Pomorze biega
Na zdjęciu Hillary Kiptum Maiyo Kimaiyo Fot. mat. prasowe

piątek,

17 marca 2017

23:00

Ulice Gdyni przejmą biegacze! Ten półmaraton może być przedsmakiem mistrzostw świata [TRASA/PROGRAM]

Już w niedzielę ONICO Gdynia Półmaraton. To jeden z największych biegów masowych w Polsce, a także rywalizacja zawodowców na najwyższym poziomie. Jako kandydat do organizacji Mistrzostw Świata w Półmaratonie w 2020 roku, Gdynia Półmaraton przykłada dużą wagę do aspektu sportowego. W ubiegłym roku triumfowali zawodnicy z Afryki. Czy tym razem ktoś z Europy pokrzyżuje im szyki?

Organizatorzy liczą na dobry występ Polaków. Na starcie staną m.in. aktualny mistrz Polski na 10 tys. metrów - Tomasz Grycko oraz jedna z najlepszych polskich biegaczek długodystansowych - Dominika Nowakowska. Nam miło jest poinformować, że w biegu weźmie udział reporter Radia Gdańsk Sylwester Pięta.

- Moim głównym celem na ten rok jest Gdyński Herbalife IRONMAN 70.3 (triathlon na dystansach: 1,9 km pływania, 90 km jazdy rowerem, 21 km biegu - przyp. red.). Szczyt formy szykuję na początek sierpnia. Dlatego niedzielny bieg jest dla mnie sprawdzianem formy. To także wspaniała impreza, która dostarcza wielu sportowych emocji. Jak zwykle przy okazji biegania pomagamy. Przypominam, że trwa akcja Pomorze Biega i Pomaga, w czasie której ci, którzy mogą przebierać nogami, starają się pozyskiwać fundusze dla potrzebujących - mówi Sylwester Pięta.

Więcej na temat akcji Pomorze Biega i Pomaga >>> TUTAJ.

GODZINA ZERO, CZYLI ROZPOCZĘCIE ONICO GDYNIA PÓŁMARATONU

W dniu biegu warto pozostawić auta na parkingu przy hali Arena Gdynia. Z przystanku przy wejściu do Gdynia Arena kursować będą autobusy, które bezpłatnie dowiozą na start. Autobusy jeździć będą od godziny 8:00 do 9:30. Powrót autobusów ze Skweru (skrzyżowanie z ul. Waszyngtona) na parking w godz. 13:00 - 14:30. Zanim nastąpi start biegu o godzinie 10:00, należy zwrócić uwagę, w której strefie możemy się ustawić.

ORGANIZACJA STARTU/METY

Uczestnicy ONICO Gdynia Półmaratonu startują w sześciu falach (kolejno A1/B1/A2/B2/A3/B3). Na numerze startowym zawodnika znajduje się informacja o strefie startowej, do której został przydzielony. Przyporządkowanie do stref nastąpiło na podstawie deklarowanego wyniku podanego podczas rejestracji. Zawodnik może zmienić strefę startową, ale tylko na wolniejszą! Przechodzenie z niższej strefy do wyższej jest zabronione pod karą dyskwalifikacji. Wejście do stref będzie dozorowane, a bramki wejściowe będą otwarte od godz. 9:30. Na końcu Skweru Kościuszki znajduje się depozyt, szatnie, toalety oraz namiot cateringowy, w którym będzie wydawany posiłek regeneracyjny po biegu. Przed startem, dojście do depozytu i szatni odbywa się wzdłuż Nabrzeża Pomorskiego lub Nabrzeża Bieniowskiego obok Mariny (patrz - czerwone strzałki).

