Święto Niepodległości 2017. Relacja na żywo

21:28

Narodowe Święto Niepodległości 2017 na Pomorzu. Kończymy relację i dziękujemy Wam wszystkim!

Wolność nigdy nie jest zdobyta raz na zawsze. Trzeba o nią dbać, podsycać ją w sobie i budować z nią przyszłość. Jeśli raz poczuje się jedność historii, miejsca, tradycji i języka, poczuje się też siłę, która sprawia, że Polaków nie da się łatwo złamać. Dziękujemy, że dzisiaj mogliśmy znów poczuć to dzięki Wam.

najlepsze 715

19:56

Wyjątkowy koncert w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej

Niemal 1000 osób wzięło udział w wyjątkowym koncercie Pieśni Patriotycznej Niepodległa 2017. Formułą koncertu było wspólne śpiewanie.

Goście otrzymali śpiewniki, dodatkowo słowa pieśni wyświetlały 
się na telebimie, żeby zachęcić i ułatwić wspólne śpiewanie. Koncert pieśni patriotycznej organizowany jest cyklicznie przez Wojewodę Pomorskiego w rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

koncertfilharmonia2

Fot. Radio Gdańsk/Hanna Berenthal 

 

Śpiewniki zawierają najpiękniejsze strofy, które idąc w bój i walcząc o wolną Polskę nucili legioniści Piłsudskiego, żołnierze AK, powstańcy.

 

koncertfilharmonia1

Fot. Radio Gdańsk/Hanna Berenthal 


Podstawową ideą, która pojawiała się podczas koncertu, była myśl niepodległościowa.
{datsopic:62491 left}
Jednym z głównych założeń koncertu jest udział wielopokoleniowej publiczności. Nie tylko młodemu pokoleniu święto to uświadamia, że życie w wolnej Polsce zawdzięczamy tym, którzy walczyli o nią w I wojnie światowej. W Polskiej tradycji śpiew ma szczególne znaczenie. Pieśni, które wykonywane podczas koncertu dodawały otuchy żołnierzom polskich szeregów, a zarazem były wyrazem nadziei na odzyskanie utraconej wolności. Śpiew i pieśni patriotyczne oraz niepodległościowe na trwałe zakorzeniły się w historii polskiego narodu i jego kulturze. Wielopokoleniowa publiczność uczestnicząca w uroczystości jest nawiązaniem do symbolu Polskiej rodziny, która dodawała sobie otuchy, gdy ojcowie i mężowie przelewali krew za polską ziemię. Jest to jeden z głównych elementów budowania tożsamości i jedności narodowej, której emanacją jest koncert pieśni patriotycznej.

18:44

Trzecia Parada Niepodległości w Rumi

Przemarsz przez miasto poprzedziła uroczysta msza św., która odbyła się w Sanktuarium NMP Wspomożenia Wiernych. Zaraz po niej mieszkańcy Rumi uformowali biało-czerwony pochód, który zakończył się pod pomnikiem Derdowskiego/Wybickiego, gdzie przedstawiciele władz miasta i powiatu złożyli kwiaty.


Po raz pierwszy w wydarzeniu wzięli udział również Żołnierze 18 Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Wejherowie oraz Batalionu Dowodzenia Marynarki Wojennej w Wejherowie, a także 150 żołnierzy z Akademii Marynarki Wojennej. Na zakończenie na wszystkich mieszkańców czekała harcerska grochówka i możliwość zrobienia sobie zdjęcia z sobowtórem Józefa Piłsudskiego.

Jednak Parada to niejedyny element Obchodów Dnia Niepodległości w Rumi. Po południu, od godziny 15:30 na antresoli MOSiR dostępna jest wystawa oręża wojskowego "Historia i hobby", a o godzinie 16:00 odbył się koncert pieśni patriotycznych.

ŚWIĘTOWANIE NA SPORTOWO

W niedzielę organizatorzy przygotowali możliwość sportowego świętowania niepodległości. W hali MOSiR od godziny 10:00 odbędzie się turniej piłki siatkowej.

