Debata kandydatów do Parlamentu Europejskiego w Radiu Gdańsk. Jarosław Sellin kontra Jarosław Wałęsa

10:00

Posłuchaj podcastu

Dziękujemy kandydatom za udział w dyskusji, a słuchaczom i czytelnikom za śledzenie relacji. Zapisu całej debaty można odsłuchać >>> TUTAJ

09:50

Jarosław Sellin: "My chcemy uzdrawiać Unię i doprowadzić do jej rozszerzania"

Jarosław Sellin, podsumowując debatę przyznał, że to są ważne wybory, bo wcześniej frekwencja nie imponowała.

- Jest szansa, że jeśli uda nam się osiągnąć dobry wynik i reprezentować Polskę, interesy naszego kraju będą lepiej chronione. Unia jest cenną instytucją, ale trzeba ją wyrwać z rąk takich polityków jak na przykład Donald Tusk. Podczas jego rządów źle się dzieje w Europie, wisi nad nami groźba czegoś, czego wcześniej nigdy nie było. Może dojść do Brexitu, jeden z krajów chce opuścić tę wspólnotę. My chcemy uzdrawiać Unię i doprowadzić do jej rozszerzania, bo mamy współpracę z wieloma państwami, które jeszcze w Unii powinny się znaleźć - powiedział Jarosław Sellin.

 

sellin1

Fot. Agencja KFP/Mateusz Ochocki

09:50

Wałęsa podsumowuje: Zmieniajmy Unię Europejską razem

- To są bardzo ważne wybory, które zdecydują o przyszłości Unii Europejskiej. Platforma Obywatelska i Koalicja Europejska są gwarantem tego, że odbudujemy silną, stabilną pozycję Polski. Należy ją odbudować tak, byśmy byli gotowi do negocjacji i rozmów, które będą kształtowały Unię Europejską tak, jak my uważamy, by była kształtowana. Nasz głos powinien być przewodnim głosem do tego, by Unię zmieniać na lepszą. Zmieniajmy ją razem, zachęcam, by brać udział w wyborach - namawiał Jarosław Wałęsa.

walesa1 copy

Jarosław Wałęsa w studiu Radia Gdańsk. Fot. Radio Gdańsk/Jacek Klejment

09:43

Pytanie Jarosława Sellina do Jarosława Wałęsy

Jarosław Sellin, odwołując się do legendy nazwiska, które nosi Jarosław Wałęsa i jego ojca, powołującego się na zasady chrześcijańskie, pytał rozmówcę, czy poparł on decyzję, by w przyszłym budżecie europejskim zabezpieczyć 5 milionów euro m.in. na wspieranie środowisk LGBT.

- Nie potrafi pan rozróżnić walki o równouprawnienie ze straszeniem Polaków. Lubicie straszyć lewacką Europą, uchodźcami. Ubolewam, że nie widzi pan, że potrzebujemy dialogu o szacunku i przestrzeganiu prawa tak, by wszyscy, choć zupełnie różni, byli równi. Proszę, by się nie uciekał pan się do straszenia bez podstaw, które będzie burzyło dyskurs publiczny - powiedział Jarosław Wałęsa.

 

walesa2

Fot. Radio Gdańsk/Jacek Klejment

09:42

Polemika Wałęsy i Sellina. Czy Polska w Unii Europejskiej łamie zasadę solidarności?

- Chciałem zapytać o solidarność międzyludzką, która jest jednym z fundamentów UE. Jak pan widzi funkcjonowanie Polski w Unii Europejskiej, jeśli nie umiemy się solidaryzować? - zwrócił się Jarosław Wałęsa do Jarosława Sellina.

- Nie wiem, w jakim obszarze się nie solidaryzujemy. Chodzi o kryzys migracyjny? Polska miała rację w oporze przeciwko nieodpowiedzialnej polityce rozdzielania nielegalnych emigrantów ekonomicznych. Uchodźców ze stref wojennych było bardzo niewielu. Bardzo solidarnie za to zachowujemy się, jeśli chodzi o ludzi potrzebujących. Jesteśmy na wschodniej granicy Unii i w Polsce pracuje od miliona do dwóch milionów Ukraińców. Przyjmujemy legalnie imigrantów ekonomicznych, pomagając naszym przyjaciołom, Ukraińcom, wspierając ich europejskie aspiracje - odpowiedział Sellin. - Solidarność jest mi bliska, a jeśli chodzi o Unię Europejską, to najsilniej łamią ją Niemcy, choćby budując Nordstream 2, popierany przez polityków PO - dodał.

sellin2

Fot. materiały prasowe

09:37

Wałęsa o wejściu do strefy euro: Nie przyjmą nas do tego klubu

- Straszenie Polaków euro jest nieodpowiedzialne. To jest niezdrowa gra na emocjach. Pamiętajmy, że przyjmując euro, trzeba spełniać kryteria gospodarcze, a Polska w tej chwili ich nie spełnia. Stabilność cen, stop procentowych, finansów publicznych - to wymagania, a wszyscy widzimy, jak galopuje w Polsce inflacja. Nikt nie będzie wprowadzał Polski do strefy euro, bo nas do tego klubu po prostu nie przyjmą - zaznaczył Jarosław Wałęsa.

