Debata kandydatów do Parlamentu Europejskiego w Radiu Gdańsk. Anna Fotyga kontra Janusz Lewandowski

10:00

Posłuchaj podcastu

Dziękujemy kandydatom za udział w dyskusji, a słuchaczom i czytelnikom za śledzenie relacji. Zapisu całej debaty można odsłuchać >>> TUTAJ.

09:55

Anna Fotyga podsumowuje debatę: "Siłą Polski jest jej wielkość i przedsiębiorczość jej obywateli"

- Przed nami rzeczywiście ważne i trudne wybory. Mamy do czynienia z niespokojnymi i trudnymi czasami. Siłą Polski jest jej wielkość, przedsiębiorczość jej obywateli. Tak jak każdy inny naród, mamy prawo do rozwoju. Wyjście z Unii Europejskiej jest prowokacją i nigdy nie było naszym postulatem. Trzeba wykorzystywać te narzędzia, które pozwolą nam występować jako pełnoprawny partner w Unii Europejskiej - stwierdziła na koniec debaty Anna Fotyga.

09:53

"Nie życzę przyszłym pokoleniom Polaków, by doznali poczucia utraty" - Lewandowski podsumowuje debatę

- Polska racja stanu polega na tym, żeby budować w niespokojnych czasach wspólnotę europejską, wspólnotę bez granic. Bo ten tylko się dowie, ile jest warta, kiedy ją straci. Nie życzę przyszłym pokoleniom Polaków, by doznali poczucia utraty. Rzeczywiście. Idą niespokojne czasy, trzeba być w przystaniach bezpieczeństwa, które uwolniły Polskę od przekleństwa geopolityki dławiącej poprzednie pokolenia.

09:50

Janusz Lewandowski zadaje pytanie Annie Fotydze

Jesteśmy gościnni! Myślę o prezesie Kaczyńskim, który przyjmuje Salviniego, który z kolei obnosi się z podobizną Putina na Placu Czerwonym. Sojusznikiem do kradzenia koni jest Orban, którego stosunek do Putina jest podobny. Jak to jest z tą relacją z Rosjanami? pytał Janusz Lewandowski.

- Czym się różni jeżdżenie do Moskwy Salviniego od jeżdżenia do Moskwy prezydenta Macrona czy do Sankt Petersburga Junckera czy Angeli Merkel? W pańskiej grupie znajdują się ludzie bardzo różnych zapatrywań na Rosję - odpowiadała Anna Fotyga.

09:48

Pytanie Anny Fotygi do Janusza Lewandowskiego

Anna Fotyga zapytała Janusza Lewandowskiego, dlaczego atakuje Polskę na forum europarlamentu.

- Wypominaliście Polsce, że jest krajem niepraworządnym, tylko nikt wam nie wierzył, bo byliście niewiarygodni. Źródło debat o Polsce jest w Warszawie Nagle stało się coś takiego, że ugrupowania proeuropejskie chcą mówić, bo stają po obywatelskiej stronie. Jeśli chodzi o debaty o nadużyciach polskiej władzy, Polacy nie głosowali, że trzeba zniszczyć Trybunał Konstytucyjny, niezawisłość sądownictwa, przerobić telewizję na propagandową Najgorsze, że występowali tam czy premier Szydło, czy Morawiecki, byli oklaskiwani przez przyjaciół Putina, skrajną prawicę.

09:47

Co dalej z kryzysem imigracyjnym? Anna Fotyga: "Posłowie PO chcieli, żeby Polska płaciła kary"

- Pan poseł mówił o tym, że dochodzimy w Unii Europejskiej do rozsądnych rozwiązań, wzmocnienia granic. To rzeczywiście były elementy naszej koncepcji. Zanim doszło do ich przyjęcia, mieliśmy do czynienia z kijem bejsbolowym, zmuszania nas do różnych mechanizmów, stąd wzięło się stygmatyzowanie Polski. Byli posłowie Platformy Europejskiej, którzy uważali, że Polska powinna płacić kary za nieprzyjmowanie imigrantów - mówiła Anna Fotyga.

 

fotyga3
Fot. Radio Gdańsk/Jacek Klejment


- Są dwa rozwiązania. Uszczelnianie granic wewnętrznych i budowanie baz zaporowych. Kryzys jest w dużej mierze zażegnany. Automatyczna relokacja nie ma sensu, to "kij bejsbolowy" - dodał Lewandowski.

09:45

Janusz Lewandowski o wprowadzeniu euro w Polsce

- Kampania wyborcza to najgorszy czas, by rozmawiać o euro. Czasami straszą ludzie, którzy wola trzymać swoje oszczędności w euro niż w złotówce. To nie jest dobry czas na rozmowę. To, że nasi sąsiedzi są całkiem z tego zadowoleni, jest dowodem, że się nie cierpi przez euro. Będzie się cierpiało przez złe rządzenie - dodał Janusz Lewandowski.

