Pomorze biega
Fot. Gdyńskie Centrum Sportu

piątek,

08 listopada 2019

10:05

W poniedziałek na biegowo uczcimy Święto Niepodległości

W najbliższy poniedziałek będziemy świętować kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Tradycyjnie z tej okazji na Pomorzu odbędzie sporo biegów, które mają na celu uczczenie jednego z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski.
Wśród wielu pomorskich imprez biegowych, największym z nich jest gdyński Bieg Niepodległości z PKO Bankiem Polskim.

Co ciekawe, cztery lata temu udział w nim wzięło 6656 uczestników, co jest biegowym rekordem frekwencji w naszym województwie. Jak będzie w tym roku? Zobaczymy. Natomiast ranking najliczniejszych biegów na Pomorzu przedstawia się następująco:

1. Bieg Niepodległości Gdyni – 6656 (2015) 
2. Nocny Bieg Świętojański Gdyni – 6494 (2015)
3. Gdynia Półmaraton – 6237 (2019)
4. Bieg Urodzinowy Gdyni – 5690 (2015)    
5. Bieg Europejski Gdyni – 5380 (2015)
6. AmberExpo Półmaraton Gdańsk – 3674 (2017)
7. Bieg Westerplatte – 3480 (2018)
8. Kwidzyński Bieg Papiernika – 3433 (2017)
9. Gdańsk Maraton – 2375 (2017)
10. Verve 10k Run Sopot – 1736 (2014)

CO WARTO WIEDZIEĆ PRZED BIEGIEM

Pakiety startowe będzie można odbierać w sobotę (9 listopada) Hali Gier Gdyńskiego Centrum Sportu w godzinach od 15:00 do 20:00 oraz w sobotę (10 listopada) od 12:00 do 20:00.

Podczas odbierania pakietów nie zapomnijcie, aby wydrukować kartę startową, która dostępna jest na profilu każdego biegacza po zalogowaniu – Tutaj.

Bieg Niepodległości

KOSZULKI

Podczas ostatniego biegu z cyklu PKO Grand Prix Gdyni, tradycyjnie każdy ze startujących zawodników otrzyma pamiątkową koszulkę – białą lub czerwoną. Posłużą one do stworzenia największej żywej flagi na Pomorzu. 

Tegorocznym biegiem rozpoczynamy drugą setkę obchodów odzyskania niepodległości. To święto, które w Gdyni czczone jest z wielką pompą. Minutę przed startem Biegu Głównego uczestnicy chóralnie odśpiewają Mazurka Dąbrowskiego, a podczas startu z koszulek otrzymanych w pakietach startowych, stworzą największą, żywą, biało-czerwoną flagę w północnej Polsce. Jednym słowem to wspaniała manifestacja miłości do ojczyzny, sportu, pełna radości oraz uśmiechu. Cieszymy się, że mieszkańcy w aktywny sposób chcą świętować z nami tak ważne dla naszego kraju wydarzenie – mówi dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu Przemysław Dalecki.

O CZYM NALEŻY PAMIĘTAĆ W DNIU BIEGU

Zanim nastąpi start Biegu Głównego o godzinie 15:00, już od godziny 9:00 zmagania rozpoczną miłośnicy Nordic Walking oraz młodsi adepci biegania, którzy będę rywalizować na krótszych dystansach.

Pamiętajcie, że każdy kto stanie w strefie, w której nie powinien się znaleźć – powoduje zator na trasie i przeszkadza innym uczestnikom w uzyskaniu lepszych rezultatów. Poza tym zawodnicy, którzy wystartują w strefie ustawionej bliżej startu niż strefa, do której zostali przyporządkowani podczas rejestracji, otrzymają 5 minut kary. Kara doliczana będzie do czasu netto.

Co ważne – strat biegu będzie miał charakter falowy. Oznacza to, że poszczególne strefy będą startowały co ok. 1 do 4 minut. Start poszczególnych stref będzie sygnalizowany oddzielnym wystrzałem startera. Natomiast linia startu Biegu Głównego zostanie zamknięta po 5 minutach od wystrzału startera oznajmiającego start ostatniej strefy. 

TRASA
2516349-Trasa-glownego-Biegu-Niepodleglosci
Trasa jest dobrze znana i tradycyjnie będzie wiodła ulicami Waszyngtona, Wendy, Polską, następnie Janka Wiśniewskiego, Jana z Kolna, ponownie Wendy i wzdłuż Placu Kaszubskiego, aż do Świętojańskiej. Dalsza część pozostaje bez zmian – ze Świętojańskiej biegacze zakręcają w Piłsudskiego, a następnie wbiegamy na Bulwar Nadmorski – gdzie nie skręcamy od razu w lewo, jak to było wcześniej, tylko kierujemy się do końca Bulwaru, aby po krótkiej nawrotce, pędzić ile sił w nogach do mety. 

Limit czasu na ukończenie biegu będzie wynosił 1 godzinę i 45 minut. 

ORP BŁYSKAWICA ZAWIŚNIE NA SZYI UCZESTNIKÓW

Medal copy
Zgodnie z hasłem tegorocznej edycji, organizatorzy stawiają na życie w ruchu, dlatego motywem przewodnim tegorocznej kolekcji medalowej będą maszyny i pojazdy obecne w życiu gdynian oraz nierozerwalnie kojarzące się z miastem z morza i marzeń.

Podczas lutowego Biegu Urodzinowego uczestnicy otrzymali trofeum przedstawiające trolejbus Skoda 9TR. W ramach Biegu Europejskiego można było uzyskać medal ukazujący samolot BIES TS-8. W Nocnym Biegu Świętojańskim biegacze dostali krążki przedstawiające parowóz PT47-65. Natomiast 11 listopada na szyi zawodników zawiśnie ORP Błyskawica.

PROGRAM WYDARZEŃ W DNIU 11 LISTOPADA

09:00 – Start Młodzieżowych Marszy Niepodległości – Nordic Walking
09:45 – Start Marszu Niepodległości – Nordic Walking w kategoriach Open
10:30 – Ceremonia dekoracji Nordic Walking
10:45 – Start Biegu Niepodległości w kategoriach starszaków (chłopcy)
11:00 – Start Biegu Niepodległości w kategoriach starszaków (dziewczęta)
11:30 – Start Biegu Niepodległości w kategoriach młodzików (chłopcy)
11:45 – Start Biegu Niepodległości w kategoriach młodzików (dziewczęta)
12:15 – Start Biegu Niepodległości w kategoriach juniorów (dziewczęta i chłopcy)
13:00 – Ceremonia dekoracji Biegów Młodzieżowych
13:15 – Start Biegu Malucha (młodsi)
13:45 – Start Biegu Malucha (starsi)
15:00 – Start Biegu Niepodległości z PKO Bankiem Polskim
17:00 – Ceremonia dekoracji Biegu Niepodległości z PKO Bankiem Polskim oraz PKO Grand Prix Gdyni

Więcej informacji na: gdyniasport.pl.

Maciej Gach