Muzyka
Wybraliśmy koncerty, na które warto udać się w tym tygodniu (Fot. Pexels)

czwartek,

18 lipca 2019

11:00

Weekendowy przewodnik koncertowy Radia Gdańsk. Pomagamy zaplanować muzycznie nadchodzący weekend

Weekend zbliża się do Trójmiasta wielkimi krokami, a wraz z nim kolejna porcja koncertowych wrażeń. Dla tych, którzy jeszcze nie zdecydowali, gdzie wybiorą się w nadchodzących dniach, przygotowaliśmy nasz subiektywny przegląd koncertowy.

CZWARTEK

Syberyjskie pieśni

"Urodziłem się Rosjaninem, ale Polakiem byłem zawsze... tak odpowiadam dziennikarzom, którzy pytają mnie, kim bardziej się czuję. [...] Przyszło mi żyć nie tylko na przełomie wieków, lecz także na przełomie historycznych zmian społecznych i ustrojowych w Polsce i na świecie" - tak opowiada o sobie Evgen Malinowski, pochodzący z Syberii bard, który już w czwartek wystąpi w sopockim Teatrze Atelier. W ramach koncertu "Jedno Serce - dwie Ojczyzny" artysta opowie o drodze, którą przebył, zarówno tej życiowej, jak i artystycznej. Jego misją jest zbliżanie kultur. Robi to za pomocą swoich piosenek. Początek koncertu o godzinie 19:30. Bilety w cenie 50 złotych dostępne są w kasie teatru.

Letni jazz

Lera Berger jest piosenkarką zakochaną w twórczości takich wokalistek jak Ella Fitzgerald, Aretha Franklin, Etta James, Billy Holiday, Whitney Houston czy Ariana Grande. Pochodząca z Ukrainy artystka najlepiej czuje się w klimatach jazzowych, soulowych i bluesowych. Jeździ po całym świecie, aby podzielić się ze słuchaczami swoimi piosenkami, niezależnie od tego, czy są to Chiny, Malezja, Turcja czy Polska. Wokalistce na fortepianie akompaniował będzie Dmytro Poeta, który od ponad 20 lat jest kierownikiem muzycznym i pianistą zespołu "Djankoy Brothers". Ten wyjątkowy duet pojawi się na scenie Oliwskiego Ratusza Kultury w najbliższy czwartek o godzinie 19:00. Zapowiada się naprawdę ciekawy koncert, który usatysfakcjonuje muzycznie każdego miłośnika brzmień bluesowo-jazzowych. Bilety w cenie 20 złotych będzie można kupić przy wejściu do Ratusza.

PIĄTEK

Muzyka i sport

Już w piątek rusza trzydniowy festiwal "Baltic Games 2019". Miłośnicy rapu nie powinni być rozczarowani tegorocznymi propozycjami koncertowymi. Na scenie wystąpią między innymi: Żabson, Dope D.O.D., O.S.T.R., Łukasz "Małpa" Małkiewicz, KILLY i wielu innych. Ale "Baltic Games" to nie tylko muzyka, to także święto sportów akcji. Będzie można podziwiać zawodników z 20 państw i 5 kontynentów, którzy pokażą to, co najlepsze w BMX, MTB i Skate. Początek koncertów na Stadionie Energa Gdańsk o godzinie 19:00, ale warto pojawić się na miejscu już wcześniej. Zarówno bilety jednodniowe, jak i karnety wciąż dostępne są w sprzedaży.

Ryszard Riedel we wspomnieniach syna

Sebastian Riedel wraz z zespołem Cree przyjedzie do Sopotu ze specjalnym koncertem, który będzie upamiętnieniem życia i twórczości jego ojca Ryszarda Riedla. Legendarny wokalista grupy Dżem miał duży wpływ na zespół Cree. To on wymyślił jego nazwę, która wzięła się z fascynacji światem Indian i dzikiego zachodu. W tym roku mija 25 lat, jak nie ma już nami Ryśka, choć jego twórczość wciąż jest lekcją wrażliwości dla coraz to młodszych odbiorców. Zapowiada się niepowtarzalny koncert, będący cudowną muzyczną wycieczką przez niezwykły świat Ryszarda Riedla. Sebastian Riedel wraz z zespołem Cree wystąpi w Tarasach przy Aquaparku w najbliższy piątek o godzinie 20:00. Bilety w cenie od 70 do 110 złotych można zakupić drogą internetową.