- Jeżeli będziemy dążyć do tego, żeby ustabilizować finanse, to w pewnym momencie będziemy na to gotowi. Nie powinno być twardej perspektywy, sami powinniśmy wybrać najbardziej korzystny do tego moment. Powinniśmy jednak rozpocząć rzetelną debatę, nie straszyć czarami, tylko realnie dyskutować o faktach - zachęcał kandydat Koalicji Europejskiej.

09:33

Jarosław Sellin o wprowadzeniu waluty euro w Polsce

Kolejne pytanie dotyczyło wprowadzenia waluty euro w Polsce. Kiedy, na jakich warunkach powinna zostać wprowadzona i czy obecnie jest to dobry pomysł?


- Niemiecki ośrodek badawczy zbadał efektywność funkcjonowania euro w krajach członkowskich i według badań skorzystały na tym Niemcy i Holandia, natomiast kraje południa Europy ewidentnie na jednej walicie straciły. Nie łączy się jedną walutą państw, które są na rożnym poziomie rozwoju. Możemy w Polsce to rozważać, jak będziemy na takim poziomie zamożności, jak Niemcy. Teraz jesteśmy zdecydowanie przeciw. To jest perspektywa bardzo odległa. Chcemy polskiej złotówki, ona jest korzystna dla naszej gospodarki i zapewnia elastyczność, a nasi oponenci chcą na siłę wpychać nas do strefy euro, która jest chora - tłumaczył Sellin.

 sellin3

Fot. Agencja KFP/Mateusz Ochocki

 

09:30

Wałęsa: Musimy się zastanowić, dokąd ma zmierzać Unia Europejska

- Komisja Europejska dwa lata temu przygotowała białą księgę z pomysłami na rozwój wspólnoty. Pierwszym jest cofnięcie się do Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, czyli zachowanie stricte ekonomicznych relacji. Drugim - niebezpiecznym dla Polski, jest to, że ci, którzy chcą, mogą robić więcej. To stworzy Europę kilku prędkości. Trzeci pomysł - robić mniej, ale bardziej skutecznie. Czwarty - bardziej pogłębiona, równomierna integracja. Musimy się pochylić nad tymi pomysłami i zastanowić, dokąd powinna zmierzać Unia Europejska - stwierdził kandydat Koalicji Europejskiej.

- Unia Europejska podpisuje umowy z Kanadą, Wietnamem, Singapurem czy Japonią. Przy takich umowach możemy narzucać wysokie, europejskie standardy. Przez politykę handlową możemy prowadzić politykę zagraniczną. Możemy mieć wspólny język i wspólny głos - przekonywał Wałęsa.

walesa3

Fot. Radio Gdańsk/Jacek Klejment

09:29

Jarosław Sellin: "Wspólna armia to projekt utopijny i niebezpieczny"

Wspólna polityka zagraniczna, wspólna armia zdaniem Sellina to zły pomysł.

- Odnosząc się do propozycji KE z tych czterech scenariuszy opowiadamy się za trzecim. Unia powinna działać mniej, ale skuteczniej. Trzeba wrócić do polityki pomocniczości. Jeśli chodzi o wspólną politykę zagraniczną, to ona jest niemożliwa. Niemcy mają więcej zaufania do Putina niż do Trumpa, więc jak w takiej wspólnej polityce mamy się z nimi znaleźć? Musimy być graczami globalnymi, natomiast twarda polityka zagraniczna jest niemożliwa. Wspólna armia z kolei to projekt utopijny i niebezpieczny, jeśli go budować w opozycji do NATO czy Stanów Zjednoczonych. To chore i niezgodne z interesami Polski, a są skłonności, by Stany wypchnąć z Europy - uznał Jarosław Sellin.

sellin4

Fot. materiały prasowe

09:25

Wałęsa: Polska straciła zdolności koalicyjne w Europie

- Najważniejszą możliwość na dobre realizowanie swoich celów daje szukanie koalicjantów, sprzymierzeńców, zachęcanie innych państw do wspierania naszych postulatów. Przez lata udawało nam się odwlekać dyrektywę o pracownikach delegowanych, przekonywaliśmy Niemców i Francuzów, żeby rozumieli, na czym stoimy i stosowali się do zasady solidarności. Teraz Polska straciła zdolności koalicyjne nawet z krajami naszej części Europy i nie byliśmy w stanie bronić naszego stanowiska. Od ośmiu lat rozmawialiśmy o tym, jednak kiedy mieliśmy sprzymierzeńców, mogliśmy blokować tę dyrektywę. Teraz jest to niemożliwe - zauważał Jarosław Wałęsa.

