Poranek w Radiu Gdańsk. Relację prowadzi Dominika Raszkiewicz

13:23

Interwencja policji w imigranckiej dzielnicy w Brukseli

Policja i siły specjalne wkroczyły do dzielnicy Molenbeek w Brukseli, nazywanej również "matecznikiem" terrorystów. Jak informują dziennikarze belgijskiej rozgłośni radiowej RTBF, w tej części miasta słychać było wybuchy. Policja ma prowadzić przeszukania domów i apelować do mieszkańców o wychodzenie na zewnątrz.

W wyniku interwencji, nie udało się jednak zatrzymać poszukiwanego listem gończym Saleha Abdeslama, brata zamachowca z paryskiego klubu Bataclan.

13:15

Kończymy relację live w poniedziałek

Kończymy relację live w poniedziałek. Dziękujemy, że byliście z nami.

Na kolejną relację zapraszamy jutro od 7:30. Tematem dnia będzie doping w sporcie. Co uważacie o stosowaniu niedozwolonych substancji? Jakie powinny być sankcje za "wspieranie" dopingiem? Zapytamy o to Was i gości w studiu Radia Gdańsk.

Naszymi gośćmi będą m.in. Kazimiera Szczuka ze Zjednoczonej Lewicy i Tomasz Kloskowski, prezes Portu Lotniczego w Gdańsku.

12:49

Ministrowie rządu Beaty Szydło powołani

To już oficjalne. W Pałacu Prezydenckim w Warszawie ministrowie w rządzie Beaty Szydło odebrali nominacje z rąk prezydenta Andrzeja Dudy.

Podczas uroczystości prezydent podkreślił, że cieszy się, że nowa władza została tak szybko powołana. - W tak trudnych chwilach ważne jest dla państwa polskiego, że powstał stabilny rząd - powiedział Andrzej Duda.

12:38

Dr Wojciech Grabowski, politolog: Państwo Islamskie osiągnęło swój cel. W Europie panuje panika i strach

- Na terroryzm nie ma jednej recepty. Jego skala nie zna granic, członkowie grup swobodnie przemieszczają się między państwami. Trudno jest wprowadzić w życie procedury bezpieczeństwa, bo przecież nie da się kontrolować wszystkiego wokół - podkreśla politolog dr Wojciech Grabowski w Radiu Gdańsk.

- Na osłabienie tej organizacji wpłynęłoby odcięcie ich od poszczególnych dóbr i zysków. Nie tylko Europa, ale i państwa z tamtego regionu powinny działać tak, by zwalczyć przeciwnika - tłumaczy.

Politolog zauważa, że cel, który założyło sobie Państwo Islamskie już został osiągnięty. - W Europie panuje panika. Ta sprawa skłóciła poszczególne narody, które zastanawiają się, czy wygonić uchodźców, czy ich zostawić. Spory przeradzają się w przemoc i agresję. A osoby, które doświadczają takiej agresji, stają się później sympatykami Państwa Islamskiego, mówi dr Wojciech Grabowski.

12:22

Selim Chazbijewicz: Trzeba zmniejszyć napływ uchodźców. Rozwiązaniem pomoc na Bliskim Wschodzie

- Zauważamy ekspansję terroryzmu islamskiego. To ma niewiele wspólnego z tym klasycznym islamem, radykalny odłam stanowi jedynie około 3 proc. Większość muzułmanów tego nie popiera - mówi na antenie Radia Gdańsk politolog Selim Chazbijewicz.

- Trzeba ograniczać liczbę uchodźców. Wydaliłbym ich z terenów Unii Europejskiej. Należałoby im pomóc, ale na Bliskim Wschodzie, gdzie są u siebie. Powinniśmy dać im wędkę, a nie rybę. Rozwiązaniem mogłyby być strefy bezpieczeństwa. Z kolei muzułmanie powinni zorientować się na cywilizację, a temu służy oświata.