Dwie twarze metalu

Cztery metalowe zespoły zagrają w gdańskiej Paszczy Lwa. Na scenie pojawią się wejherowski Groth oraz pochodzące z Gdyni grupy Truckvirgin, Mind Enforcer oraz Wasteland Thunder. Dwie pierwsze hordy są zdania, że wolniej, znaczy ciężej i grają muzykę z rejonów sludge'owo-stonerowych. Odmiennego zdania są kolejne dwie drużyny, które przyspieszą atmosferę thrash metalowym łomotem. Zapowiada się intensywny metalowy wieczór, więc jeśli ktoś czuje niedosyt ciężkich brzmień, powinien swoje kroki w piątkowy wieczór skierować wprost do paszczy lwa. Start koncertu o godzinie 18:00. Wstęp 10 zł.


SOBOTA

Koncert na czerwonych schodach

W Gdyni startuje nowa seria koncertowa. Pod nazwą "GSF on Stairs", w plenerze, na czerwonych schodach przy Gdyńskim Centrum Filmowym w sobotę cykl występów otworzy L.U.C. z Biszem i Marią Sadowską. Artyści będą prezentować swoją twórczość, którą międzynarodowa, nieograniczona orkiestra Rebel Babel Ensemble ubarwi nowym aranżacjami. Wisienką na torcie ma być utwór, bądź dekonstrukcja fragmentu muzyki z historii polskiej kinematografii. Wszystkie spotkania z cyklu będą rejestrowane przez studentów gdyńskiej Filmówki, a następnie fragmenty nagrań trafią do sieci. Wstęp na koncerty jest darmowy. Początek pierwszego z nich w sobotę o godzinie 20:00.


NIEDZIELA

Jedyny europejski Festiwal Dam Jazzu

Już w tę niedzielę w Gdyni startuje "Ladies' Jazz Festiwal". Jest on wyrazem uznania dla kobiet i ich niepodważalnych dokonań w muzyce, nie tylko jazzowej. Przez 8 dni na kilu scenach zaprezentuje się wiele wyjątkowych artystek. Całe wydarzenie zainauguruje koncert finalistek Grand Prix Ladies' Jazz Festival 2019 w Konsulacie Kultury. Wyboru artystek i artystów, którzy pojawią się na scenie dokonało jury pod przewodnictwem Urszuli Dudziak. Cały festiwal potrwa do 28 lipca. W jego ramach wystąpią m.in. Beth Hart, Madeleine Peyroux, Krystyna Stańko z Orkiestrą oraz Nouvelle Vauge.

Ambient, elektronika, gitara

W ramach kolejnej odsłony koncertowego cyklu Lato w Metropolii, w Studiu Koncertowym Radia Gdańsk wystąpi Paweł Przyborowski. To songwriter i producent. Jego piosenki są melancholijną mieszanką ambientowych loopów i elektroniczno-gitarowej oprawy, zawsze ze słowami w centrum uwagi. Ma na swoim koncie dwa wydawnictwa, a podczas koncertu, wraz z zespołem, zaprezentuje utwory z nadchodzącej płyty "Nieśmiesznie EP". Nie zabraknie też starszych kompozycji w nowych aranżacjach. Zaproszenia na ten występ można zdobyć słuchając uważnie Radia Gdańsk. Paweł Przyborowski pojawi się na scenie 5 minut po godzinie 20. Cały koncert będzie transmitowany również na żywo na antenie Radia Gdańsk. Partnerem cyklu jest LOTTO.

Piotr Bonar