Pomorze biega

sobota,

08 lutego 2020

10:36

Ruszyły zapisy do XXVI edycji Maratonu Solidarności

Ruszyły zapisy do XXVI edycji legendarnego Maratonu Solidarności, który tradycyjnie wystartuje 15 sierpnia.
Historia Maratonu Solidarności liczy blisko 40 lat. Mimo to, jest imprezą bardzo kameralną na tle innych maratonów, które odbywają się w Polsce. Wystarczy wspomnieć, że we wszystkich edycjach trójmiejskiego maratonu, udział wzięło ponad 9 500 tysięcy biegaczek i biegaczy. Natomiast największą frekwencją bieg miał w 2014 roku, kiedy to linię mety przekroczyło 948 uczestników.

Zorganizowanie biegu było spowodowane tym, iż na początku 1981 roku środowisko skupione wokół Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Ofiar Grudnia’ 70 w Gdyni – wpadło na pomysł zorganizowania marszu niosącego ogromny krzyż na trasie między Pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku i Pomnikiem Ofiar Grudnia '70 w Gdyni.

Pochód miał wyrazić solidarność obu miast oraz przypomnieć o ogromie nieszczęść w grudniu 1970 roku w Gdyni w zestawieniu z ofiarami gdańskimi. Jednak ówczesne władze nie pozwoliły na marsz, więc wybrano wariant mniej drażniący komunistów. Mianowicie wymyślono bieg, który odbył się 15 sierpnia 1981 roku pod hasłem Maraton Sierpień ‘80.

Choć bieg miał w nazwie Maraton, to w rzeczywistości dystans liczył 24 km. W imprezie wystartowało 574 zawodników z pod gdańskiego Placu Solidarności.

Co ciekawe za udział trzeba było zapłacić 100 zł. Jak na ówczesne realia była to kwota niezwykle symboliczna, gdyż pensja wynosiła wtedy przeciętnie 7 689 zł. Na przykład w 1981 roku za 100 zł można było kupić 1 kg masła wiejskiego lub 2 butelki tokaju.

Linię mety przekroczyło 465 biegaczy, która znajdowała się przy Pomniku Ofiar Grudnia ‘70. Każdy uczestnik, który ukończył bieg otrzymał pamiątkową plakietkę i numer startowy.

MaratonSolidarności1234m1 2 copy

Rok później impreza nie odbyła się z uwagi na wprowadzony stan wojenny. Nie było to zaskoczeniem, gdyż władze nie miały najmniejszego zamiaru firmować solidarnościowego biegu.

Bieg odbył się jedynie w sposób konspiracyjny. Po prostu kilka osób umówiło się na koleżeńskie pokonanie 24-kilometrowej trasy. 

Po zdelegalizowaniu Biegu Solidarności w roku 1981, pomysł jego reaktywacji narodził się w Stoczni Gdynia siedem lat później. Szefem solidarnościowej komisji sportu był Andrzej Magier. Okazjonalnie w treningach towarzyszył mu Grzegorz Jaskólski - operator stoczniowego dźwigu, w środowiskach kibicowskich znany jako Sweterek. To on sprowokował Magiera pytaniem – a dlaczego nie ma biegu solidarności, skoro kiedyś był?

Po transformacji ustrojowej Bieg Solidarności odbywał się w latach 1989-1994 na dystansie półmaratońskim. Natomiast od 1995 roku zawody rozgrywane są na królewskim dystansie 42 km i 195 m.

Maraton Solidarności na przestrzeni ostatnich dwóch dekad stał się imprezą o niezwykłym klimacie ze względu na swoją kameralność i niepowtarzalną historię. Kilka lat temu istniała obawa, że przestanie się odbywać. Na szczęście do tego nie doszło, czego efektem jest to, każdy może poczuć historię poprzez wystartowanie w XXVI edycji Maratonu Solidarności.
logo 2020
Zapisy
Zgłoszenia i płatności dokonywać można poprzez formularz dostępny – Tutaj.

Opłata startowa 
79 zł – 10 kwietnia
99 zł – do 31 maja
129 zł – do 9 sierpnia

Zawodnicy i zawodniczki, którzy ukończą do 15 sierpnia 60 i więcej lat, uiszczają stałą opłatę w wysokości – 30 złotych do 15 sierpnia.

Prawo do bezpłatnego startu mają zawodnicy, którzy ukończyli 25 Maratony Solidarności, członkowie "Solidarności" z opłaconymi na bieżąco składkami oraz osoby zwolnione z opłaty przez Dyrektora biegu.

Biuro Zawodów
Odbiór pakietu startowego jest możliwy tylko w Biurze Imprezy, które będzie czynne w dniach:

13.08.2020r. i 14.08.2020r. w Sali BHP mieszczącej się przy ul. Doki 1, budynek 131 A w Gdańsku (obok Europejskiego Centrum Solidarności). Biuro będzie otwarte w godzinach 11:00 – 19:00.

Natomiast w dniu 15 sierpnia Biuro zlokalizowane przy Urzędzie Miejskim w Gdyni od strony Al. Piłsudskiego i otwarte w godz. 6:30 – 8:30.

Trasa
trasa gdansk maraton 2020

Start nastąpi o godzinie 9:30 spod Pomnika Pamięci Ofiar Grudnia 70', przy Alei Piłsudskiego obok Urzędu Miasta w Gdyni. Meta znajdować się będzie na ul. Długi Targ w Gdańsku. Trasa posiada atest PZLA, a czas na ukończenie biegu wynosi 5 godzin i 30 minut. Na trasie będą znajdować punkty odżywiania i odświeżania co 5 km.

Klasyfikacje i kategorie
Open kobiet i mężczyzn.

Kategorie wiekowe
K i M: 18-29
K i M: 30-39
K i M: 40-49
K i M: 50-59
K i M: 60-69
K i M: 70 i więcej lat

Klasyfikacja generalna dla członków NSZZ "Solidarność" – (opłacone składki) I, I, II miejsce.
Najlepsza zawodniczka i zawodnik z Trójmiasta. 

Nagrody
Zwycięzcy w klasyfikacji Open kobiet i mężczyzn (I-VI miejsca) otrzymają nagrody pieniężne. Również nagrody pieniężne zostaną wręczone w kategoriach wiekowych (miejsca I-III), trzy najlepsze zawodniczki i trzech najlepszych zawodników NSZZ "Solidarność".

Najlepsza zawodniczka i zawodnik Trójmiasta otrzyma nagrody rzeczowe. 

Więcej informacji na: maratongdansk.pl.

Maciej Gach