12:00

Minuta ciszy ku pamięci ofiar zamachu w Paryżu

W całej Europie o 12:00 minutą ciszy uczczono pamięć ofiar zamachu w Paryżu. Do akcji przyłączyło się również Radio Gdańsk. Na zdjęciu znicze przed francuskim konsulatem w Sopocie.

11:49

Popołudnie w RG: Selim Chazbijewicz i dr Wojciech Grabowski o muzułmańskim fundamentalizmie

Co jeszcze dzisiaj na antenie Radia Gdańsk?

Tuż po 12:00 naszym gościem będzie Selim Chazbijewicz (na zdjęciu), polski politolog, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. W rozmowie z Tomaszem Olszewskim opowie o mniej fundamentalnej stronie islamu.

Około 13:00 zapraszamy na wywiad z dr Wojciechem Grabowskim z Uniwersytetu Gdańskiego, specjalistą od terroryzmu międzynarodowego i fundamentalizmu muzułmańskiego.

11:34

Katarzyna Bellingham już na antenie Radia Gdańsk. Dziś o roślinach, które przetrwają ciężkie warunki

- Jarmuż, karczochy, rododendron - te rośliny możemy uprawiać w pół-zacienionych miejscach, dokąd słabo dociera deszcz - radzi ogrodniczka Katarzyna Bellingham. - Z kolei na słonecznych balkonach świetnie sprawdzą się rozchodniki, jeżówki, cebula ozdobna czy czosnek, dodaje.

Macie pytania do naszej ekspert? Piszcie na 603 06 06 06.

11:19

Polacy w Paryżu: Po zamachu miasto jest przerażone [PRZECZYTAJ KOMENTARZE]

- Od czasu zamachu na redakcję Charlie Hebdo wszyscy mieszkańcy zdawali sobie sprawę, że ta tragedia kiedyś się powtórzy. Miasto opustoszało, a ludzie są przerażeni - tak sytuację po zamachu w stolicy Francji opisuje Janek Czarlewski, polsko-francuski reżyser i operator filmowy w wywiadzie dla portalu gdansk.pl.

Jakie jeszcze opinie pojawiły się w mediach? Edwin Bendyk z Polityki podkreśla, że jest pod wrażeniem analiz francuskich władz. Pisarz Stefan Chwin w felietonie dla niemieckiego Die Welt komentuje różnice kulturowe między Zachodnią Europą a Bliskim Wschodem.

Komentarze zebraliśmy dla Was >>>TUTAJ.

10:52

Rozmowa z Francuzem mieszkającym w Polsce. Tu możecie posłuchać całego wywiadu

M.in. o dyskryminacji rasowej we Francji i reakcji Paryżan na piątkowe zamachy rozmawiała Agnieszka Michajłow z Nicolasem Rougier'em w Rozmowie Kontrolowanej Radia Gdańsk.

Cały wywiad już możecie obejrzeć pod >>>TYM LINKIEM.

10:22

Prezes Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza: Po zamachu zagrożone inwestycje we Francji

Jakie konsekwencje ekonomiczne mogą przynieść zamachy w stolicy Francji? O to w audycji Ludzie i Pieniądze pyta Iwona Wysocka. 

- Dziś możemy tylko spekulować, jest jeszcze za wcześnie. Ale należy spodziewać się bardzo różnych scenariuszy. Może to wpłynąć np. na ruch ludzi w Europie czy wstrzymywanie się z decyzjami o inwestycjach. Czy będzie tak samo jak w przypadku USA w 2001 roku? Tutaj zamach jest konsekwencją wielu czynników, to nie sytuacja, która zdarzyła się bez przyczyny. Przepowiednie islamistów się spełniły - komentuje Sławomir Halbryt, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza.

- To władze państw europejskich muszą odpowiedzieć na pytanie, czy zrobiły wszystko, by temu zapobiec - dodaje ekonomista.

09:55

W południe zaprzysiężenie nowego rządu

Na 12:00 zaplanowano zaprzysiężenie nowego rządu pod przewodnictwem premier Beaty Szydło (na zdjęciu). Przysięgę od członków nowo powołanej Rady Ministrów odbierze prezydent Andrzej Duda.

