Pomorze biega

czwartek,

26 grudnia 2019

17:02

Zapisz się na pomorskie Biegi Tropem Wilczym 2020

1 marca 2020 roku w całej Polsce wystartuje ósma edycja biegów Tropem Wilczym z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
W ramach siódmej edycji Biegów Pamięci udział wzięło blisko 75 000 osób w ponad 360 miastach. Impreza została również rozegrana poza granicami Polski w takich miastach jak Chicago, Nowy York, Sydney, Wilno, a także miejscach stacjonowania polskich żołnierzy.

Impreza cieszy się ogromną popularnością w całej Polsce i można powiedzieć, że na stałe wpisała się do kalendarza biegowego. Także w pomorskich miejscowościach organizowano biegi, aby miłośnicy biegania i nie tylko, mogli oddać hołd żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego, którzy walczyli o Wolną i Niepodległą Polskę.

Długość trasy wynosi 1963 metry i jest związana z rokiem śmierci ostatniego żołnierza wyklętego – Józefa Franczaka ps. Lalek z oddziału kpt. Zdzisława Brońskiego. Zginął w obławie w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami, osiemnaście lat po zakończeniu II Wojny Światowej.

Bieg Tropem Wilczym - Gdańsk

Warto dodać, że biegi nie mają charakteru rywalizacji i udział może wziąć w nich każdy, ponieważ – Bieg Tropem Wilczym to doskonała okazja do uczczenia pamięci Żołnierzy Wyklętych i ich heroicznej walki z ówczesnym ustrojem. Trudna historia, gdzieś dawno zapomniana, a nawet niechciana, wymazana…, ludzi „Niezłomnych” walczących w powojennym podziemiu o wolną Polskę. Bieg Tropem Wilczym to bieg do historii, inicjatywa, która poruszyła tłumy ludzi w całej Polsce. Chcemy pamiętać. Razem zjednoczeni oddajemy hołd bohaterom – tak swoje wrażenia opisywał Piotr Grzebin – jeden z uczestników sopockiego Biegu Tropem Wilczym.

Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba i tekst


Stałym punktem biegów Tropem Wilczym są koszulki z wizerunkiem bohaterskich żołnierzy wyklętych. Na Pomorzu najczęściej jest to koszulka z twarzą Inki – Danutą Siedzikówną, która 72 lat temu została zamordowana przez komunistyczne władze w gdańskim więzieniu przy ul. Kurkowej.

Biegów Tropem Wilczym oczywiście nie zabraknie w wielu pomorskich miejscowościach. Poniżej zamieszczamy informacje w którym lokalizacjach już oficjalnie ruszyły zapisy, dzięki temu mnóstwo osób będzie mogło uczestniczyć w ważnej lekcji historii.

Bieg Tropem Wilczym – Gdańsk
Miejsce: Park Nadmorski im. Ronalda Reagana
Start: 10:00
Zapisy: Tutaj
Dystans: 1963 m, 5 km, 10 km
Opłata startowa: 25 zł – 1963 m, 35 zł – 5 km i 10 km  
Strona organizatora: Bieg Tropem Wilczym Gdańsk

Bieg Tropem Wilczym – Gdynia
Miejsce: Bulwar Nadmorski
Start: 12:00
Zapisy: Tutaj
Opłata startowa: 27 zł  
Strona organizatora: Bieg Tropem Wilczym Gdynia

Bieg Tropem Wilczym – Reda
Miejsce: okolice Skate Parku w Miejskim Parku Rodzinnym
Start: 12:00
Zapisy: Tutaj
Opłata startowa: 27 zł
Strona organizatora: mosir.reda.pl

Bieg Tropem Wilczym – Rumia
Miejsce: Pomnik przy rondzie Armii Krajowej
Start: 12:05
Zapisy: Tutaj od 1 stycznia
Opłata startowa: 20 zł
Strona organizatora: Bieg Tropem Wilczym Rumia

Bieg Tropem Wilczym – Słupsk
Miejsce: Lasek Północny (wejście od ul. Madalińskiego)
Start: 12:00
Zapisy: Tutaj
Opłata startowa: 27 zł
Strona organizatora: Bieg Tropem Wilczym Słupsk

Więcej szczegółów na: tropemwilczym.org.

Maciej Gach