 

rumia1

rumia2

rumia3Fot. Urząd Miasta Rumi

15:40

Tczew świętuje 99 rocznicę odzyskania niepodległości

Oficjalne obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęła msza św. w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Św., podczas której wykonano utwór "Panie powstrzymaj głos ostatniego dzwonu. Msza powszechna o pokój" w wykonaniu chóru pod dyrekcją Kazimierza Ostrowskiego.

W dalszej części uroczystości przemaszerowano na pl. Piłsudskiego, gdzie składano kwiaty oraz znicze przy pomniku Józefa Piłsudskiego. Następnie na pl. Hallera w Tczewie odbył się festyn na mieszkańców Tczewa.

 

Tczewniepodleglosc1

tczewniepodleglosc2

tczewniepodleglosc3

Fot. Radio Gdańsk/Wojtek Stobba

 

14:19

Międzypokoleniowa parada w Gdyni

Kilka tysięcy osób wzięło udział w gdyńskiej Międzypokoleniowej Wielkiej Paradzie Niepodległości. W samo południe 70 gdyńskich stowarzyszeń, organizacji, szkół i klubów sportowych wyruszyło spod pomnika Gdynian Wysiedlonych. Barwny pochód, na czele którego jechał Marszałek Piłsudski, pomaszerował w stronę płyty pomnika marynarza Polskiego na skwerze Kościuszki.

O godzinie 13 na skwerze Kościuszki rozpoczęły się oficjalne uroczystości z udziałem władz miasta, dowództwa Marynarki Wojennej i delegacji organizacji społecznych.

 

gdynianiepodlegla1

gdynianiepodlegla2

gdynianiepodlegla3

gdynianiepodlegla4

Fot. Radio Gdańsk/Marcin Lange 

14:16

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku rozpoczęło świętowanie Narodowego Dnia Niepodległości

Dla zwiedzających przygotowano mnóstwo atrakcji. Przede wszystkim są to grupy rekonstrukcyjne, których na miejscu jest bardzo dużo. Wśród nich, można zobaczyć Błękitną Armię gen. Hallera, oddziały kawalerii z 20 roku, wojska przeciwlotnicze, a nawet broń pancerną, a także spadochroniarzy z samodzielnej Brygady gen. Sosabowskiego.

Trwa prezentacja wojsk, defilada, którą zakończy strzelanie z oryginalnego działa. Zwieńczeniem dnia będzie koncert piosenek Kaczmarskiego i Gintrowskiego.

 

grzesiemmuzeum1

Fot. Radio Gdańsk/Grzegorz Armatowski

13:33

Fatalna pogoda w Słupsku opóźniła uroczystości [ZDJĘCIA]

slupsk001

slupsk002

slupsk003

slupsk004

slupsk005

Fot. Radio Gdańsk/Paweł Drożdż

13:30

Msza święta w Bazylice Mariackiej. "Nie możemy dać zamknąć sobie ust"

Przedstawiciele rządu, samorządowcy i wierni modlą się za ojczyznę w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. Liturgii przewodniczy abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański.

Arcybiskup w homilii wspominał tych, którzy przez lata nie utracili poczucia ufności, tych którzy ideały niepodległościowe wszczepili w dusze Polski. Wspominał również żołnierzy wyklętych Inkę i Zagończyka, komunistycznego męczennika ks. Jerzego Popiełuszkę i żołnierzy września 39 roku.

- Powinniśmy być dumny z Polki i nie możemy dać przyzwolenia na bezprawie na naszych ulicach. Nie możemy też dać zamknąć sobie ust"- mówił arcybiskup Sławoj Leszek Głódź.

W mszy św. Wzięło udział kilkaset osób.

13:13

W Słupsku uroczysty apel odbył się z udziałem amerykańskich żołnierzy

O kilkadziesiąt minut z powodu fatalnej pogody opóźniły się uroczystości z okazji Święta Niepodległości w Słupsku.

