Sinice na pomorskich plażach. Sprawdź, gdzie możesz się kąpać

12:12

Z powodu sinic nieczynne dwa nadmorskie kąpieliska w Stegnie i jedno w Przywidzu

Zakwit sinic sprawił, że w niedzielę, 22 sierpnia, w południe nieczynne są dwa kąpieliska morskie zorganizowane w Stegnie. Zakaz kąpieli obowiązuje również na kąpielisku gminnym w Przywidzu.

 

Aktualne informacje dotyczące stanu wody w kąpieliskach można znaleźć w serwisie internetowym Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Z zamieszczonych tam danych wynika, że ze względu na zakwit sinic w niedzielę w południe zamknięte są dwa morskie kąpieliska położone w Stegnie (Stegna I przy zejściu od ul. Lipowej oraz Stegna II przy zejściu od ul. Morskiej).

Zakwity sinic utrzymują się też w jez. Przywidzkim w powiecie gdańskim. Z tego powodu nieczynne jest kąpielisko gminne przy ul. Jeziornej w Przywidzu.

W pozostałych kąpieliskach strzeżonych zorganizowanych tego lata w województwie pomorskim nad morzem i nad jeziorami, woda jest zdatna do kąpieli.

 

PAP/am

18:13

Pomorze bez sinic. Woda jest zdatna do kąpieli we wszystkich kąpieliskach nad morzem i jeziorami

W piątek, 20 sierpnia, we wszystkich kąpieliskach położonych w województwie pomorskim nad morzem i nad jeziorami woda nadaje się do kąpieli, nie stwierdzono tam zakwitów sinic, poinformował w piątek Główny Inspektorat Sanitarny.

 

Sanepid przypomina, że w przypadku obfitego zakwitu sinic, nie powinniśmy pod żadnym pozorem wchodzić do wody. Kąpiel w takich zanieczyszczeniach może spowodować niekorzystne reakcje organizmu; od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości ze strony układu pokarmowego w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.


Inspektorat sanitarny zwraca też uwagę, że korzystanie z kąpielisk w okresie pandemii COVID-19 i związane z tym ryzyko infekcji dotyczy szerzenia się infekcji drogą kropelkową i przez bezpośredni kontakt. W związku z tym, w przypadku kąpielisk nadmorskich, których plaże miewają kilka kilometrów długości, i na które wstęp nie jest ograniczany, warto utrzymywać dystans od osób postronnych.


Warto także korzystać z własnego sprzętu turystycznego i przyborów toaletowych, takich jak koce, pledy, leżaki, maty, ręczniki, sprzęt do nauki lub ułatwienia pływania.


PAP/tm

09:26

Sanepid zamknął kąpielisko nad Jeziorem Szczytno z powodu zakwitu sinic

Od czwartku do odwołania nieczynne jest kąpielisko nad Jeziorem Szczytno przy Ośrodku Rekreacyjno-Wypoczynkowego "Rzewnica" w pow. człuchowskim. Sanepid zamknął je ze względu na zakwit sinic. Z pozostałych kąpielisk nad morzem i jeziorami w Pomorskiem można korzystać.

Aktualne informacje dotyczące stanu wody w kąpieliskach można znaleźć w serwisie internetowym Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Z zamieszczonych tam danych wynika, że w czwartek we wszystkich nadmorskich kąpieliskach strzeżonych zorganizowanych tego lata na terenie województwa pomorskiego woda jest pozbawiona groźnych dla zdrowia sinic i można z niej bezpiecznie korzystać.

12:34

Sinice nie utrudniają kąpieli na Pomorzu

W środę w południe na wszystkich kąpieliskach położonych w województwie pomorskim nad morzem i nad jeziorami woda nadaje się do kąpieli - nie stwierdzono na nich zakwitów sinic.

12:54

Woda zdatna do kąpieli we wszystkich kąpieliskach nad morzem i jeziorami

W poniedziałek w południe na wszystkich kąpieliskach położonych w województwie pomorskim nad morzem i nad jeziorami woda nadaje się do kąpieli - nie stwierdzono na nich zakwitów sinic.

Aktualne informacje dotyczące stanu wody w kąpieliskach można znaleźć w serwisie internetowym Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Z zamieszczonych tam danych wynika, że w poniedziałek we wszystkich kąpieliskach strzeżonych zorganizowanych tego lata na terenie województwa pomorskiego - zarówno tych nad Bałtykiem, jak i tych nad jeziorami - woda jest pozbawiona groźnych dla zdrowia sinic i można z niej bezpiecznie korzystać.