Wydarzenie będziemy na bieżąco relacjonować na antenie Radia Gdańsk i na naszej stronie internetowej.

09:33

Katarzyna Włodkowska (Gazeta Wyborcza): Zamachowców nie możemy utożsamiać z uchodźcami

Katarzyna Włodkowska z Gazety Wyborczej Trójmiasto na naszej antenie oddziela atak terrorystyczny w Paryżu od problemu napływu imigrantów do Europy. - Francja prowadziła działania wojenne w Syrii, z tego wynika ten atak. To była próba wyciągnięcia wojska z tamtejszych rejonów - mówi w Komentarzach Radia Gdańsk.

Dodaje, że sprawców ataków nie można utożsamiać z uchodźcami. - Nie wierzę, że Państwo Islamskie dysponujące wieloma milionami dolarów musi przerzucać ludzi z bombami w ciężarówkach, żeby zaatakować. Może w tym tłumie przejdzie jeden tzw. śpioch. Ale nie bardzo rozumiem, dlaczego mamy wzbudzać u siebie strach.

09:15

Małgorzata Rakowiec (TVP Gdańsk): Po tej tragedii Europa nie będzie już taka sama

- Tragedia uzmysławia nam to, że Europa nie jest taka jak była. Żyjemy już w innym świecie. Dokonywanie mordu na niewinnych ludziach to zwykłe bestialstwo. Toczy się realna wojna - tak w Radiu Gdańsk zamachy we Francji skomentowała Małgorzata Rakowiec z TVP Gdańsk.

08:48

Posłanka PiS o zmianie ustawy o TK: Nie możemy zostawiać martwych przepisów

Jakimi sprawami na początku nowej kadencji zajmie się Prawo i Sprawiedliwość? Dorota Arciszewska Mielewczyk: Zaczniemy od zaprzysiężenia, później ustawa o działach. Następnie będziemy powoli realizować nasz program wyborczy. Będzie też zmiana ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Nie możemy zostawić martwych przepisów.

08:43

Dorota Arciszewska-Mielewczyk: W polityce zagranicznej nie można popełniać błędów

- Nie mogę zająć stanowiska rządu w sprawie nalotów Francji. Jest jeszcze za wcześnie na takie konfrontacje. Poprzednie kadencje PO na przykładzie Rosji udowodniły, jak nie można prowadzić polityki zagranicznej. Wiem, że tu nie można być pochopnym. Nie chodzi o interes indywidualny, a całego kraju - mówi posłanka PiS w Radiu Gdańsk.

08:42

Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Największy nacisk będę kłaść na dokumentację imigrantów

- Zamach we Francji pokazał, że baza ISIS jest zasilana przez osoby, które przedostały się do Europy jako uchodźcy. Trzeba dokładnie sprawdzać ich dokumenty. Jeśli dalej będziemy zachowywać się tak, jak przed tym wydarzeniem, to jest niedopuszczalne. Pamiętajmy, że wniosek o azyl może złożyć każdy. A to polskie władze decydują o tym, kogo przyjmiemy. Trzeba położyć nacisk na to, kim są te osoby, skąd są - zapowiada Dorota Arciszewska-Mielewczyk, posłanka PiS w Radiu Gdańsk.

- Szczyt na Malcie pokazał, że politycy spieszyli się do własnych państw i weryfikują politykę imigracyjną. Punkt widzenia ma zostać zorientowany na bezpieczeństwo własnego narodu - zauważa posłanka.

08:38

Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Musimy przeanalizować kwestię uchodźców w Polsce

- W kontekście tego co się stało, potrzebna jest analiza sprawy uchodźców. Słuchając Nicolasa Rougier'a, przeraziło mnie to, że we Francji nie robi się badań społeczeństwa pod kątem imigrantów. Trzeba prowadzić twardą politykę w zakresie bezpieczeństwa i to kontrolować. Słuchajmy doświadczonych przywódców państw, to ważne w analizie problemu - komentuje w rozmowie z Agnieszką Michajłow Dorota Arciszewska-Mielewczyk.