Na placu Zwycięstwa, po przemówieniach okolicznościowych, żołnierze wykonali salwę honorową i rozpoczęło się składanie wiązanek pod pomnikiem Żołnierza Polskiego. Zebrani na placu mieszkańcy, mówili, że 11 listopada, to najpiękniejszy dzień w polskiej historii

Obchodom 11 listopada w Słupsku towarzyszyli amerykańscy żołnierze z batalionu w Redzikowie.

 

slupskrniepodlegly1

slupskniepodlegly2

slupskniepodlegly3

slupskniepodlegly4

Fot. Radio Gdańsk/Paweł Drożdż

13:10

Gminne Obchody Święta Niepodległości w Żukowie i zaproszenie na koncert

Burmistrz Gminy Żukowo Wojciech Kankowski i ks. Krzysztof Sagan serdecznie zapraszali na Gminne Obchody Święta Niepodległości, a mieszkańców Żukowa i okolic nie trzeba było specjalnie namawiać.

Patriotyczną uroczystość rozpoczęła msza św. w intencji Ojczyzny o godzinie 11:00 w kościele pw. WNMP w Żukowie. Po jej zakończeniu nastąpił uroczysty przemarsz do kościoła św. Jana Chrzciciela. Po przemówieniu Burmistrza i ks. Krzysztofa Sagana delegacje złożyły kwiaty.

O godz. 19:00 w kościele pw. WNMP w Żukowie odbędzie się na koncert wokalno-instrumentalny zespołu ARTIS, który zabierze nas w podróż po muzyce i historii polskiej. Organizatorzy serdecznie zapraszają.

zukowo001

zukowo003

zukowo002

zukowo004

zukowo005Fot. Radio Gdańsk/Robert Groth

 

12:50

Wspólne śpiewanie i uroczysty koncert. Politechnika Gdańska świętowała już wczoraj

f3058c186569cad78f6a20328c783519 LFot. Radio Gdańsk/Jacek Klejment

To jedno z najważniejszych świąt w naszym kraju. W tym roku Politechnika Gdańska świętowała je dzień wcześniej. Na uczelni odbywały się pokazy strojów z epoki, a także wspólne granie i śpiewanie. Zwieńczeniem dzisiejszego dnia był uroczysty koncert Akademickiego Chóru Politechniki Gdańskiej. Zobaczcie zdjęcia!

{datsopic:62410 left}

Zwieńczeniem dnia był uroczysty koncert Akademickiego Chóru Politechniki Gdańskiej pod dyrekcją dr. hab. Mariusza Mroza. Repertuar związany był z dniem 11 listopada. 

- Podczas pracy z młodymi ludźmi pojawiła się refleksja. Pomyślałem, że ci młodzi ludzie nie znają takiego repertuaru. Słyszeli czasem jeden utwór albo jedną zwrotkę. Te utwory odchodzą do lamusa. Stwierdziłem, że jest to bardzo dobry moment edukacyjny, żeby poprzez tych młodych ludzi zaprezentować ten repertuar związany z okresem lat 1910 - 1930 - mówił
Mariusz Mroza.

Więcej na temat uroczystego koncertu przeczytasz >>> TUTAJ.

12:30

Puck świętuje podwójnie!

Dzisiaj Puck świętuje podwójnie! Trwają obchody 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 669 rocznicy nadania prawa miejskich dla Pucka.

puck001

puck003

puck004Fot. Radio Gdańsk/Piotr Lessnau

12:15

Festyn na Targu Węglowym i poruszające przemówienie

Rekonstruktorzy z różnych epok historycznych, miłośnicy militariów w oryginalnych mundurach, motocykliści, właściciele zabytkowych samochodów, ale przede wszystkim gdańszczanie i turyści w różnym wieku, a na czele marszałek Józef Piłsudski. Po raz 15 ulicami Gdańska przeszła Parada Niepodległości. Mimo fatalnej pogody, było radośnie, biało-czerwono i patriotycznie.