- Mamy podpisane formalne porozumienie z 17 państwami w obronie wolnego zasad rynku. Z kolei do Warszawy na uroczystość rocznicy rozszerzenia Unii Europejskiej przyjechali przywódcy 13 państw, żeby świętować właśnie w Polsce i rozmawiać o najważniejszych sprawach europejskich. Czy to dowody na naszą niezdolność koalicyjną? - retorycznie ripostował Jarosław Sellin.

walesa copy copy copy

Fot. Radio Gdańsk/Jacek Klejment

09:24

"Polacy są przedsiębiorczy, pracowici, pomysłowi. Jesteśmy coraz lepszymi graczami i trzeba to chronić"

- Polska ma swoje należne miejsce w Unii i chcemy, by była w organizacjach europejskich, bo to jest dla niej korzystne. Projekt, który powstawał lata temu i był przez nas popierany, był odrzucony przez rząd Donalda Tuska i Platformę Obywatelską. Dzisiaj mówimy to samo. Uważamy, że taki rozdział w Konstytucji powinien się znaleźć. Nie jest to łatwe, by takie zmiany przyjąć, ale jest to projekt, który można położyć na stół i go przeprocedować - powiedział Jarosław Sellin.


Kolejne pytanie dotyczyło swobody przepływu usług, ludzi i kapitału, co jest podstawą Unii i tym, czego od niej oczekiwaliśmy. Państwa członkowskie coraz częściej próbują chronić swoje rynki. Czy z punktu widzenia wolność przepływu jest zagrożona i są poważne zapędy, żeby wolny rynek ograniczać? Czy jest coś do zrobienia, żeby poprawiać sytuację polskich firm w Unii?

- Wolny rynek to największe osiągnięcie UE i to spowodowało, że gospodarka europejska ma możliwość się dobrze rozwijać. Zauważamy niebezpieczne tendencje we Francji, a ona potrafi do tego przekonać inne kraje. To może być skutek braku solidarności i egoizmu. Dąży się do powrotu protekcjonizmu, to bardzo niebezpieczny prąd. Mój rząd podpisał porozumienie z 17 państwami, aby chronić zasady wolnorynkowe w Europie. Kapitał przychodzi do nas, a my też możemy z naszymi produktami eksportowymi na ten europejski rynek się wybrać. Polacy są przedsiębiorczy, pracowici, pomysłowi. Jesteśmy coraz lepszymi graczami i trzeba to chronić przed "starymi" państwami Unii Europejskiej - dodał Sellin.

 sellin5

Fot. Radio Gdańsk/Martyna Kasprzycka

09:17

Wałęsa o wpisaniu członkostwa Polski w UE do konstytucji

Jarosław Wałęsa odniósł się do zapowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy o wpisaniu członkostwa w Unii Europejskiej do konstytucji.

- Sama zapowiedź jest słuszna, chociaż nie jest to najpilniejsza sprawa. Mam jednak wątpliwości, bo jeszcze w ubiegłym roku prezydent mówił o "wyimaginowanej wspólnocie", a teraz chce zapisywać dodatkowe artykuły w konstytucji. W którym momencie mówił prawdę? W którym momencie jest Europejczykiem, a w którym chce odrzucać nasze członkostwo?

- Ostatnie 15 lat to najlepszy okres rozwoju naszego kraju. Unię Europejską trzeba zmieniać, ale trzeba to robić silnym, polskim głosem. Trzeba odbudować pozycję Polski w Brukseli, szukać koalicjantów, by forsować nasze pomysły i zmieniać tę instytucję na lepsze - podkreślił.

