Radio Gdańsk pokazuje lotnisko od kuchni. Relację prowadzi Anna Moczydłowska

10:58

Kończymy relację!

To był dzień pełen nowinek i emocji. Odwiedzili nas ciekawi goście, a nasi dziennikarze eksplorowali zakamarki gdańskiego portu lotniczego. Mamy nadzieję, że zachęciliśy Was do podroży - tych dalszych i nieco bliższych. Pozdrawiamy też pasazera nr 4 000 000 i czekamy na kolejny jubileusz!

10:33

Odwiedziliśmy najciekawsze pomieszczenia na lotnisku

W kaplicy w każdą niedzielę o godzinie 10:00 odbywają się msze. Każdy podróżny może pomodlić się przed wylotem.

- Na lotnisku pracuje około 2000 osób, z kaplicy korzystają zarówno podróżni, jak i obsługa. Jesteśmy jak małe miasto - twierdzi prezes lotniska, Tomasz Kloskowski.


DSC08075DSC08077

Odrobina ciszy przed wylotem, miejsce, gdzie moża swobodnie przewinąć dziecko - to wszystko gwarantuje pokój rodzinny.

DSC08082

Na lotnisku znajduje się także dostępny dla wszystkich plac zabaw i strefa rozrywki.

DSC08087

Dla pasażerów posiadających karty lojalnościowe linii lotniczych przeznaczona jest strefa Executive longue, a tam - darmowe napoje i przekąski oraz wygodne kanapy.

DSC08099

10:10

Zaczyna się audycja Ludzie i Pieniądze

Audycję prowadzi Iwona Wysocka. Jej gośćmi są Krzysztof Dośla, szef gdańskiej Solidarności, Artur Jadeszko, prezes ATC Cargo oraz Marcin Nowicki, ekonomista broadcontext.com.

Wszystkie polskie lotniska w kraju łącznie obsłużyły ponad 34 mln podróżnych, dla porównania największe lotnisko w Londynie - Heathrow, średnio rocznie obsługuje prawie 70 mln podróżnych. My walczymy o 40 mln we wszystkich naszych portach lotniczych łącznie.

Rzucamy się z motyką na słońce, czy jest jednak szansa? Na ile port lotniczy przyczynił się do rozwoju gospodarki Trójmiasta? Czy lotnisko to argument dla przyszłych inwestorów? Czy może uchodzić za naszą wizytówkę?

O to prowadząca zapyta gości Radia Gdańsk. Audycja na żywo z hali odlotów portu im. Lecha Wałęsy.

10:01

Szykujemy się do audycji Ludzie i pieniądze...

...a tu ktoś nagle postanowił przejąć mikrofon...

09:46

Odwiedziliśmy lotniskową Straż Pożarną!

W 25 sekund rozwija prędkość 80 km/h, ważny 43 tony i 12 metrów długości – "Zieglet" to wóz lotniskowej straży pożarnej w Gdańsku.    

{datsopic:45778 left}

- Samochody są duże i bardzo szybkie. Dotarcie do zdarzenia zajmuje nam około trzech minut - mówił Ryszard Mering dowódca sekcji lotniskowej straży pożarnej.  

Samochód posiada wiele wyjątkowych cech. Jedną z widocznych jest „szpikulec” widoczny nad kabiną. Jest to lanca gaśnicza służąca do przebijania kadłuba samolotu. Dzięki niej strażacy mogą po zlokalizowaniu źródła ognia przebić się przed poszycie samolotu i gasić pożar od środka. 

{youtube}2dPLLFAQOKQ&t=8s{/youtube}
 

09:25

Zapraszamy do naszego stanowiska, na odwiedzających czeka słodki poczęstunek!

09:16

Trwa audycja Nie tylko Metropolia

Prowadzi Artur Kiełbasiński, a gośćmi są Paweł Rydzyński - Dyrektor ds. Projektów Transportowych ZDG TOR, Marek Świeczkowski z Klastera Logistyczno-Transportowego i Michał Pasieczny, burmistrz Rumi.

DSC08055

09:09

Mamy już zwycięzcę konkursu! Zabierze żonę do Werony

Oto zwycięski sms Radka z Lęborka: "W tym roku obchodzimy z żoną cynową rocznicę ślubu. Czy można ją uczcić lepiej niż podróżą do miasta zakochanych? Werona to kierunek, który miłością stoi. Zaśpiewać tej jedynej sonatę, przy sławnym balkonie, patrzeć w oczy przy gwieździstym niebie..." - dalej pojawiają się wyznania miłosne.

Serdecznie gratulujemy!

Nagrodą jest voucher na lot do dowolnie wybranego miejsca.

