Muzyka
The Cure to legenda rocka alternatywnego, choć ich muzyka wymyka się podziałom gatunkowym (Fot. Wikimedia Commons/Bill Ebbesen)

czwartek,

27 lutego 2020

12:15

The Cure zagra na Open'erze! Legendarna formacja wystąpi czwartego dnia festiwalu

Zespół The Cure jako headliner pojawi się na open'erowej Main Stage 4 lipca 2020 roku. Będzie to jedyny europejski koncert finałowy tej legendarnej, działającej od ponad 4 dekad formacji.

The Cure to jeden z najbardziej kultowych zespołów na świecie. Ich debiutancki album "Three Imaginary Boys” ukazał się w 1979 roku, a wydany nieco później singiel "Boys Don't Cry” do dziś pozostaje jednym z ich najbardziej rozpoznawalnych klasyków. Kolejne dwa albumy, "Seventeen Seconds" (1980) i "Faith" (1981) rozwijały fascynację mrokiem, której kulminacja nastąpiła na jednym z ich najważniejszych wydawnictw - "Pornography" (1982).

W tamtym okresie Robert Smith, twarz i podstawa twórczości The Cure, uznał, że czas złapać oddech i ponownie odkryć swoje bardziej "popowe" oblicze. Dzięki kolejnym singlom jak "Let’s Go To Bed", "The Walk" czy "The Lovecats" fani The Cure zaczęli coraz częściej kojarzyć grupę z zabawą i tańcem. Dzięki ciągłemu rozwojowi na albumach "The Top" (1984), "The Head on the Door" (1985), "Kiss Me, Kiss Me, Kiss Me" (1987), w kolejnych kilku latach formacja utrwaliła status jednego z najważniejszych i nieprzewidywalnych zespołów rockowych na świecie. Z jednej strony kojarzono ich jako prekursorów tzw. "zimnej fali", a nawet rocka gotyckiego, z drugiej rozgrzewali parkiety przebojami pokroju "Close To Me". Hitami były również single z wypełnionego wszechobecną atmosferą niepokoju albumu "Disintegration".

ROSNĄCA POPULARNOŚĆ

Początek lat 90. okazał się dla The Cure skokiem na jeszcze wyższy poziom popularności - wszystko za sprawą ich dziewiątego albumu "Wish" (z jednym z największych przebojów dekady - "Friday I’m In Love"), z którym ruszyli w wyprzedaną międzynarodową trasę koncertową. Kolejna płyta "Wild Mood Swings" (1996) trafiła do pierwszej dziesiątki sprzedaży niemal wszędzie. Kiedy w 2000 roku wydawali swój jedenasty, świetnie przyjęty album studyjny "Bloodflowers", byli już legendą i zjawiskiem popkulturowym. Ich piosenki ubarwiały najciekawsze filmowe soundtracki, wizerunkowy "nieład" Roberta Smitha kopiowano na całym świecie, a zespół doczekał się nawet parodii w jednym z odcinków serialu "South Park", w którym wziął udział sam Smith. Podczas kolejnej wielkiej trasy koncertowej, w ciągu 9 miesięcy zagrali dla ponad miliona ludzi. W 2004 roku ukazał się ich dwunasty, imienny album, a ostatnia jak do tej pory płyta "4:13 Dream" pochodzi z 2008 roku.

W ostatnich latach The Cure udowodnili, że należą do największych grup koncertowych na świecie, a w ubiegłym roku zagrali świetną trasę festiwalową w aż 35 miastach. Jej sukces przypieczętowała nagroda w kategorii Best Festival Headliner podczas tegorocznego rozdania NME Awards.

KTO JESZCZE WYSTĄPI?

Do tej pory ogłoszono, że na tegorocznej edycji Open'era zagrają m.in. Kendrick Lamar, Twenty One Pilots, Taylor Swift i Thom Yorke oraz A$ap Rocky.

Open'er Festival 2020 odbędzie się 1-4 lipca 2020 roku. Bilety na 19. edycję jednego z najważniejszych festiwali muzycznych w Polsce są już dostępne w sprzedaży. 4-dniowy karnet kosztuje 539 złotych, a cena 4-dniowego karnetu z polem namiotowym wynosi 639 złotych. Można również kupić karnet weekendowy, który kosztuje 419 złotych (z polem namiotowym 489 złotych). Bilet jednodniowy to kwestia 299 złotych.

 

oprac. pb