13:30

Można kąpać się we wszystkich kąpieliskach nad morzem i jeziorami

W sobotę na wszystkich kąpieliskach położonych w województwie pomorskim nad morzem i nad jeziorami woda nadaje się do kąpieli - nie stwierdzono na nich zakwitów sinic.

Aktualne informacje dotyczące stanu wody w kąpieliskach można znaleźć w serwisie internetowym Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Z zamieszczonych tam danych wynika, że w sobotę na wszystkich kąpieliskach strzeżonych zorganizowanych na terenie województwa pomorskiego - zarówno tych nad Bałtykiem, jak i tych nad jeziorami - woda jest pozbawiona groźnych dla zdrowia sinic i można z niej bezpiecznie korzystać.

12:18

Można kąpać się we wszystkich kąpieliskach nad morzem i jeziorami

W piątek na wszystkich kąpieliskach położonych w województwie pomorskim nad morzem i nad jeziorami woda nadaje się do kąpieli - nie stwierdzono na nich zakwitów sinic.

Aktualne informacje dotyczące stanu wody w kąpieliskach można znaleźć w serwisie internetowym Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Z zamieszczonych tam danych wynika, że w piątek we wszystkich kąpieliskach strzeżonych zorganizowanych na terenie województwa pomorskiego - zarówno tych nad Bałtykiem, jak i tych nad jeziorami - woda jest pozbawiona groźnych dla zdrowia sinic i można z niej bezpiecznie korzystać.

11:09

Woda zdatna do kąpieli we wszystkich kąpieliskach nad morzem i jeziorami

W czwartek na wszystkich kąpieliskach położonych w województwie pomorskim nad morzem i nad jeziorami woda nadaje się do kąpieli - nie stwierdzono na nich zakwitów sinic.

Aktualne informacje dotyczące stanu wody w kąpieliskach można znaleźć w serwisie internetowym Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Z zamieszczonych tam danych wynika, że w czwartek we wszystkich kąpieliskach strzeżonych zorganizowanych na terenie województwa pomorskiego - zarówno tych nad Bałtykiem, jak i tych nad jeziorami - woda jest pozbawiona groźnych dla zdrowia sinic i można z niej bezpiecznie korzystać.

14:00

Wszystkie nadmorskie kąpieliska wolne od sinic

W poniedziałek w południe na wszystkich kąpieliskach położonych nad Zatoką Gdańską i otwartym morzem woda nadaje się do kąpieli; nie stwierdzono na nich sinic, które w okresie letnim często zakwitają w wodzie.

O stanie wody w kąpieliskach poinformował na swojej stronie internetowej Główny Inspektorat Sanitarny.

Sanepid przypomina, że w przypadku zakwitu sinic zaleca się absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości układu pokarmowego, w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.

12:50

Woda zdatna do kąpieli we wszystkich kąpieliskach nad morzem i jeziorami

W czwartek w południe na wszystkich kąpieliskach położonych w województwie pomorskim nad morzem i nad jeziorami woda nadaje się do kąpieli - nie stwierdzono na nich zakwitów sinic.
 

PAP

11:40

Wszystkie nadmorskie kąpieliska wolne od sinic

W środę w południe na wszystkich kąpieliskach położonych nad Zatoką Gdańską i otwartym morzem woda nadaje się do kąpieli; nie stwierdzono na nich sinic, które w okresie letnim często zakwitają w wodzie.

O stanie wody w kąpieliskach poinformował na swojej stronie internetowej Główny Inspektorat Sanitarny.

Jedynym akwenem, gdzie woda nie nadaje się do kąpieli, jest kąpielisko w głębi lądu w miejscowości Stawiska (powiat kościerski) nad jeziorem Zakrzewie, gdzie pojawiły się bakterie enterokoki, zwane paciorkowcem kałowym.

12:14

Niemal wszystkie nadmorskie kąpieliska, z wyjątkiem Mikoszewa, wolne od sinic

We wtorek w południe na wszystkich kąpieliskach położonych nad Zatoką Gdańską i otwartym morzem, z wyjątkiem Mikoszewa (powiat nowodworski), woda nadaje się do kąpieli. Na kąpielisku w tej miejscowości doszło do zakwitu sinic.