08:31

Dorota Arciszewska-Mielewczyk jest już w Radiu Gdańsk

Dorota Arciszewska-Mielewczyk jest już w Radiu Gdańsk. Po 8:30 odpowie na pytania Agnieszki Michajłow dotyczące między innymi stanowiska ministrów w sprawie uchodźców.

Zapraszamy do słuchania.

08:27

Nicolas Rougier: Francja zamknie się na uchodźców, kiedy do władzy dojdą populiści

- We Francji nie ma takiej debaty jak w Polsce co do uchodźców. Nie są oni od razu postrzegani jak terroryści. Dzisiejsze pokolenie to ci, którzy są potomkami muzułmanów, ale są urodzeni już we Francji.

- Być może wkrótce do władzy dojdzie władza populistyczna, która wartości opiera na ksenofobii. Ta sytuacja budzi mój sprzeciw. Nie można zamykać granic, ta swoboda jest bardzo ważna.

- Francuzów nie złamie ta sytuacja. To, że atak miał miejsce w kawiarniach czy na koncercie miało wywołać skutek w postaci strachu i lęku. Na początku Francuzi może będą trochę się bali, ale później wrócą do codziennego, normalnego życia. Nie możemy się bać, tłumaczy Nicolas Rougier, Francuz mieszkający w Gdańsku.

08:20

Nicolas Rougier: Francja jest bardzo tolerancyjna. Nie segregujemy ludzi

- We Francji nie ma segregacji ludzi, nie istnieją nawet statystyki dotyczące imigrantów. Ale nie jest też tak, że nie ma dyskryminacji. Mi jako Nicolasowi łatwiej będzie znaleźć pracę, niż komuś kto ma na imię Mohammed.

- Początek wielokulturowości Francji to lata 50. Wówczas ściągano wielu ludzi do pracy. Francuzi lokowali ich, bo uważali, że po upadku kolonii mają dług do spłacenia - mówi Nicolas Rougier.

08:19

Nicolas Rougier: Gdy dowiedziałem się o zamachach, poczułem złość i smutek

- O zamachach w Paryżu dowiedziałem się, będąc w Polsce. Pierwsza reakcja? Wściekłość, złość i bezsilność. Było mi bardzo smutno, myśląc o ludziach, którzy zginęli zupełnie bezbronni. Chcieli się bawić, a stało się coś tak przykrego - tak o piątkowych zamachach terrorystycznych w stolicy Francji mówi Nicolas Rougier.

08:08

Nicolas Rougier jest już w Radiu Gdańsk

Pierwszy gość Rozmowy Kontrolowanej - Nicolas Rougier jest już w Radiu Gdańsk. W oczekiwaniu na wejście na antenę Agnieszka Michajłow pyta go o stosunek Francuzów do uchodźców po piątkowych zamachach. - Jest bardzo źle, Francuzi boją się o swoją przyszłość, przyznaje Rougier.

07:48

Dorota Arciszewska-Mielewczyk i Nicolas Rougier gośćmi Radia Gdańsk

Czekamy na pierwszych gości dzisiejszych Rozmów Kontrolowanych.

Po 8:15 w studiu Radia Gdańsk zasiądzie Nicolas Rougier, Francuz mieszkający w Gdańsku, na co dzień wykładający na Uniwersytecie Gdańskim. Agnieszka Michajłow porozmawia z nim o tym, jak na tragedię w Paryżu zareagowali Francuzi.

Nieco później zapraszamy na wywiad z posłanką PiS Dorotą Arciszewską-Mielewczyk. Zapytamy ją o to, jakie jest stanowisko obecnego rządu w sprawie uchodźców. Zapraszamy po 8:30.

07:30

Startujemy z relacją live

Dzień dobry! Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tolerancji. W świetle ostatnich wydarzeń we Francji w Radiu Gdańsk będziemy rozmawiać o tym, czy Polacy są tolerancyjni. Co potraficie tolerować, a czego nie? Co znaczy dla Was tolerancja?

Czekamy na Wasze smsy pod numerem 603 06 06 06.