Pomorze Biega Pomagamy
Lewa noga Kuby jest w tej chwili 8 cm krótsza od prawej (Fot. archiwum prywatne)

środa,

04 września 2019

12:01

Rehabilitacja pooperacyjna, zakup ortez oraz przelot do kliniki w USA. Pomorze Biega i Pomaga Kubie

To już 24 zbiórka w ramach akcji Radia Gdańsk "Pomorze Biega i Pomaga". Poprzednia, dzięki mobilizacji naszych słuchaczy i ludzi dobrej woli, zakończyła się w ciągu dwóch tygodni. Teraz robimy wszystko, aby pomóc 8-letniemu Kubie, który urodził się z jedną z najrzadziej występujących wad wrodzonych układu kostnego - PFFD, czyli wrodzonym niedorozwojem kości udowej.

PFFD - proximal femoral focal deficiency - jest bardzo rzadką, nie dziedziczną wadą układu kostnego, która uwidacznia się deformacjami w obrębie miednicy  i charakteryzuje się wrodzonym skróceniem kości udowej. Lewa noga Kuby jest w tej chwili 8 cm krótsza od prawej. Różnica ta będzie się zwiększała w miarę jak chłopiec będzie rósł. Problemem Kuby jest nie tylko krótsza noga i skrócenie kości udowej, które da się załatwić jednym prostym zabiegiem.

Problemem jest niedorozwój kości udowej, braki w strukturze anatomicznej kości udowej, nieprawidłowa budowa stawu biodrowego, brak połączenia między głową kości udowej a trzonem kości udowej, deformacja stref, odpowiedzialnych za wzrost kości. Wszystko to powoduje, że nóżka nie rozwija się prawidłowo i nie rośnie, a z miesiąca na miesiąc wada pogłębia się. Zdrowa noga rośnie normalnie, co powoduje, że różnica w długości zwiększa się systematycznie. Specjaliści przewidują, iż w przypadku, gdyby rodzice nie podjęli się leczenia, w wieku dorosłym różnica w długości obu nóżek Kuby wyniosłaby 35 cm lub więcej.
 
OPERACJA I LECZENIE
 
W październiku 2013 roku w USA Kuba przeszedł swoją pierwszą operację, polegającą na rekonstrukcji stawu biodrowego i brakujących elementów kości udowej. Nigdy by się to nie udało, gdyby nie wsparcie i pomoc ludzi o ogromnych sercach. W kwietniu 2015 roku Kuba przeszedł kolejny etap leczenia, który polegał na wydłużeniu jego kości udowej stabilizatorem zewnętrznym.

We wrześniu Kuba przejdzie w Paley European Institute operację wydłużania kości w lewej nodze. To tak naprawdę najważniejsza część leczenia, ale bez dalszego etapu operacja może nie być wystarczająca. W Warszawie Kubę zoperuje osobiście dr Paley, który przyjedzie do Polski. Niestety później Kuba musi wyjechać do USA na specjalistyczną rehabilitację, której w Polsce nigdy by nie otrzymał. Rehabilitacja potrwa 3 miesiące. To generuje dla rodziny Kuby kolejne wydatki. Rehabilitacja, przelot i ortezy to ogromny koszt, szczególnie, że wszystkie oszczędności zostały przeznaczone na operację Kuby. Dlatego gorąco prosimy o wsparcie.
 
Zbieramy na rehabilitację, zakup ortez i przelot do USA, których łączny koszt to 18 tysięcy 160 zł.
 

66161546 2062251867417979 8649242657224130560 n

(Fot. archiwum prywatne)


NOWA KOSZULKA
 
Pomóc Kubie można wpłacając dowolną kwotę. Każdy, kto wpłaci minimum 59 zł, otrzyma nową, sportową koszulkę.

 
4PS 1243 copy

 

Wpłacając 25,90 można otrzymać książkę Andrzeja Guzińskiego o narciarstwie biegowym "20 kroków po śniegu". Dla Kuby liczy się każda złotówka. Liczymy na Wasze dobre serca i dziękujemy za to, że jesteście z nami.
 
Link do zbiórki: https://www.siepomaga.pl/pomorzebiegaipomaga. Pomóc można także poprzez naszą stronę http://www.pomorzebiegaipomaga.pl.
 
Partnerzy akcji: Pomorze Biega i Pomaga: Polski Koncern Naftowy ORLEN i Spółka Wodociągowa GIWK Woda Dla
Pokoleń.

Organizatorem akcji jest Radio Gdańsk.

 

kh