Kąpielisko w Mikoszewie, gdzie powinno się unikać wchodzenia do wody, znajduje się przy Ośrodku Wypoczynkowym "Formacyjnym".

O stanie wody w kąpieliskach poinformował na swojej stronie internetowej Główny Inspektorat Sanitarny.

Należy również zrezygnować z kąpieli na dwóch pomorskich kąpieliskach, położonych w głębi lądu: w Stężycy nad jeziorem Raduńskie Górne oraz w miejscowości Stawiska (powiat kościerski) nad jeziorem Zakrzewie. W pierwszym miejscu doszło do zakwitu sinic, w drugim stwierdzono bakterie enterokoki, zwane paciorkowcem kałowym.

12:26

Wszystkie nadmorskie kąpieliska wolne od sinic

W poniedziałek w południe na wszystkich kąpieliskach położonych nad Zatoką Gdańską i otwartym morzem woda nadaje się do kąpieli; nie stwierdzono na nich sinic, które w okresie letnim często zakwitają w wodzie.

O stanie wody w kąpieliskach poinformował na swojej stronie internetowej Główny Inspektorat Sanitarny.

Jedynymi akwenami, gdzie woda nie nadaje się do kąpieli, to trzy kąpieliska w głębi lądu: kąpielisko nad Jeziorem Żarnowieckim w Lubkowie przy Domu Pomocy Społecznej, kąpielisko w Stężycy nad jeziorem Raduńskie Górne oraz kąpielisko Stawiska (powiat kościerski) nad jeziorem Zakrzewie. W dwóch pierwszych miejscach zanotowano zakwit sinic, w trzecim bakterie enterokoki, zwane paciorkowcem kałowym.

12:16

Wszystkie nadmorskie kąpieliska wolne od sinic

W niedzielę w południe na wszystkich kąpieliskach położonych nad Zatoką Gdańską i otwartym morzem woda nadaje się do kąpieli - nie stwierdzono na nich sinic, które w okresie letnim często zakwitają w wodzie.

Aktualne informacje dotyczące stanu wody w kąpieliskach można znaleźć w serwisie internetowym Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Z zamieszczonych tam danych wynika, że obecnie we wszystkich nadmorskich kąpieliskach zorganizowanych tego lata na terenie województwa pomorskiego woda jest pozbawiona groźnych dla zdrowia sinic i można z niej bezpiecznie korzystać.

Zakwity sinic utrzymują się natomiast w Jeziorze Raduńskim Górnym w powiecie kartuskim. Z tego powodu nieczynne jest kąpielisko w Stężycy. Ponadto, ze względu na enterokoki zakaz wchodzenia do wody obowiązuje na kąpielisku w miejscowości Stawiska (pow. kościerski) nad Jeziorem Zakrzewie.

13:57

Kąpielisko Gdynia Babie Doły nieczynne z powodu sinic

Zakwit sinic sprawił, że w sobotę w południe nieczynne jest kąpielisko nadmorskie Gdynia Babie Doły. Zamknięte są również cztery kąpieliska położone nad jeziorami.

Aktualne informacje dotyczące stanu wody w kąpieliskach można znaleźć w serwisie informacyjnym Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Z zamieszczonych tam danych wynika, że sinice uniemożliwiają korzystanie z wody w kąpielisku zorganizowanym przy plaży w Gdyni Babich Dołach. Kąpiel możliwa jest jednak na wszystkich pozostałych nadmorskich kąpieliskach strzeżonych w Pomorskiem.

Zakwity sinic utrzymują się też w jez. Bielkowskim w powiecie gdańskim (nieczynne jest kąpielisko gminne w Kolbudach przy ul. Adama Ważnego 3) oraz w jez. Kłodno w powiecie kartuskim (nieczynne kąpielisko gminne w Chmielnie). Zamknięte jest także kąpielisko w Stężycy usytuowane na południowo–zachodnim brzegu Jeziora Raduńskiego Górnego.

Ponadto, ze względu na enterokoki zakaz wchodzenia do wody obowiązuje na kąpielisku w miejscowości Stawiska nad Jeziorem Zakrzewie.