 

lewandowski2
Fot. Radio Gdańsk/Jacek Klejment

09:44

Czy Polska powinna przyjąć euro jako walutę? Anna Fotyga: "PiS jest zdecydowanie przeciwne"

- Stanowisko Prawa i Sprawiedliwości jest przeciwne mówieniu o bliskim terminie przyjęcia euro. Przypomnijmy, że przyjęcie jej na zasadach Unii Europejskiej i włączenie Grecji spowodowało bardzo poważny kryzys w całej Unii. Donald Tusk zapowiadał przyjęcie euro w 2011 roku, ale musiał wycofać się pod presją Lecha Kaczyńskiego. Przyjęcie euro oznacza zupełnie inne metody zarządzania budżetem, sferą fiskalną, zmniejsza możliwości ograniczania skutków ewentualnego kryzysu - zaznaczała Anna Fotyga.

09:41

Anna Fotyga: "Tylko dwa narody znają dokładnie mechanizmy Unii Europejskiej"

- Nikt już głośno nie mówi o federalizmie. Ostatni mówił o tym przewodniczący Jean-Claude Juncker kilka lat temu. To stanowi niebezpieczeństwo. Ludzie, którzy się znają, bo są długo w Unii Europejskiej, mówią, że są dwa narody, które wiedzą wszystko o mechanizmach Unii: Niemcy i Wielka Brytania. Mamy do czynienia z sytuacją, w której nic się nie mówi, a potem trach, deus ex machina i mamy szereg powiązanych czynności - stwierdziła.

 

debata3
Fot. Radio Gdańsk/Jacek Klejment

09:39

Lewandowski: "Nie ma już chętnych, by mówić o Europie federacyjnej"

- Dzisiaj nie rozmawia się w Europie o tzw. kształcie docelowym. Nie ma już chętnych, by mówić o Europie federacyjnej. UE jest otwarta na nowe wyzwania. Dorasta do kryzysu migracyjnego, uszczelnia granicę, by go zażegnać. Komisja Europejska jest czynnikiem, który staje w interesie mniejszych i średnich państw. Polska nie jest takim mocarstwem, jak Niemcy i Francja. Budowa wspólnotowa jest dla nas lepsza - tłumaczy Lewandowski.

 

debata2
Fot. Radio Gdańsk/Jacek Klejment

09:36

Z kim współpracować w Europie? Odpowiada Anna Fotyga

Według Anny Fotygi racja stanu polega na wzmacnianiu pozycji w Europie Środkowej i Wschodniej. - Wzmacnianie pozycji staje się trudniejsze po waszym uderzeniu w politykę śp. Lecha Kaczyńskiego. Przywódcy w tym regionie się obawiali. Polska po Smoleńsku musiała się podnosić, a państwo się jednali z Rosją. W naszym regionie trzeba szukać praktycznych projektów, które w różnych układach będą nas zbliżały, bo to nam daje siłę w świecie zachodnim - cytowała słowa Lecha Kaczyńskiego Anna Fotyga.

 

fotyga2
Fot. Radio Gdańsk/Jacek Klejment
 

09:33

Anna Fotyga: "Polska wzmacnia się w swoim regionie i - nie ma dyskusji - to jest nasza racja stanu"

- Porównanie Hondurasu i Polski jest niegodne. Sam pan wie, że wiele sytuacji w państwach europejskich się zdarzało, chodzi o np. kontrowersyjne zachowania w Holandii - to skończyło się upadkiem rządu. Mamy do czynienia z obrazkami we Francji, do których Unia odnosi się ustami swoich przedstawicieli mówiąc: "ale to jest Francja...". Czy Trójkąt Weimarski istnieje? Tak, są różne układy. Unia Europejska i wszystkie inne organizacje z racji skali problemów międzynarodowych przeżywają różne turbulencje. Polska intensywnie wzmacnia się w swoim regionie i nie ma dyskusji, że to nasza racja stanu. Brukselę oglądałam trochę wcześniej niż pan, bo reprezentowałam tam pierwszą "Solidarność". Unia Europejska i cały świat zachodni przechodzi ewolucję. Powinniśmy umieć się do tego dostosować, a nie tylko okładać się batem w wyimaginowanych problemach - mówiła Anna Fotyga.

09:27

Lewandowski: "Nagle mamy objawioną miłość do Unii Europejskiej"

- Premier Morawiecki uznał, że jesteśmy płatnikiem netto w Unii Europejskiej. To jest zupełną bzdurą, bo porównywał przepływy kapitałowe z dotacjami funduszy europejskich. Nagle mamy objawioną miłość do Unii Europejskiej. Polska jest pierwszym krajem, objętym procedurą, która mówi o łamaniu unijnych wartości - mówił Lewandowski.