Ważnym elementem parady było przemówienie Marszałka Józefa Piłsudskiego

"Nie można żyć egoistycznie, myśleć tylko o naszej racji. W czasach wielkich podziałów musimy szukać tego, co nas łączy, co nas zbliża, a jedną z tych spraw są nasze narodowe symbole. Być przegranym i nie ulec, to zwycięstwo. Zwyciężyć i spocząć na laurach, to klęska"

Festyn na Targu Węglowym potrwa jeszcze około dwóch godzin. A przed momentem w Bazylice Mariackiej rozpoczęła się msza święta za ojczyznę, której przewodniczy metropolita Gdański abp Sławoj Leszek Głódź.

 

festynniepodleglosc1

festynniepodleglosc2

festynniepodleglosc3

Fot. Radio Gdańsk/Grzegorz Armatowski 

12:13

Marszałka Piłsudskiego można było zobaczyć w Kartuzach

Tak wyglądały Powiatowo-Gminne Uroczystości Narodowego Święta Niepodległości w Kartuzach.

kartuzy003

kartuzy001

kartuzy002

kartuzy004

kartuzy005Fot. Radio Gdańsk/Robert Groth

11:36

Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich złożył kwiaty pod pomnikiem Piłsudskiego

Pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gdańsk- Wrzeszcz, odbyło się uroczyste składanie kwiatów z udziałem m.in. Wojewody Pomorskiego, parlamentarzystów, przedstawicieli Policji, Straży Pożarnej, Straży Granicznej, a także w obecności asysty honorowej Marynarki Wojennej 

 

niepodleglywojewoda1

niepodleglywojewoda2

wojewodaniepodlegly3Fot. Radio Gdańsk/Daniel Wojciechowski

11:28

Kilka tysięcy osób bierze udział w XV Paradzie Niepodległości w Gdańsku

Uczestnicy przemaszerowali już pod pomnik Jana III Sobieskiego. Jest radośnie i bało-czerwono. Mimo kapryśnej pogody gdańszczanie dopisali. Jest bardzo dużo młodzieży, dzieci, osób starszych, a także organizacje, stowarzyszenia i samorządowcy. Największe wrażenie, jak co roku, robią rekonstruktorzy w replikach mundurów.

- Parada Niepodległości jest wielka, radosna, pokojowa i otwarta dla wszystkich, a nie zwrócona przeciwko komuś. To bardzo ważne, że w Gdańsku świętujemy w taki radosny, nowoczesny i pokojowy sposób - mówił Lech Parell ze stowarzyszenia SUM Gdańska.

A już za chwilę na Targu Węglowym rozpocznie się patriotyczny festyn.

10:54

Narodowe święto w Człuchowie

Człuchowskie uroczystości zainauguruje msza święta. Po zakończeniu liturgii mieszkańcy, delegacje i wojsko, przejdą z rynku na plac Bohaterów. Tam przed pomnikiem "Tym, co przywracali miastu polskość" odbędzie się apel poległych i ceremonia złożenia kwiatów. Odczytany zostanie też okolicznościowy referat o przywróceniu Polski na mapy Europy.

Uroczystości związane z Narodowym Świętem Niepodległości w Człuchowie zostały zainaugurowane właściwie już wczoraj. Przed południem odbył się tam piknik kulinarny, podczas którego mieszkańcy częstowani byli wypiekami w barwach biało-czerwonych.

czluchow 005

czluchow 001

czluchow 002

czluchow 003

czluchow 004Fot. Radio Gdańsk/Dariusz Kępa

10:24

"To, co nas łączy, a nie dzieli" W Gdańska ruszyła Parada Niepodległości

99 lat temu Polska odzyskała niepodległość. Z tej okazji przez kraj przejdą parady niepodległości. Jedna z nich już zaczyna się w Gdańsku.

Jak co roku, na paradzie pojawili się przedstawiciele wielu gdańskich środowisk. Są rekonstruktorzy w oryginalnych mundurach z replikami broni z różnych epok. Są też pojazdy militarne, ale przede wszystkim pojawili się gdańszczanie i turyści. Starsi, młodzież szkolna i dzieci, a wszyscy z biało-czerwonymi barwami.