13:22

Z powodu sinic nieczynne cztery nadmorskie kąpieliska

Zakwit sinic sprawił, że w piątkowe popołudnie nieczynne są cztery nadmorskie kąpieliska zorganizowane w województwie pomorskim. Chodzi o kąpieliska w Helu, Rewie, Mechelinkach i Gdyni. Zamknięte są również trzy kąpieliska położone nad jeziorami.

Aktualne informacje dotyczące stanu wody w kąpieliskach można znaleźć w serwisie informacyjnym Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Z zamieszczonych tam danych wynika, że ze względu na zakwit sinic w piątek wczesnym popołudniem zamknięte są cztery nadmorskie kąpieliska strzeżone: "Mała Plaża" w Helu, Rewa od strony Zatoki Gdańskiej, Mechelinki oraz Gdynia Babie Doły.

Zakwity sinic pojawiły się też w Jeziorze Żarnowieckim w powiecie puckim. Z tego powodu w piątek nieczynne jest kąpielisko przy Domu Pomocy Społecznej w Lubkowie (gmina Krokowa). Zamknięte jest także kąpielisko w Stężycy usytuowane na południowo–zachodnim brzegu Jeziora Raduńskiego Górnego. Korzystanie z wody zabronione jest również w jez. Bielkowskim na kąpielisku gminnym w Kolbudach przy ul. Adama Ważnego 3.

13:59

Zakaz kąpieli w Lubiatowie, Rewie i Kolbudach

Zakwit sinic sprawił, że w czwartkowe popołudnie nieczynne są dwa nadmorskie kąpieliska zorganizowane w województwie pomorskim. Chodzi o kąpieliska w Lubiatowie i Rewie. Zakaz kąpiel obowiązuje również na kąpielisku gminnym w Kolbudach.

Aktualne informacje dotyczące stanu wody w kąpieliskach można znaleźć w serwisie informacyjnym Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Z zamieszczonych tam danych wynika, że ze względu na zakwit sinic w czwartek po południu zamknięte jest kąpielisko morskie w Lubiatowie pomiędzy wejściem na plażę nr 43 i 44 (gmina Choczewo), a także kąpielisko w Rewie od strony Zatoki Gdańskiej (gmina Kosakowo).

Zakwity sinic utrzymują się też w jez. Bielkowskim w powiecie gdańskim. Z tego powodu nieczynne jest kąpielisko gminne w Kolbudach przy ulicy Adama Ważnego 3.

PAP

12:35

Z powodu sinic nieczynne są trzy nadmorskie kąpieliska i dwa nad jeziorami

Zakwit sinic sprawił, że w środę w południe nieczynne są trzy nadmorskie kąpieliska zorganizowane w Lubiatowie, Białogórze i Dębkach. Zamknięte są także dwa kąpieliska położone nad jeziorami: Ostrzyckim i Wysoka-Wycztok.

Aktualne informacje dotyczące stanu wody w kąpieliskach można znaleźć w serwisie informacyjnym Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Z zamieszczonych tam danych wynika, że ze względu na zakwit sinic zamknięte są w środę kąpieliska morskie w Lubiatowie pomiędzy wejściem na plażę nr 43 i 44 (gmina Choczewo) oraz w Białogórze (gmina Krokowa) i Dębkach (gmina Krokowa). Kąpiel możliwa jest na wszystkich pozostałych nadmorskich kąpieliskach strzeżonych w województwie pomorskim.

Zakwity sinic utrzymują się też w Jeziorze Ostrzyckim w powiecie kartuskim. Z tego powodu nieczynne jest kąpielisko zorganizowane na terenie wewnętrznym Ośrodka Szkoleniowo-Wypoczynkowego PGE w Krzesznej. Woda nie nadaje się również do kąpieli w jez. Wysoka-Wycztok w miejscowości Kamień (gmina Szemud).

14:34

Do listy zamkniętych kąpielisk dołączyła Białogóra

Zakwit sinic sprawił, że we wtorkowe południe nieczynne jest nadmorskie kąpielisko zorganizowane w Białogórze. Zamknięte są także dwa kąpieliska położone nad Jeziorem Żarnowieckim i jez. Wysoka-Wycztok.

