Muzyka
W Gdyni zagrają duety, które twórczo wykorzystują i reinterpretują tradycje muzyczne z całego świata (fot. mat. prasowe Fundacji Kultury Liberty)

niedziela,

19 lipca 2020

17:35

Globaltiki nie będzie, ale organizatorzy mają inną propozycję. Cztery soboty z wyjątkowym brzmieniem niebawem na Etnoscenie

Nie ma w tym roku Globaltiki, ale jest Etnoscena. Od 25 lipca do 15 sierpnia w nowo otwartym amfiteatrze na Kamiennej Górze w Gdyni odbędzie się cykl kameralnych koncertów z muzyką świata. Wstęp na wszystkie występy jest bezpłatny.


Zapowiadana na drugą połowę lipca Globaltica została odwołana z powodu pandemii koronawisusa. Miłośnicy kultur świata nie spotkają się w tym roku w Parku Kolibki. Organizatorzy wydarzenia – Fundacja Kultury Liberty – szybko zareagowali jednak na poluzowanie obostrzeń dotyczących koncertów i imprez plenerowych. W krótkim czasie przygotowali serię kameralnych koncertów, które chociaż częściowo wynagrodzą brak festiwalu.

W cztery kolejne soboty – od 25 lipca do 15 sierpnia – o godz. 19:00 w amfiteatrze na Kamiennej Górze zagrają duety, które twórczo wykorzystują i reinterpretują tradycje muzyczne z całego świata.

MUZYKA GRECKA, UKRAIŃSKA, PERSKA I ZACHODNIOAFRYKAŃSKA

25 lipca wystąpią akordeonista Jarosław Bester i wokalista Jorgos Skolias, którzy wykorzystują muzykę grecką z lat 20. i 30. XX wieku, tworząc mozaikę współczesnych brzmień i szeroko rozumianych improwizacji. Tydzień później – 1 sierpnia – na scenie zaprezentuje się wokalistka Maniucha Bikont i kontrabasista Ksawery Wójciński, którzy w autorski sposób łączy jazzową improwizację z ginącymi pieśniami ukraińskiego Polesia, ale sięgają także do archiwalnych nagrań z polskich wsi z tego terenu.

W sobotę 8 sierpnia będziemy mieli możliwość zobaczyć Dariusha Rasouliego i Arada Emamgholiego, związany z Polską duet wirtuozów klasycznej muzyki perskiej. Cykl wakacyjnych koncertów zamknie 15 sierpnia Ablaye Badji i Amadou Fola, multiinstrumentaliści z Senegalu, którzy mieszkają w Polsce. Obaj należą do griotów, kasty profesjonalnych artystów, których określa się mianem zachodnioafrykańskich bardów.

 

Artur Maszota