FLAGA Z PODPISÓW

Każdy uczestnik parady może zostawić po sobie ślad. Po raz drugi tworzona jest unikatowa flaga z naszych podpisów. Są to autografy przechodniów, którzy biorą udział w paradzie - podpisać może się każdy. Flaga będzie towarzyszyć paradzie, aż pod pomnik Sobieskiego.

grzechuparada1

grzechuparada2

grzechuparada3

Fot Radio Gdańsk/Grzegorz Armatowski


PARK REGANA 

Gdańszczanie ze Stowarzyszenie Godność pojawili się w Parku Reagana pomniku Papieża Jana Pawła II i prezydenta Ronalda Reagana. 

parkreganadaniel

daniel2

daniel3

Fot. Radio Gdańsk/Daniel Wojciechowski 

10:02

Na Pomorzu rozpoczęły się uroczystości związane z obchodami Narodowego Święta Niepodległości

Na Pomorzu rozpoczęły się uroczystości związane z obchodami Narodowego Święta Niepodległości. Tego dnia wypada dzielić radość z rodakami. Uroczyste parady odbywają się m.in. w Gdańsku, Sopocie i Gdyni.

GDAŃSK


Parada rusza ulicami Gdańska: Podmłyńską – Wielkie Młyny – Rajską – Jana Heweliusza – Korzenną – Kowalską, pod pomnik Króla Jana III Sobieskiego przy Targu Drzewnym. Tam też, około godziny 11:15 gdańszczanki i gdańszczanie odśpiewają wspólnie Mazurek Dąbrowskiego, wystąpi również kilku gości wydarzenia. Zakończenie uroczystości na Targu Drzewnym zaplanowano na godzinę 11.45.

SOPOT

IV strażacki przejazd samochodów zabytkowych i rowerów oraz wspólne wysyłanie Światełka dla Polski uświetnią obchody 99. rocznicy odzyskania niepodległości w Sopocie. Zbiórka uczestników chętnych na rowerową paradę niepodległości nastąpi w sobotę, 11 listopada o godz. 12.45 w okolicy parkingu Opery Leśnej, za budynkiem straży pożarnej. Podobnie jak w poprzednich latach, rowerzyści wyposażeni w biało-czerwone elementy garderoby przyłączą się do widowiskowego przejazdu zabytkowych, również strażackich aut. Wiele atrakcji czekać będzie na mieszkańców w okolicy Placu Przyjaciół Sopotu: wspólne śpiewanie patriotycznych pieśni oraz wysyłanie do nieba życzeń dla Polski. Po uroczystościach – msza święta

GDYNIA

Gdynia. Ze względu na remont prowadzony w okolicach dworca SKM, tegoroczna trasa przemarszu została zmieniona. Biało-czerwony korowód wyruszy o godz. 12.00 z placu Gdynian Wysiedlonych. Następnie przejdzie ulicami Starowiejską, 3 Maja i 10 Lutego, aż do skweru Kościuszki. Tam, pod płytą pomnika Marynarza Polskiego, około godz. 13.00 odbędą się oficjalne uroczystości z udziałem władz miasta, dowództwa Marynarki Wojennej i delegacji organizacji społecznych.

Program obchodów Święta Niepodległości na Pomorzu znajdziesz >>> TUTAJ.

09:54

99 lat temu Polska odzyskała niepodległość. "Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości"

flaga 715Fot. pixabay.com

99 lat temu, 11 listopada 1918 r., Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące I wojnę światową. Po ponad 120 latach Polska odzyskiwała niepodległość.

Atmosferę tej wyjątkowej chwili tak opisywał Jędrzej Moraczewski: "Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma +ich+. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni od pijawek, złodziei, rabusiów, od czapki z bączkiem, będziemy sami sobą rządzili. (...) Kto tych krótkich dni nie przeżył, kto nie szalał z radości w tym czasie wraz z całym narodem, ten nie dozna w swym życiu najwyższej radości" (J. Moraczewski "Przewrót w Polsce").

Więcej na temat historii odzyskania niepodległości przeczytasz >>> TUTAJ.