09:08

Podziwiamy architekturę terminalu lotniska

Najnowszy terminal lotniska im. L. Wałęsy ma bardzo oryginalną architekturę. Nasza reporterka przyjrzała się jej z bliska.

DSC08035Desktop4

DSC08027DSC08030

08:39

Taras widokowy na lotnisku? "Rozpraszałby uwagę pasażerów"

Agnieszka Michajłow zapytała prezesa o taras widokowy, z któreo możnaby obserwować odloty. - Są specjalne punkty do tego przeznaczone, oczywiście z pewnego dystansu. Unikamy tworzenia takiego tarasu, bo pasażer na lotnisku ma skupić się na odprawie, słuchać komunikatów, wykonywać polecenia obsługi, a nie skupiać się na machaniu rodzinie. To należy zrobić wcześniej - twierdzi Kloskowski.

08:33

Prezes lotniska: "Interesują się nami wielcy przewoźnicy"

- Liczba czterech milionów pasażerów, którą przekroczyliśmy, umieszcza nas w granicach setnego lotniska w Europie. To świadczy, że na lotnisku w Gdańsku jest duży rynek, wciąż do zagospodarowania. A to z kolei oznacza, że będą na niego wchodzili kolejni gracze, czyli przewoźnicy. Interesują się nami duże linie lotnicze. Brakuje nam jeszcze np. British Airways. Warto jednak pamiętać, że w Polsce mamy tylko cztery rentowne lotniska, w tym gdańskie. My zarobiliśmy 24 miliony netto w ostatnim roku. Dzięki temu możemy rozbudowywać port. Nierentowne porty też to robią, ale z pieniędzy np. samorządów. My możemy robić to sami - podkreśla w Rozmowie kontrolowanej Tomasz Kloskowski, prezes portu.08:21

Odsłaniamy kulisy bagażowni!

Tutaj nadany bagaż trafia krętą taśmową drogą na wózki, a następnie do samolotu. Każda walizka otrzymuje kod kreskowy, dzięki któremu system ją śledzić i kieruje na odpowiedni samolot. Podobno to najnowocześniejszy system wózkowy w Polsce.

{datsopic:45766 left}

Najpierw bagaż trafia do prześwietlarki, która sprawdza czy nie zawiera on czegoś nielegalnego bądź zakazanego na pokładzie samolotu.

– Niestety bardzo często zdarza się, że system wykrywa problem, który nie zawsze kończy się źle. Zdarza się, że nie rozpoznaje suszarki do włosów. W każdej sytuacji kiedy nie jesteśmy w stanie sprawdzić zawartości przez prześwietlenie wzywany jest właściciel bagażu, w obecności którego poprzez otwarcie walizki sprawdzamy zawartości - mówi Michał Dargacz, rzecznik gdańskiego lotniska. 

{youtube}-msjaf9WTUk{/youtube}

 

08:06

Tak dzisiaj pracujemy!

I ten ptak przebiegający za plecami naszych dziennikarzy... ;)

 

{youtube}ZMd5P4AWsUY{/youtube}

07:55

Naszym gościem będzie prezes lotniska

Tuż po 8:00 gościem Rozmowy kontrolowanej będzie Tomasz Kloskowski, prezes portu lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku. Audycję poprowadzi Agnieszka Michajłow. Później Artur Kiełbasiński poprowadzi audycję Nie tylko metropolia, a Iwona Wysocka Ludzie i pieniądze.

07:34

Słuchacz wspomina podróż życia, a inny...perypetie lotniskowe

Magda Szpiner pyta o doświadczenia z podróży, a słuchacze opowiadają:

- Razem z przyszłą żoną najpierw zarobiliśmy parę groszy w Anglii, a później mając już bilety za 1200 złotych w dwie strony za osobę do Pekinu, poleci elismy zdobywać świat. W dwa miesiące zwiedziliśmy Chiny, Hongkong, Wietnam, Laos, Kambodżę, Tajlandię, Malezję. Po drodze oświadczyłem się żonie na pięknej plaży niedaleko miasta Hoi An. A na koniec mieliśmy niezwykłą przygodę, bo na lotnisku w Kuala Lumpur, skąd mieliśmy wrócić do Pekinu, a stamtąd do domu, okazało się ze nie ma już lotów do Pekinu. Mając nieważny bilet w ręku i końcówkę pieniędzy, zastanawialiśmy się jak z końca świata wrócimy do Polski. Na szczęście przewoźnik feralnego lotu wzniósł się na wyżyny kreatywności i załatwił nam bezpośredni przelot do Europy. I tak, choć końcówka podróży była nerwowa, z chęcią byśmy tam wrócili - napisał słuchacz Piotr.

