Debata kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Artur Dziambor kontra Anna Górska

10:00

Posłuchaj debaty Anny Górskiej z Arturem Dziamborem

Dziękujemy słuchaczom i czytelnikom za obecność podczas debaty. Zapis całej dyskusji można odsłuchać poniżej.

{play}dok3/debata1005.mp3{/play}

09:53

Koniec debaty

Zakończyła się debata kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Dyskutowali Artur Dziambor z Konfederacji i Anna Górska z Lewicy Razem. Debatę prowadził Jarosław Popek.

 
09:50

Artur Dziambor: "Ruchy niepodległościowe w krajach UE rosną w siłę"

- Te wybory są istotne są dlatego, że ruchy indywidualne, niepodległościowe w krajach UE rosną w siłę. Będzie ekipa, która będzie miała rys eurosceptyczny oraz taka, która jest zdania, że państwa są w stanie same sobą zarządzać. Dla nas Unia powinna być oparta na współpracy niepodległych państw. To jest do osiągnięcia, jest jednak kwestią przejęcia władzy w Parlamencie Europejskim. Może w tej kadencji nie uda się zdobyć większości, ale w kolejnej będzie to możliwe. Atmosfera taka, jak jest w Wielkiej Brytanii przy Brexicie, będzie narastać przy każdej próbie wejścia do niepodległego państwa władzy nadrzędnej. Będziemy się stawiać przeciwko powstaniu superpaństwa, którym chce być UE. Zawsze będziemy zwracać uwagę na rozwiązania jednostkowe, wolnorynkowe, a nie na takie, nad którymi muszą debatować jakieś rady - zadeklarował kandydat Konfederacji.

DSC 8117

Fot. Radio Gdańsk/Maria Anuszkiewicz

09:48

Anna Górska: "Europa stoi przed poważnymi wyzwaniami"

- Wybory są bardzo istotne, Europa stoi przed poważnymi wyzwaniami. Biorąc pod uwagę kryzysy w innych państwach - w Niemczech, we Francji, mamy przeczucie, że agenda zacieśniania współpracy ma szansę wybrzmieć. Unia potrzebuje demokratyzacji, by przetrwać i stać się globalnym graczem gospodarczym. Musimy w to zainwestować siły i środki. Musimy sięgać po pieniądze wielkich korporacji - podsumowała Anna Górska.

 

DSC 8107 copy

Fot. Radio Gdańsk/Maria Anuszkiewicz

09:41

Polemika kandydatów o płatnej służbie zdrowia

Anna Górska zapytała Artura Dziambora o kwestie specjalistycznej opieki medycznej. Jej zdaniem, opieka w takich kwestiach jak np. leczenie nowotworów, powinna być dostępna dla każdego, bez konieczności ponoszenia opłat.

- To złożona kwestia. Musimy dać możliwość rozwijania się firmom ubezpieczeniowym, które ubezpieczałyby takie usługi, tak jak dziś ubezpieczamy samochód. To jednak nie jest kwestia do zrealizowania teraz, potrzebne są lata, by to wprowadzić - odpowiedział Dziambor.

- Jak w tym systemie mieliby odnaleźć się najubożsi, emeryci? Jak mieliby zapłacić za te horrendalne ubezpieczenia, np. w kwestii leczenia raka? - dopytywała Górska.

- Rozwiązanie, które podają wolnorynkowcy, jest bardzo proste: zwiększenie kwoty wolnej od podatku. Lewicowe organizacje zawsze uważają, że wszystkim powinna zarządzać jakaś rada, a wolnorynkowcy chcą, by każdy zarządzał sobą sam. Zmiana musiałaby trwać latami, potrzebna byłaby edukacja społeczeństwa - stwierdził kandydat Konfederacji.

09:36

Górska: "Polska nie próbuje zapobiegać przemocy"

- Coś takiego jak konwencja antyprzemocowa jest szansą na wyrównanie poziomu życia w Europie. Państwo polskie nie próbuje temu zapobiegać. W Europie są systemy, które np. izolują przemocowców od ofiar. Dzisiaj w Polsce tego nie ma. Tylko wspólna polityka nam w tym pomoże. Jeżeli my, jako obywatele, decydujemy się brać udział w jakiejś wspólnocie, uczestniczmy w tym w pełni.

09:36

Dziambor: "Unia Europejska nie powinna narzucać nam niczego w kwestiach ideologicznych"

- Słychać pomysły likwidacji przemysłu węglowego, ale nie wiadomo, co zrobić z ludźmi związanymi z tą gałęzią przemysłu. Powinniśmy korzystać z naszych zasobów energetycznych, na tyle, na ile możemy. Jeśli chodzi o elektrownie jądrowe, jestem jak najbardziej za - powiedział Dziambor.