11:22

Nadmorskie kąpieliska bez sinic, problem z dwoma jeziorami

Wszystkie kąpieliska nad Zatoką Gdańską i otwartym morzem są wolne od sinic. Zamknięte z powodu ich zakwitu zostało natomiast jezioro Wysoka-Wycztok w miejscowości Kamień w gminie Szemud oraz kąpielisko w Lubkowie nad jeziorem Żarnowieckim. Aktualne informacje dotyczące stanu wody można znaleźć w serwisie Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

11:53

Wszystkie nadmorskie kąpieliska wolne od sinic

W poniedziałek w południe na wszystkich kąpieliskach położonych nad Zatoką Gdańską i otwartym morzem woda nadaje się do kąpieli; nie stwierdzono na nich sinic, które w okresie letnim często zakwitają w wodzie.

Aktualne informacje dotyczące stanu wody w kąpieliskach można znaleźć w serwisie informacyjnym Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Z zamieszczonych tam danych wynika, że obecnie we wszystkich nadmorskich kąpieliskach zorganizowanych tego lata na terenie województwa pomorskiego woda jest pozbawiona groźnych dla zdrowia sinic i można z niej bezpiecznie korzystać. Jedynym akwenem w regionie, gdzie woda z powodu zakwitu sinic nie nadaje się do kąpieli jest kąpielisko nad jeziorem Wysoka-Wycztok w miejscowości Kamień (gmina Szemud).

11:54

Wszystkie nadmorskie kąpieliska wolne od sinic

W niedzielę w południe na wszystkich kąpieliskach położonych nad Zatoką Gdańską i otwartym morzem woda nadaje się do kąpieli; nie stwierdzono na nich sinic, które w okresie letnim często zakwitają w wodzie.

O stanie wody w kąpieliskach poinformował na swojej stronie internetowej Główny Inspektorat Sanitarny.

Jedynym akwenem, gdzie woda z powodu zakwitu sinic nie nadaje się do kąpieli jest kąpielisko nad jeziorem Żarnowieckim przy Domu Pomocy Społecznej w miejscowości Lubkowo (gmina Krokowa).

13:39

Nie wykąpiemy się tylko w jeziorze Dobrogoszcz. Trójmiasto bez sinic

W sobotnie południe na wszystkich kąpieliskach położonych nad Zatoką Gdańską i otwartym morzem woda nadaje się do kąpieli. Nie stwierdzono na nich sinic, które w okresie letnim często zakwitają w wodzie.

O stanie wody w kąpieliskach poinformował na swojej stronie internetowej Główny Inspektorat Sanitarny.

Jedynym akwenem, gdzie woda z powodu zakwitu sinic nie nadaje się do kąpieli to kaszubskie jezioro Dobrogoszcz, w gminie Kościerzyna.

PAP

12:10

Z powodu sinic woda nieprzydatna do kąpieli na dwóch nadmorskich kąpieliskach

W piątek w południe na wszystkich nadmorskich kąpieliskach w Pomorskiem można się kąpać bez obaw o swoje zdrowie. Wyjątkiem jest jedno z trzech kąpielisk na Helu oraz kąpielisko w Przewłoce, gdzie woda nie nadaje się do kąpieli z powodu zakwitu sinic.

O stanie wody w kąpieliskach poinformował na swojej stronie internetowej Główny Inspektorat Sanitarny.

Od sinic woda jest zanieczyszczona na kąpielisku na Helu nr 3 - "Mała Plaża" oraz w miejscowości Przewłoka (gmina Ustka). Podobna sytuacja ma miejsce w kaszubskim jeziorze Dobrogoszcz, w gminie Kościerzyna.

12:41

Problemy z sinicami tylko na Helu i w okolicach Kościerzyny

W czwartek w południe na wszystkich nadmorskich kąpieliskach w Pomorskiem można się kąpać bez obaw o swoje zdrowie. Wyjątkiem jest jedno z trzech kąpielisk na Helu, gdzie woda nie nadaje się do kąpieli z powodu zakwitu sinic.

O stanie wody w kąpieliskach poinformował na swojej stronie internetowej Główny Inspektorat Sanitarny.

Od sinic woda jest zanieczyszczona na kąpielisku na Helu nr 3 - "Mała Plaża". Podobna sytuacja ma miejsce w kaszubskim jeziorze Dobrogoszcz, w gminie Kościerzyna.
 

PAP

12:09

Z powodu sinic woda nieprzydatna do kąpieli na 8 nadmorskich kąpieliskach

W środę w południe na 8 nadmorskich kąpieliskach zorganizowanych na terenie województwa pomorskiego, woda nie nadaje się do kąpieli z powodu zakwitów sinic. Woda zanieczyszczona sinicami jest też w jednym z kaszubskich jezior.

