Pomorze biega

piątek,

21 lutego 2020

11:26

Już za tydzień wystartuje parkrun w Kościerzynie!

29 lutego o godzinie 9:00 nastąpi inauguracja parkrun Rezerwat Strzelnica, który będzie dziesiątą pomorską lokalizacją cosobotnich biegów na dystansie 5 km.

Idea parkrun przywędrowała do Polski w 2011 roku za sprawą Jakuba Fedorowicza, który po powrocie z Wielkiej Brytanii, postanowił zainicjować anglosaski projekt w naszym kraju. Pierwszą lokalizacją była Gdynia, która swoje zmagania rozpoczęła prawie osiem lat temu. Z początkiem 2012 roku parkrun zawitał do gdańskiego Parku Reagana, a potem lawinowo jak grzyby po deszczu zaczęły powstawać kolejne miejsca z biegami parkrun, których jest ponad siedemdziesiąt.


Oprócz gdańskiej i gdyńskiej lokalizacji, pomorscy biegacze mogą startować w Rumi, Tczewie, Dzierzgoniu, w malutkiej mieścinie Charzykowy, a także w Malborku i Wejherowie.

Obecnie najpopularniejszą lokalizacją w województwie pomorskim jest parkrun Tczew, który może pochwalić się rekordem frekwencji wynoszący 702 osoby – co po Poznaniu jest najwyższą ilością uczestników, którzy przekroczyli linię mety podczas jednego biegu. Wprawdzie Gdynia i Gdańsk mają najlepsze lata za sobą, to jednak nadal co tydzień zjawia się na starcie ponad setka osób. Charzykowy, Dzierzgoń, Malbork, Rumia, Wejherowo – to frekwencja na poziomie kilkudziesięciu uczestników. 

Jak będzie w nowej lokalizacji? Trudno powiedzieć, ale można się spodziewać, że w sezonie letnim będzie cieszyć się sporą popularnością, gdyż inaugurujący parkrun to w zasadzie samo centrum Kaszub. Tradycyjnie udział w biegu jest bezpłatny. Jedynym warunkiem uczestnictwa jest dokonanie wcześniejszej rejestracji na parkrun.pl/rejestracja i wydrukowanie kodu uczestnika. 

OD BIEGACZY DLA BIEGACZY

Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba, ludzie stoją i na zewnątrz
Należy przypomnieć, że to co wyróżnia parkrun spośród większości imprez biegowych to jego oddolny i niekomercyjny charakter oraz zaangażowanie w inicjatywę samych uczestników, którzy oprócz udziału jako biegacze mają również możliwość uczestnictwa w organizacji biegów w charakterze wolontariuszy – Myślę, że najważniejszym i jednocześnie najbardziej zachęcającym faktem jest to, że bieg organizowany jest przez biegaczy, dla biegaczy, czyli zupełnie za darmo. Wszystkie obowiązki związane z pomiarem czasu, oznakowaniem trasy, czy pilnowaniem porządku należą do wolontariuszy. Przyjść może każdy, a na start wystarczy przynieść ze sobą tylko kod kreskowy i... dobry humor – mówi koordynatorka parkrun Gdańsk, Agnieszka Machalica.

Oznaką prestiżu w parkrun są koszulki przyznawane za liczbę ukończonych biegów parkrun. Swoje pierwsze koszulki z numerem 10 (po 10 ukończonych biegach) otrzymują juniorzy. Dla seniorów poprzeczka ustawiona jest wyżej, gdyż aby otrzymać biegową koszulkę trzeba ukończyć 50 biegów. Kolejne poziomy są przeznaczone dla najbardziej systematycznych uczestników: 100, 250, 500 biegów. Koszulki otrzymuje każdy, kto ukończy określoną liczbę biegów. Jednak najważniejszą jest ta z numerem 25, którą można otrzymać za udział w zabawie jako wolontariusz.

JEST SOBOTA. JEST PARKRUN!

Obraz może zawierać: tekst „parkrun Rezerwat Strzelnica Kościerzyna Inauguracja 29 lutego 2020”
Zachęcamy do przełamywania swoich barier, aby przyjść na parkrun, bo to naprawdę nie boli, a wręcz pomaga w życiu codziennym, o czym przekonało się tysiące osób w Polsce. Aby wziąć udział w biegach parkrun, należy dokonać bezpłatnej rejestracji (Tutaj), wydrukować nadany kod i przynieść go ze sobą na bieg.

Więcej informacji: parkrun.pl/rezerwatstrzelnica i parkrun.pl.

Pozostałe lokalizacje parkrun na Pomorzu:

parkrun Charzykowy
Miejsce: Promenada nad jeziorem
Start: 9:00
Dystans: 5 km
Opłata: bezpłatnie
Zapisy: Tutaj
Strona organizatora: parkrun.pl/charzykowy

parkrun Dzierzgoń
Miejsce: Plac zieleni
Start: 9:00
Dystans: 5 km
Opłata: bezpłatnie
Zapisy: Tutaj
Strona organizatora: parkrun.pl/dzierzgon

parkrun Gdańsk
Miejsce: Park Nadmorski im. Ronalda Reagana (wejście D od ulicy Dąbrowszczaków)
Start: 9:00
Dystans: 5 km
Opłata: bezpłatnie
Zapisy: Tutaj
Strona organizatora: parkrun.pl/gdansk

parkrun Gdańsk-Południe
Miejsce: Świętokrzyska 2
Start: 9:00
Dystans: 5 km
Opłata: bezpłatnie
Zapisy: Tutaj
Strona organizatora: parkrun.pl/gdanskpoludnie

parkrun Gdynia
Miejsce: Bulwar Nadmorski przed restauracją Del Mar
Start: 9:00
Dystans: 5 km
Opłata: bezpłatnie
Zapisy: Tutaj
Strona organizatora: parkrun.pl/gdynia

parkrun Rumia
Miejsce: Park Miejski
Start: 9:00
Dystans: 5 km
Opłata: bezpłatnie
Zapisy: Tutaj
Strona organizatora: parkrun.pl/rumia

parkrun Tczew
Miejsce: Bulwar nad Wisłą
Start: 9:00
Dystans: 5 km
Opłata: bezpłatnie
Zapisy: Tutaj
Strona organizatora: parkrun.pl/tczew

parkrun Wejherowo
Miejsce: Park im. Majkowskiego
Start: 9:00
Dystans: 5 km
Opłata: bezpłatnie
Zapisy: Tutaj
Strona organizatora: parkrun.pl/wejherowo

parkrun Zamek Malbork
Miejsce: Park im. Majkowskiego
Start: 9:00
Dystans: 5 km
Opłata: bezpłatnie
Zapisy: Tutaj
Strona organizatora: parkrun.pl/zamekwmalborku

Maciej Gach