- W kwestiach ideologicznych Unia nie może nam niczego narzucać. Nasz sprzeciw wobec UE i PE polega właśnie na tym. Polska powinna zarządzać się sama, zwłaszcza w takich kwestiach. O kwestiach ideologicznych nie powinien decydować nawet rząd, a co dopiero zewnętrzne instytucje - zauważył kandydat Konfederacji.

- Dziwię się, gdy słyszę argument, że kobiety są mniej opłacane niż mężczyźni, bo oznacza to, że pracodawcy są głupkami, zatrudniając mężczyzn, bo gdyby zatrudniali tylko kobiety, mogliby zaoszczędzić - stwierdził z uśmiechem Dziambor. Dziwię się, że potrzebna jest jakaś konwencja antyprzemocowa, bo oznacza to, że prawo nie działa.

DSC 8119

Fot. Radio Gdańsk/Maria Anuszkiewicz

09:29

Europejska płaca minimalna

Uczestnicy debaty dyskutowali także o europejskiej płacy minimalnej.

- Jesteśmy zwolennikami, to jeden z naszych postulatów. Parlament Europejski nie jest w stanie nakładać własnych podatków. Nasz postulat o płacy minimalnej mówi, by stopniowo do niej dochodzić, by płaca się zrównała i poziom życia w całej Unii Europejskiej był równy. Jeśli nie będzie równości, Unia się nam "rozjedzie" - podkreśliła Anna Górska.

 

 

DSC 8113 copy copy

Fot. Radio Gdańsk/Maria Anuszkiewicz

09:25

Dziambor: "Europejska kwota wolna od podatku ważniejsza od płacy minimalnej"

- Dziwię się temu, co mówi moja kontrkandydatka, która chce oddać negocjacje w ręce Unii Europejskiej. Myślę, że skuteczniej o polski interes będzie walczyć polski rząd - odniósł się Artur Dziambor do słów Anny Górskiej.

- Postulowaliśmy pełną prywatyzację służby zdrowia. To powoli się dzieje, przychodnie są spółkami zarządzanymi samodzielnie, lekarze zarabiają coraz więcej, są warunki do tego, by i pacjentom było łatwiej. Na razie nie jest. Jeśli jest jakaś usługa, która jest darmowa, to popyt na nią rośnie w nieskończoność. Dlatego służba zdrowia nie powinna być darmowa - stwierdził kandydat Konfederacji.

- Nie ma sensu wprowadzania europejskiej płacy minimalnej. Oczywiście życzyłbym sobie, by była ustalona na tym samym poziomie co w Niemczech, bo bylibyśmy wtedy dużo bogatsi. Najlepiej jednak niech to nie będzie płaca minimalna, tylko ogólnoeuropejska kwota wolna od podatku. Moglibyśmy wtedy rozwijać swoje działalności. Chodzi nam o rozwijanie przedsiębiorczości, a nie pobieranie zasiłków - ocenił Dziambor.

09:20

Górska o polityce energetycznej

- Jednym z kluczowych priorytetów powinna być polityka energetyczna, zmiany klimatu dopadają nas w zastraszającym tempie. Stoimy na stanowisku, by w ramach budżetu unijnego inwestować w zielone technologie. Chcemy też połączyć zieloną energię z energią jądrową. Powinno to być dofinansowane z poziomu Unii Europejskiej - podkreśliła.

 

DSC 8118

Fot. Radio Gdańsk/Maria Anuszkiewicz

09:18

Dziambor o kryzysie migracyjnym

- Jeżeli chodzi o wewnętrzną migrację zarobkową, nie mamy z tym żadnego problemu. Będziemy witali każdego obcokrajowca, który będzie chciał pracować w Polsce, płacić tu podatki i posyłać dzieci do szkoły. Tu nigdy nie było naszego sprzeciwu, bo z wolnorynkowego punktu widzenia to naturalny proces. Sprzeciwiamy się imigrantom przydzielanym kwotowo spoza UE, lokowanym według dyrektywy unijnej. Na szczęście rozwiązania, które powstały, są bliskie temu, o co nam chodziło. Nie powinno być jednak żadnego problemu, by pracowali u nas obcokrajowcy i by Polacy mogli wyjeżdżać do pracy do innych krajów - zadeklarował kandydat Konfederacji.

DSC 8109

Artur Dziambor. Fot. Radio Gdańsk/Maria Anuszkiewicz

09:16

Anna Górska: "Chcemy współtworzyć Unię, ale chcemy też, by była trochę inna"

Prowadzący zapytał kandydatów do europarlamentu, czy chcą współtworzyć Unię Europejską i jaki mają na to pomysł.