 

 

09:13

Jarosław Wałęsa: W Parlamencie Europejskim wciąż mam dużo wyzwań

- Wyzwań w Parlamencie Europejskim będzie dużo więcej. Przed nami ważna debata instytucjonalna, jak powinna wyglądać Unia Europejska. Chcę pracować w komisjach, w których pracuję. Reprezentuję interesy rybaków, morskich i śródlądowych. W komisji handlu międzynarodowego, w obliczu Brexitu, chciałbym zabezpieczyć interesy Polaków mieszkających na Wyspach oraz przedsiębiorców z Pomorza, którzy prowadzą interesy w Wielkiej Brytanii. W komisji petycji zajmujemy się z kolei dyskryminacją uczniów niepełnosprawnych. Tymi sprawami chciałbym się dalej zajmować.

walesa5

Fot. Radio Gdańsk

09:10

Jarosław Sellin: "Chciałbym tam, na miejscu, pilnować polskich interesów"

Jarosław Sellin oraz Jarosław Wałęsa są już w studiach. Debata potrwa czterdzieści minut. Stoper będzie odmierzał czas, by każdy z kandydatów miał równe szanse.

Pierwsze pytanie, na które odpowiedział Jarosław Sellin, dotyczyło tego, co powoduje, że chciałby on pracować w Parlamencie Europejskim, jaka jest jego główna motywacja, w momencie gdy bardzo skutecznie zajmuje się on ochroną kultury i sztuki na Pomorzu i w Polsce.

- Z mojego doświadczenia wynika, że 70 procent legislacji, którą musimy przyjmować w Polsce, jest uchwalana w Parlamencie Europejskim i chciałbym tam, na miejscu, pilnować polskich interesów. Czasem jest ona zgodna z polskimi interesami, czasem nie, dlatego warto pilnować u źródeł. Druga sprawa to gorączka legislacyjna. Obliczyłem, że raz w tygodniu jest produkowana dyrektywa i dwa razy dziennie, siedem dni w tygodniu, są produkowane rozporządzenia. Uważam, że 15 lat temu mieliśmy takie poczucie, że wchodzimy do strefy wolności i swobód, a okazuje się, że jesteśmy w strefie nakazów i zakazów. Dodatkowo jesteśmy prymusami, jeśli chodzi o wykorzystywanie europejskich środków na kulturę w Polsce - mówił Jarosław Sellin.

 sellin6

Fot. materiały prasowe

09:00

Ostatnie swobodne wymiany zdań przed debatą

W newsroomie Radia Gdańsk trwają ostatnie luźne rozmowy przed rozpoczęciem oficjalnej debaty w studiu.

 przeddebata

Fot. Radio Gdańsk/Martyna Kasprzycka

08:59

Sześć komitetów zarejestrowało listy we wszystkich okręgach

Prawo i Sprawiedliwość oraz Koalicja Europejska PO PSL SLD .N Zieloni to dwa z sześciu komitetów, które zarejestrowały listy we wszystkich okręgach wyborczych. Prócz nich zrobiły to: KWW Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy, KW Wiosna Roberta Biedronia, KKW Lewica Razem - Partia Razem, Unia Pracy, Ruch Sprawiedliwości Społecznej oraz KWW Kukiz'15.

08:55

Kandydat Koalicji Europejskiej - Jarosław Wałęsa

Jarosław Wałęsa od 2009 roku jest posłem do Parlamentu Europejskiego, a w latach 2005-2009 zasiadał w Sejmie. W ubiegłym roku bez powodzenia ubiegał się o stanowisko prezydenta Gdańska. W wyborach do Parlamentu Europejskiego na liście Koalicji Europejskiej zajmuje ostatnie, dziesiąte miejsce.

 walesa6

Jarosław Wałęsa podczas pomorskiej konwencji Koalicji Europejskiej. Fot. Radio Gdańsk/Arkadiusz Marciszek

08:50

Kandydat Prawa i Sprawiedliwości - Jarosław Sellin

Obaj uczestnicy przedwyborczej debaty od początku politycznych karier związani są z Pomorzem. Jarosław Sellin to aktualny sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 2005 roku jest posłem na Sejm. W wyborach do Parlamentu Europejskiego znalazł się na drugim miejscu na liście Prawa i Sprawiedliwości.

 sellin7

Fot. materiały prasowe

08:45

Minuty dzielą nas od rozpoczęcia debaty kandydatów do PE w Radiu Gdańsk

Za 20 minut w Radiu Gdańsk rozpocznie się debata kandydatów do Parlamentu Europejskiego. O programie dla kraju i regionu porozmawiają Jarosław Sellin z Prawa i Sprawiedliwości oraz Jarosław Wałęsa z Koalicji Europejskiej. Debatę prowadzi Artur Kiełbasiński.

Debatę będzie można słuchać na naszej antenie oraz w internecie >>>TUTAJ.

 stoper

Fot. Radio Gdańsk/Martyna Kasprzycka