2

TRASA PÓŁMARATONU

Trasa posiada atest PZLA i oznaczona będzie co 1 km. Punkty odżywiania będą rozmieszone na 5,5 km, 11,8 km, 18,5 km i zaopatrzone w wodę, napoje izotoniczne oraz dodatkowo w banany (18,8 km). Limit czasu na ukończenie zawodów wynosi 3 godziny. Na mecie każdy zawodnik otrzyma pamiątkowy medal oraz "recovery bag", w którym znajdzie m.in.: Wodę Cisowianka, Napój izotoniczny, Piwo Lech Free, Bakalie Bakal Sport, Jabłko.

1 copy copy copy
Ceremonia dekoracji laureatów odbędzie się o godzinie 12:00 dla zawodników elity sportowej oraz o 13:00 dla kategorii wiekowych.

MISTRZ KIBICOWANIA


W tym roku przy trasie ONICO Gdynia Półmaratonu powstanie aż 10 szkolnych punktów kibicowania. Motywem przewodnim konkursu Mistrz Kibicowania są kraje świata. Każda szkoła przygotowuje prezentację jednego wybranego kraju. Najlepsze punkty kibicowania otrzymają w nagrodę bony na zakup sprzętu
sportowego o łącznej wartości ponad 10 tysięcy złotych. Organizatorzy zapewniają, że będzie głośno i kolorowo!

ROAD TO 2020

W listopadzie 2016 roku, zarząd Polskiego Związku Lekkiej Atletyki podjął decyzję, że ONICO Gdynia Półmaraton zostanie oficjalnie zgłoszony do Międzynarodowej Federacji Lekkoatletycznej (IAAF) jako kandydat do organizacji Mistrzostw Świata w Półmaratonie w 2020 roku. Wcześniej, oprócz Gdyni, swoje wnioski do PZLA złożyły również Warszawa i Sopot.

- Kandydaturę do organizacji Mistrzostw Świata w Półmaratonie w Gdyni w 2020 roku zgłosiliśmy już w lipcu 2016 roku. Ta decyzja daje nam ogromną motywację, ale też wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Wraz z władzami Gdyni i PZLA zrobimy wszystko, żeby światowy czempionat zawitał nad polskie morze - mówi Michał Drelich, organizator biegu z agencji Sport Evolution.

Swojej radości nie kryją władze Gdyni. - Biegacze kochają Gdynię. Z wzajemnością. Od wielu lat organizujemy największy cykl biegów ulicznych w Polsce. W zeszłym roku sportową ofertę znacząco wzbogacił ONICO Gdynia Półmaraton. Nie zatrzymujemy się, tylko biegniemy coraz szybciej i coraz dalej. Cieszymy się z decyzji PZLA i zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby przekonać władze IAAF, że Gdynia jest wymarzonym miejscem do organizacji Mistrzostw Świata w Półmaratonie - mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

PROGRAM IMPREZY 

Sobota, 18 marca:
10:00 - 20:00 Biuro zawodów (Hala Sportowo – Widowiskowa Gdynia Arena)
10:00 - 13:00 Biuro zawodów Biegi dziecięce i młodzieżowe (Skwer Kościuszki)
12:00 - 14:00 Biegi dzieci i młodzieży
14:00 - 14:30 Dekoracje biegów dziecięcych i młodzieżowych (Skwer Kościuszki)
16:00 - 16:30 Prezentacja elity sportowej (Hala Sportowo – Widowiskowa Gdynia Arena)
16:30 - 17:00 Odprawa techniczna zawodników Sztafet (Gdynia Arena)
17:00 - 17:30 Prezentacja pacemakerów (Hala Sportowo – Widowiskowa Gdynia Arena)
16:00 - 20:00 Pasta Party (Hala Sportowo – Widowiskowa Gdynia Arena)

Niedziela, 19 marca:
08:00 - 9:30 Godziny otwarcia depozytu (Skwer Kościuszki za Akwarium Gdyńskim)
10:00 - Start ONICO Gdynia Półmaratonu i Sztafet Półmaratońskich (Al. Jana Pawła II)
12:00 - Dekoracje zwycięzców
13:00 - Dekoracje kat. wiekowe i dodatkowe
14:00 - Zakończenie imprezy

oprac. puch