- Chcemy współtworzyć Unię, ale chcemy też, żeby była troszeczkę inna, bardziej demokratyczna, by współpraca była bardziej zacieśniona. Nasz postulat to wyższe płace i darmowe leki. Unia zapomina o obywatelach. Będziemy dążyć, by z poziomu Unii Europejskiej między innymi wyrównać płace i by ceny mieszkań w całej Europie były wyrównane, żeby ludzie nie musieli wydawać dwóch trzecich swoich dochodów, a jedną trzecią - mówiła Anna Górska.

09:14

Artur Dziambor: "To nie jest Unia Europejska naszych marzeń"

- Unia Europejska obecnie nie jest Unią Europejską naszych marzeń. To powinno wyglądać inaczej, bez aparatu administracyjnego, politycznego. Unia mogłaby być współpracą niezależnych państw. Jedyne sprawy wspólne byłyby ustalane na spotkaniach ministrów spraw zagranicznych lub głów państw. Pozwoliłoby to zaoszczędzić ogromne pieniądze, zachowując przepływ towarów i osób. Teraz Polska traci suwerenność w podejmowaniu decyzji. Część członków Konfederacji ma postawy skrajnie antyunijne, część chce coś zmienić. Cieszy mnie to, że w społeczeństwach europejskich zachodzą zmiany, czego przykładem jest to, co dzieje się w Wielkiej Brytanii - stwierdził Artur Dziambor.

09:00

Ostatnie rozmowy przed wejściem do studia

Kandydaci przybyli już do redakcji Radia Gdańsk. Ostatnie minuty przed wejściem do studia spędzają na luźnych pogawędkach i omówieniu zasad debaty.

DSC 8103

Prowadzący debatę Jarosław Popek (pierwszy z lewej) i uczestnicy: Artur Dziambor (drugi z lewej) i Anna Górska (z prawej, twarzą do obiektywu). Fot. Radio Gdańsk/Maria Anuszkiewicz

08:55

Konfederacja i Lewica Razem z listami w całej Polsce

KWW Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy i KKW Lewica Razem - Partia Razem, Unia Pracy, Ruch Sprawiedliwości Społecznej, a więc komitety reprezentowane przez uczestników dzisiejszej debaty, to dwa z sześciu ugrupowań, które zarejestrowały listy we wszystkich okręgach wyborczych. 

Kandydaci Konfederacji startować będą z listy numer 1, zaś Lewica Razem to lista numer 5. "Dwójka" przypadła Wiośnie, "trójka" - Koalicji Europejskiej, lista numer 4 to Prawo i Sprawiedliwość, a numer 6 - Kukiz'15.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 26 maja. Polsce przypadną 52 mandaty. Trzy lub cztery z nich powinny trafić do kandydatów z Pomorza. 

08:50

To druga debata przedwyborcza w Radiu Gdańsk

Dyskusja kandydatów Konfederacji i Lewicy Razem będzie drugim tego typu spotkaniem w Radiu Gdańsk przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. We wtorek debatowali Jarosław Sellin z Prawa i Sprawiedliwości oraz Jarosław Wałęsa z Koalicji Europejskiej.

Zapis tej debaty można znaleźć TUTAJ.
 

942018fc02f882bf84dc0bb07dfda3cc L 
Fot. mkidn.gov.pl, jaroslawwalesa.pl

08:44

W debacie zmierzą się Anna Górska i Artur Dziambor

Anna Górska to liderka listy, którą tworzą partia Razem, Unia Pracy i Ruch Sprawiedliwości Społecznej. Kandydatka do Parlamentu Europejskiego pochodzi ze Straszyna i jest specjalistką do spraw stosunków międzynarodowych. Ma 38 lat.

r00009860

Fot. Agencja KFP/Anna Rezulak

Artur Dziambor to 37-letni nauczyciel języka angielskiego i działacz wolnościowy z Gdyni. Na pomorskiej liście KWW Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy znalazł się na 10. miejscu.

t00033416
Fot. Agencja KFP/Mateusz Ochocki

08:40

Początek debaty tuż po godz. 9

Za 25 minut w Radiu Gdańsk rozpocznie się debata kandydatów do Parlamentu Europejskiego. O programie dla kraju i regionu porozmawiają Artur Dziambor z Konfederacji i Anna Górska z Lewicy Razem. Debatę poprowadzi Jarosław Popek.

stoper

Fot. Radio Gdańsk/Martyna Kasprzycka