- Historia sprzed miesiąca. Wracamy sobie z moja Anią z Warszawy z koncertu Lady Pank w Stodole i... podczas kontroli na Okęciu w rozmowie z obsługą użyłem zwrotu, że "moja Ania jest dla mnie narkotykiem". W skutek tych słów wylądowałem na kontroli osobistej. Już będę grzeczny. Przyrzekam - dzieli się mniej optymistyczną historią słuchacz Bachus.


06:54

Miła niespodzianka z rana! Lotniskowa maskotka częstuje łakociami

Tego nie można było zobaczyć na antenie, więc pokazujemy Wam tutaj. W czasie prowadzenia programu Magdę Szpiner zaskoczył nietypowy gość. Nie chciał czekać do przerwy, więc od razu poczęstował nas pysznymi krówkami. Takie poranki lubimy!

DSC08023

06:47

4 miliony pasażerów w gdańskim porcie!

Tylu obsłużonych pasażerów odnotowało lotnisko w 2016 roku. Dzisiaj świętujemy. To z tej okazji prowadzimy niezwykłą audycję prosto z portu im. Lecha Wałęsy, które dziś udekorowane w nietypowy sposób.

06:22

Rusza konkurs Radia Gdańsk. Do wygrania voucher na podróż samolotem

Do wygrania voucher dla 2 osób na lot na dowolną trasę.

Wystarczy odpowiedzieć na proste pytanie - czy w 2016 roku gdańskie lotnisko obsłużylo 4 mln pasażerów i jak wykorzystacie nagrodę w konkursie?

Na odpowiedzi czekamy pod nr 603 06 06 06. Przysyłajcie sms-y!

 

06:17

Nasz reporter odwiedził wieżę kontroli ruchu lotniczego

Z okien wieży rozpościera się piękna panorama na całe lotnisko. Wewnątrz jest mnóstwo ekranów, monitorów i kolorowych guzików, ale do czego to wszystko służy. 

{datsopic:45776 left}

- Wszystko, co tu widzimy jest potrzebne, żeby kontroler ruchu lotniczego sprawował swoją funkcję jak najlepiej. Pracownik wieży nawiązuje kontakt z pilotami przed startem, który musi wykonywać wszystkie polecenia pracownika kontroli ruchu lotniczego. Ta sama sytuacja tyczy się samolotów lądujących - mówił Sebastianowi Kwiatkowskiemu Piotr Giejsztowt z Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

- Mamy tu podgląd na płytę postojową, na drogi kołowania, podgląd pogodowy. Z ekranu możemy wyczytać siły i kierunek wiatru. Podobno praca kontrolera ruchu lotniczego to jeden z najbardziej stresujących zawodów świata - dodaje. 

{youtube}B1hXU-9RFAQ{/youtube}

05:55

Nasi Autopilotowcy już na stanowisku!

Sebastian Kwiatkowski i Grzegorz Armatowski od 5:00 prowadzą kierowców po drogach Pomorza. Dziś niecodziennie, bo z terminalu odlotów w Rębiechowie. 

Dziennikarze cały czas czekają na informację z dróg: 603 06 06 06!

DSC08002

05:30

Nasze studio gotowe na przyjęcie gości!

Nasza ekipa rozkładała polowe studio od...3:00 Czekamy na Was w terminalu odlotów. Podchodźcie popatrzeć jak pracujemy!

DSC08003

 

05:00

Rozpoczynamy relację! Jesteśmy w porcie lotniczym im. Lecha Wałęsy

Dzisiaj poznamy kulisy pracy na wieży kontroli lotów. Sprawdzimy, jakim sprzętem dysponują strażacy stacjonujący na lotnisku i zajrzymy do radarowej kontroli lotów. Zobaczymy, jaki jest widok z wieży kontroli lotów i jak wygląda codzienna praca na lotnisku. Chcesz wiedzieć jaką drogę przechodzi twój bagaż zanim trafi na pokład samolotu? Słuchaj nas od 5:00 do 11:00. Przez cały ten czas będziemy podglądać zakamarki lotniska.

Na ten jeden dzień przenosimy na gdańskie lotnisko naszą redakcję. Będziecie mogli zobaczyć, jak pracują nasi dziennikarze. Od samego rana Grzegorz Armatowski i Sebastian Kwiatkowski przekażą informacje z pomorskich dróg w ramach Autopilota Radia Gdańsk. Porozmawiacie też z Magdą Szpiner, która tradycyjnie poprowadzi poranne pasmo. Bądźcie z nami!