O stanie wody w kąpieliskach poinformował stronie internetowej Główny Inspektorat Sanitarny.

Zakwit sinic odnotowano na kąpieliskach w Białogórze (gmina Krokowa), Chałupach (gmina Władysławowo), czterech kąpieliskach w Jastarni - "Ogrodowa", "Nadmorska-Plażowa", "Zdrojowa", "Leśna", w Juracie kąpielisko "Międzymorze", na Helu - kąpielisko nr 3 "Mała Plaża". Woda z powodu zakwitu sinic nie nadaje się też do kąpieli w jeziorze Dobrogoszcz, w gminie Kościerzyna.

12:00

Z powodu sinic woda nieprzydatna do kąpieli na siedmiu nadmorskich kąpieliskach

We wtorek w południe na siedmiu nadmorskich kąpieliskach zorganizowanych na terenie województwa pomorskiego, woda nie nadaje się do kąpieli z powodu zakwitów sinic.

O stanie wody w kąpieliskach poinformował na swojej stronie internetowej Główny Inspektorat Sanitarny.

Zakwit sinic odnotowano na kąpieliskach w Białogórze (gmina Krokowa), Chałupach (gmina Władysławowo), czterech kąpieliskach w Jastarni - "Ogrodowa", "Nadmorska-Plażowa", "Zdrojowa", "Leśna" oraz na Helu - kąpielisko nr 3 "Mała Plaża".

10:06

Z powodu sinic woda nieprzydatna do kąpieli tylko w Chałupach

W poniedziałek rano (05.07) na wszystkich nadmorskich kąpieliskach w Pomorskiem można się kąpać bez obaw o swoje zdrowie. Wyjątkiem jest kąpielisko w Chałupach w gminie Władysławowo, gdzie woda nie nadaje się do kąpieli z powodu zakwitu sinic.

18:16

W Trójmieście bez sinic, problem tylko w Mikoszewie

W sobotę po południu na wszystkich nadmorskich kąpieliskach w Pomorskiem można się kąpać bez obaw o swoje zdrowie. Wyjątkiem jest kąpielisko w Mikoszewie w gminie Stegna, gdzie woda nie nadaje się do kąpieli z powodu zakwitu sinic.

PAP

18:28

Z powodu sinic woda nieprzydatna do kąpieli tylko w Mikoszewie

W czwartek po południu na wszystkich nadmorskich kąpieliskach w Pomorskiem można się kąpać bez obaw o swoje zdrowie. Wyjątkiem jest kąpielisko w Mikoszewie w gminie Stegna, gdzie woda nie nadaje się do kąpieli z powodu zakwitu sinic.

PAP

10:51

Woda wciąż nie nadaje się do kąpieli na jedenastu kąpieliskach

W czwartkowe przedpołudnie, 1 lipca, na 11 pomorskich kąpieliskach woda nie nadaje się do kąpieli z powodu zakwitów sinic.


Zakwit sinic odnotowano na wszystkich ośmiu kąpieliskach zlokalizowanych w Sopocie, a także na kąpieliskach w Gdyni Orłowie, Redłowie oraz Śródmieściu.

PAP/raf

16:08

Na Pomorzu zakaz wchodzenia do wody w 11 kąpieliskach

W środę popołudniu na 11 nadmorskich kąpieliskach zorganizowanych na terenie województwa pomorskiego, woda nie nadaje się do kąpieli z powodu zakwitów sinic.

 


O stanie wody w kąpieliskach poinformował na swojej stronie internetowej Główny Inspektorat Sanitarny.

Zakwit sinic odnotowano na wszystkich ośmiu kąpieliskach zlokalizowanych w Sopocie, a także na trzech kąpieliskach w Gdyni Orłowie, Redłowie oraz Śródmieściu.

ZAKAZ WCHODZENIA DO WODY

Sanepid przypomina, że w przypadku zakwitu sinic zaleca się absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości układu pokarmowego, w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.

Sinice - cyjanobakterie - należą do bakterii i zaliczane są do najstarszych organizmów występujących na ziemi. Występują zarówno w wodach słonych jak i śródlądowych, unosząc się swobodnie w toni wodnej.

