Pomorze biega

poniedziałek,

17 lutego 2020

11:27

Mistrzostwa Galaktyki w Biegu Tyłem

1 kwietnia odbędą się Mistrzostwa Galaktyki w Biegu Tyłem.
Powyższa data może powodować wrażenie żartu primaaprilisowego, ale zawody są jak najbardziej pewne.

Jakby tego było mało, w ubiegłym roku impreza odbyła się w ramach Mistrzostw Świata i okolic, więc organizatorzy ze względu na dużą liczbę uczestników, zdecydowali się na rozszerzenie formuły – stąd Mistrzostwa Galaktyki.

Na uczestników będą czekać trzy dystanse:

Sprint – 400 m
BackRun – 1200 m
Ultra – 2000 m

A dlaczego warto pobiec? Mało kto wie, że bieganie tyłem ma sporo zalet. Wedle badań, taki wysiłek wzmacniania serce, płuca, mięśnie i stawy. 

Co ciekawe, jest to też bardziej wydajniejsza aktywność, niż tradycyjne bieganie. Na przykład 1000 kroków w przód równoważne jest 100 krokom do tyłu, gdyż właśnie taki ruch poprawia równowagę mięśniową.

W biegu tyłem wykorzystujemy mięśnie, które poruszając się przodem, są w stagnacji albo wykonują inny ruch. Podczas biegania tyłem, w odróżnieniu od normalnego biegania – mamy bardziej wyprostowaną sylwetkę ciała, mniejszy zakres ruchu w stawie biodrowym oraz większy zakres ruchu w stawach kolanowych.

Należy wspomnieć, że zawody biegania tyłem od kilku lat odbywają się w ramach parkrun Gdańsk – zawsze tydzień przed świętami Bożego Narodzenia. A wszystko zaczęło się w 2012 roku, co można zobaczyć na filmiku, który dostępny jest – Tutaj.

Zgłoszenia
Na bieg można zapisywać się poprzez formularz elektroniczny, który dostępny jest – Tutaj.

Opłata startowa
Wpisowe kosztuje 29 zł do 15 marca, potem wzrasta do 39 zł.

Zasady
Zawodnicy startują z wyznaczonego miejsca startu w wybranych przez siebie falach startowych w poszczególnych dystansach. Każdy uczestnik pokonuje ustalony dystans na bieżni stadionu tyłem. Jeśli zawodnik nie biegnie tyłem, może otrzymać ostrzeżenie od sędziego oraz zostać zdyskwalifikowany.

Na dystansach 1200 i 2000 metrów biegacze mają prawo zatrzymać się w celu odpoczynku, ale na ten czas muszą opuścić bieżnie i następnie powrócić na nią w miejscu, gdzie się zatrzymali.

Nagrody
Na mecie każdy uczestnik otrzymuje pamiątkowy medal, a najszybsi mogą liczyć na upominki.

Więcej szczegółów na – Mistrzostwa Galaktyki w Biegu Tyłem.

Maciej Gach