 

debata1
Fot. Radio Gdańsk/Jacek Klejment

09:27

Przekop Mierzei Wiślanej a kwestia bezpieczeństwa. Anna Fotyga mówi o specjalnym raporcie

- Kwestia Mierzei to problem bezpieczeństwa - zaznaczała Anna Fotyga. - Stosunkowo niedawno pokazywaliśmy, czym jest blokada portów przez państwo, które jest agresywne. W rezolucji PE po naszym raporcie zasadniczą większością głosów zostało uznane, że blokada swobody żeglugi, między innymi w Zalewie Wiślanym, jest kwestią bezpieczeństwa - mówiła.

- Pan poseł Janusz Lewandowski był wielkim zwolennikiem małej żeglugi - dodała.

 

fotyga1
Fot. Radio Gdańsk/Jacek Klejment

09:24

Anna Fotyga o wpływie Rosji: "Polityką Kremla jest osłabianie Unii Europejskiej"

Anna Fotyga mówiła też o relacjach na linii Unia Europejska-Moskwa. - Na tym poziomie debaty flaga nie jest dobrym argumentem. Jestem osobą dość wiarygodną, taką mam nadzieję. W ciągu lat nie zmieniałam poglądów, nie byłam członkiem rządu, który doszedł na fali chęci rozmów z Moskwą "taką, jaka jest". Polityką Kremla jest osłabianie i wykorzystywanie wszelkich szczelin w Unii Europejskiej. Rosja ma jednak inne metody działania - ona w tej chwili skrzętnie wykorzystuje błędy Unii Europejskiej. Do takich błędów należy m.in. narzucanie modelu silnych. Jestem sprawozdawcą w dziedzinie propagandy rosyjskiej i to wiem. Świetnym przykładem jest Mierzeja Wiślana. Projekt jej przekopu jest oprotestowywany w mediach rosyjskich - stwierdziła.

09:20

Janusz Lewandowski: "Putinowi zależy na osłabianiu Unii Europejskiej"

- Pod wpływem kryzysu pojawiły się tendencje odśrodkowe, które są po myśli Kremla. Na niczym bardziej nie zależy Putinowi, który ciągle uważa nasze kraje za swoją strefę wpływów, niż na osłabianiu od wewnątrz Unii Europejskiej. To, jak Putin niektórych finansuje, niektórym pomaga, mając inne intencje, obiektywnie wycofuje Unię Europejską z Polski śladem wycofanej flagi - mówił Lewandowski.

 

lewandowski1
Fot. Radio Gdańsk/Jacek Klejment

09:19

Anna Fotyga: Wypowiedź Janusza Lewandowskiego to manipulacja

Pierwszy temat: budżet europejski. Po Januszu Lewandowskim głos w debacie zabrała Anna Fotyga. - Ta odpowiedź jest manipulacją. W 2013 roku ówczesny komisarz Janusz Lewandowski stwierdził, że to był przypuszczalnie ostatni tak wysoki budżet. A to było - przypominam - przed referendum ws. Brexit - mówiła. - Mam nadzieję, że europosłowie będą walczyć o polskie sprawy, bo awantury przez nich prowadzone osłabiają pozycję polskiego rządu - dodawała.

09:15

Janusz Lewandowski o budżecie Unii Europejskiej

Podczas debaty padło pytanie o budżet Unii Europejskiej. - Jestem realistyczny, wiem, że sprawy się dzieją. Tworzyłem budżet na poziomie komisji jako komisarz budżetowy w porozumieniu z szefem komisji. Odsłuchiwałem życzenia pozostałych komisarzy, ale się nimi nie przejmowałem, bo tworzyłem swój budżet. Mówiąc o tym, że ten budżet się nie powtórzy, nie myślałem, że następna perspektywa będzie o 100 mld zł mniejsza. Budżet będzie większy - mówił Janusz Lewandowski.

08:55

Kandydat Koalicji Europejskiej - Janusz Lewandowski

Janusz Lewandowski posiada mandat europosła od 2004 roku, z przerwą w latach 2010-2014, kiedy wchodził w skład Komisji Europejskiej. Obecnie sprawuje także funkcję przewodniczącego Delegacji ds. Stosunków z Iranem.

 

lewandowski januszFot. Anna Rezulak / KFP

08:50

Kandydatka Prawa i Sprawiedliwości - Anna Fotyga

Uczestnicy dzisiejszej debaty są już doświadczeni w pracy w Parlamencie Europejskim. Anna Fotyga była jego członkiem w latach 2004-2005, kiedy została powołana do rządu, oraz ponownie od roku 2014. Jest przewodniczącą Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony.

 

fotyga annaFot. Grzegorz Laskowski

08:45

Niedługo rozpocznie się debata w Radiu Gdańsk

Za 20 minut w Radiu Gdańsk rozpocznie się debata kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Zmierzą się Anna Fotyga z Prawa i Sprawiedliwości oraz Janusz Lewandowski z Koalicji Europejskiej. Debatę poprowadzi Krzysztof Świątek.

Debatę będzie można słuchać na naszej antenie oraz w internecie >>>TUTAJ.

 

fotyga lewandowskiFot. Agencja KFP/Anna Rezulak, Grzegorz Laskowski