Podczas bezwietrznej pogody niektóre sinice mogą unosić się ku powierzchni wody i tworzyć tam kożuchy. Wyglądają wówczas jak rozlana farba, galaretka lub płatki pływające po powierzchni wody.

DECYDUJE KIERUNEK I SIŁA WIATRU

Sanepid zaznacza, aby nie mylić sinic z makroglonami, które mogą unosić się przy powierzchni wody w strefie brzegowej jezior czy Bałtyku. Często fale wyrzucają na brzeg plaż te zielone maty, które choć nie wyglądają estetycznie i w wyniku rozkładu przez bakterie mogą wydzielać nieprzyjemny zapach, to same nie są szkodliwe i nie są źródłem toksyn.

U wybrzeży Zatoki Gdańskiej masowy zakwit sinic może być odnotowywany tylko na części plaż, a jest to związane z kierunkiem i siłą wiatru, który może przesuwać powierzchniowy zakwit nawet w ciągu kilku godzin.


PAP/mw

12:30

Czym są sinice i dlaczego są groźne?

Sanepid przypomina, że w przypadku obfitego zakwitu sinic zaleca się absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości układu pokarmowego, w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.

Sinice (cyjanobakterie) należą do bakterii i zaliczane są do najstarszych organizmów występujących na ziemi. Występują zarówno w wodach słonych jak i śródlądowych, unosząc się swobodnie w toni wodnej.

Podczas bezwietrznej pogody niektóre sinice mogą unosić się ku powierzchni wody i tworzyć tam kożuchy. Wyglądają wówczas jak rozlana farba, galaretka lub płatki pływające po powierzchni wody.

Sanepid zaznacza, aby nie mylić sinic z makroglonami, które mogą unosić się przy powierzchni wody w strefie brzegowej jezior czy Bałtyku. Często fale wyrzucają na brzeg plaż te zielone maty, które choć nie wyglądają estetycznie i w wyniku rozkładu przez bakterie mogą wydzielać nieprzyjemny zapach, to same nie są szkodliwe i nie są źródłem toksyn.

Jak podkreśla sanepid, sezonowość masowych zakwitów cyjanobakterii jest naturalnym zjawiskiem występującym w przyrodzie.

Czynnikami, które wpływają na pojawienie się sinicowych zakwitów wody, są m.in. temperatura wody powyżej 16-20 stopni Celsjusza (choć znane są zakwity sinic i w niższych temperaturach), obecność soli biogenicznych (zwłaszcza fosforanów), słaby wiatr oraz brak opadów.

Jak wyjaśnia sanepid, przewidywanie występowania zakwitów wody jest bardzo trudne, gdyż istotne znaczenie mają tu zmienne warunki pogodowe, takie jak nasłonecznienie, wiatr czy deszcz. Dlatego nie da się ustalić, kiedy sinice się pojawią i jak długo będą się utrzymywać w danym akwenie wodnym.

Z reguły w miejscach osłoniętych od wiatru, zatoczkach, gdzie jest mniejsze falowanie i mieszanie wód, sinice mogą utrzymywać się znacznie dłużej niż na otwartej przestrzeni.

U wybrzeży Zatoki Gdańskiej masowy zakwit sinic może być odnotowywany tylko na części plaż, a jest to związane z kierunkiem i siłą wiatru, który może przesuwać powierzchniowy zakwit nawet w ciągu kilku godzin. 
 

PAP

12:30

Nie wykąpiemy się w Sopocie, a także na dwóch kąpieliskach w Gdyni i jednym w Stegnie

W środę rano na 11 nadmorskich kąpieliskach, w tym 8 w Sopocie, zorganizowanych na terenie województwa pomorskiego, woda nie nadaje się do kąpieli z powodu zakwitów sinic.

O stanie wody w kąpieliskach poinformował na swojej stronie internetowej Główny Inspektorat Sanitarny.

Zakwit sinic odnotowano na wszystkich ośmiu kąpieliskach zlokalizowanych w Sopocie, a także na kąpieliskach Gdynia Śródmieście, Gdynia Redłowo oraz w Stegnie (zejście od ul. Morskiej) w powiecie nowodworskim.

Aktualne informacje dotyczące stanu wody można znaleźć na stronie: https://sk.gis.gov.pl/index.php/kapieliska/mapa.

PAP