Muzyka
- Trudną rzeczą dla twórcy jest opowiadania o piosence, którą śpiewa, bo ona musi opowiadać swoją historię - mówił Adam Nowak na naszej antenie (Fot. Radio Gdańsk/Maksymilian Mróz)

piątek,

15 maja 2020

12:15

Adam Nowak zdradza szczegóły przed koncertem dla Radia Gdańsk: "Tekst do jednej z piosenek napisał mój syn"

Rusza cykl "Mini Koncertów Radia Gdańsk". Przez dziesięć najbliższych tygodni na naszej antenie zagra wielu polskich artystów. Jednak zanim chwycą za instrumenty, żeby wykonać swoje kompozycje, czeka ich krótka rozmowa. Nasi dziennikarze pytać będą o to, jak muzycy radzą sobie w czasie pandemii, a także poproszą o uchylenie rąbka tajemnicy dotyczącej przygotowanego repertuaru.

Cykl zainauguruje Adam Nowak z grupy Raz Dwa Trzy. W piątek zdradził w rozmowie z Tomaszem Galińskim, co będzie można usłyszeć podczas jego mini koncertu. - Starałem się ten koncert wymyślić w taki sposób, żeby był czymś innym niż tylko odtworzeniem materiału, który składa się na twórczość zespołu Raz Dwa Trzy - opowiadał Adam Nowak. - Dlatego zagram dwie piosenki, które być może ktoś kiedyś wysłuchał, ale nie sądzę, żeby trafiły do szerszego odbioru. Do jednej z nich tekst napisał mój syn. Dzisiaj ma 26 lat, wtedy miał 18. Bardzo lubię ten utwór, czuję się, jakbym opowiadał znajomą historię, ale innymi słowami, bardzo bliskimi słowami. Bardzo bym chciał, żeby napisał więcej dobrych tekstów, ale mówi, że jeden już stworzył i wystarczy. Być może kiedyś się uda - mówił z uśmiechem Adam Nowak. 

- Pojawi się też jedna piosenka, której bardzo dawno nie śpiewałem. Ostatni raz, jeżeli dobrze pamiętam, w 1991 roku. Stworzyłem jednak inną aranżację. Cieszę się, że wróciłem do niej, chociaż nie jest zbyt optymistyczną opowieścią. To będzie utwór na zakończenie - dodawał lider grupy Raz Dwa Trzy. 

Adam Nowak mówił także, że nie jest mu łatwo opowiadać o jego kompozycjach. - Trudną rzeczą dla twórcy jest opowiadanie o piosence, którą śpiewa, bo ona musi opowiadać swoją historię. Jeżeli została nagrana, to żyje swoim życiem i to jest coś najważniejszego, co może się przydarzyć twórcy piosenki. Jeżeli coś, co z niego wyszło, żyje swoim życiem, to jak on odejdzie z tego świata, to być może jakaś część ludzi pozostanie przy jego piosenkach. To jest pozostawianie po sobie śladu. Każdy z nas pozostawia po sobie ślady i dobrze by było, gdybyśmy pozostawiali tylko te dobre. Ale jesteśmy przecież jedynie ułomnymi ludźmi - zaznaczał Adam Nowak.

Całej rozmowy z liderem grupy Raz Dwa Trzy można posłuchać tutaj:

 

rg