dar Młodzieży wyłonił się z mgły i już zbliża się do Gdyni. Około 11:00 zacumuje przy Nabrzeżu Pomorskim. Tam odbędą się dalsze uroczystości.
 
dargdy
Fot. Radio Gdańsk/Patrycja Oryl

09:48

Kilka wspomnień z podróży. Zobacz wideo naszej reporterki z Daru Młodzieży

Nasza reporterka Anna Rębas brała udział w Rejsie Niepodległości. Od 31 maja do 13 czerwca płynęła na Darze Młodzieży na trasie Kopenhaga-Stavanger-Szczecin. To jej wideo-wspomnienie z podróży.

 

{youtube}iA6rZ6q3sJI{/youtube}

09:45

Odwiedził 22 porty na całym świecie. Gdzie cumował Dar Młodzieży?

Podczas Rejsu Niepodległości Dar Młodzieży odwiedził 22 porty w 18 państwach świata. Wśród nich były m.in. Kapsztad w Afryce, Lizbona w Europie oraz Los Angeles w Ameryce Północnej.

09:34

Jesteśmy na pokładzie katamaranu

Jesteśmy na pokładzie katamaranu "Rubin". Wypłynęliśmy na odległość 2,8 km na zatokę, Stąd obserwujemy Dar Młodzieży, który po prawie 11 miesiącach powraca do Gdyni z Rejsu Niepodległości dookoła świata. Na razie trudno cokolwiek dostrzec, widok zasłania mgła. Mamy nadzieję, że się rozpogodzi.

 

55549681 411885612708375 8322367595567120384 n

Fot. Radio Gdańsk/Patrycja Oryl

09:30

Dar Młodzieży wraca do Gdyni

Po ponad 10-miesięcznym rejsie dookoła świata Dar Młodzieży powraca do Gdyni, by oficjalnie zakończyć Rejs Niepodległości pełen niesamowitych wrażeń. Żaglowiec Uniwersytetu Morskiego wpłynie na polskie wody w asyście dwóch okrętów - ORP "Piorun" i ORP "Grom". Statek cumował w 22 portach, między innymi w Los Angeles, San Francisco czy w Hong Kongu. Ostatnim przystankiem był Londyn. W Rejsie Niepodległości wzięło udział około 400 młodych "ambasadorów Polski" oraz studenci Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, którzy wyłonieni zostali na podstawie kilku etapowego konkursu wiedzy z zakresu teorii żeglarstwa oraz historii Polski.

Biała fregata zacumuje przy Nabrzeżu Pomorskim około 11:00. Powita ją Orkiestra i Kompania Reprezentacyjna Marynarki Wojennej i tym odbywać się będą się dalsze uroczystości, w których wezmą udział m.in. minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

55786338 592733557907881 2067840261249040384 n

Fot. Radio Gdańsk/Patrycja Oryl


O 15:00 odbędzie się uroczysta msza święta w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy i Świętego Piotra Rybaka. Koncelebrował ją metropolita gdański Sławoj Leszek Głódź, a o 16:00 rozpocznie się piknik marynarski w przestrzeni pomiędzy Akwarium Gdyńskim a Nabrzeżem Pomorskim. A to nie wszystkie atrakcje. Można będzie również zobaczyć sprzęt wojskowy i skosztować tradycyjnej grochówki.