Muzyka
Muzyk przegrał walkę z nowotworem (Fot. Agencja KFP/Michał Rumas)

piątek,

07 lutego 2020

07:16

Nie żyje Romuald Lipko. Współtwórca Budki Suflera miał 69 lat

Nie żyje Romuald Lipko - wybitny kompozytor, współtwórca i kreator Budki Suflera. Miał 69 lat. O śmierci artysty poinformował zespół na swoim profilu na Facebooku.

- 6 lutego około północy, po przegranej walce z nowotworem, odszedł Romuald Lipko, jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskiej muzyki rozrywkowej końca XX i początku XXI w., współtwórca i kreator zespołu Budka Suflera, autor wielu wielkich polskich przebojów - czytamy na stronie zespołu.

 

 


W Budce Suflera Romuald Lipko zaczynał jako basista, a od lat 80. grał na klawiszach. Był autorem lub współautorem wszystkich największych przebojów Budki Suflera, w tym piosenek "Jolka, Jolka pamiętasz", "Takie tango", "Bal wszystkich świętych", "Cień wielkiej góry", "Jest taki samotny dom", "Za ostatni grosz", "Memu miastu do widzenia", "Moja Alabama", "Ratujmy co się da" i wielu innych.  Komponował też dla innych wokalistów. Współpracował z Anną Jantar - napisał "Nic nie może wiecznie trwać", Zdzisławą Sośnicką ("Aleja Gwiazd") czy Urszulą ("Dmuchawce latawce wiatr"). Pisał też piosenki dla Maryli Rodowicz i Ireny Santor.

 

{youtube}wT_ObQMSs3U{/youtube}

 

"NIC NIE MOŻE WIECZNIE TRWAĆ"

W wywiadzie dla Polskiego Radia w lipcu 2018 roku wspominał, że "Nic nie może wiecznie trwać", piosenka, którą śpiewała Anna Jantar, była w pewnym sensie jego debiutem. - To pierwsza piosenka, do której napisałem muzykę dla polskiej gwiazdy poza Budką - mówił muzyk. To był też początek współpracy z Andrzejem Mogielnickim. Wspominał, że miał obawy, a to dlatego, że Anna Jantar była wówczas u szczytu kariery. Poprosiła Romualda Lipkę, żeby skomponował coś, co zmieni jej muzyczny wizerunek. Dlatego muzyk zanim napisał dla niej piosenki, był wcześniej na dwóch jej recitalach, aby podpatrzeć jak zachowuje się na scenie.

Muzyk mówił, że komponowanie przychodzi mu mimochodem. Kiedyś nosił ze sobą magnetofony taśmowe i na nie nagrywał dźwięki. - Teraz technicznie jest łatwiej, bo w telefonie jest dyktafon - wyjaśniał. Nigdy nie zdarzyła mu się sytuacja, aby usiadł do fortepianu i przy instrumencie skomponował kilka piosenek naraz.

NASZ DZIENNIKARZ: "BYŁ ZNAKOMITYM MULTIINSTRUMENTALISTĄ"

- Dla mnie to był pionier wielu brzmień w muzyce, z wypiekami na twarzy oglądałem zestaw instrumentów klawiszowych, na których grał Romuald Lipko - wspomina Tomasz Galiński z redakcji muzycznej Radia Gdańsk. - Szczególnie w tym zestawie zwracał uwagę wirnik decydujący o charakterystycznym brzmieniu tego instrumentu. Artystę ostatni raz na scenie widziałem kilka lat po rozpadzie Budki Suflera w 2017 roku. Wystąpił jako lider projektu, w którym towarzyszyli mu dawni wokaliści zespołu - Urszula i Felicjan Andrzejczak. Zapamiętam go przede wszystkim znakomitego multiinstrumentalistę i autora wielu kultowych przebojów - mówi nasz dziennikarz.

"TWOJE RADIO" NA 50-LECIE RADIA GDAŃSK

Budka Suflera wystąpiła wraz z zespołem Perfect na koncercie z okazji 50-lecia Radia Gdańsk w Operze Leśnej. Wtedy to zagrali specjalną wersję wielkiego przeboju Twoje Radio dedykowaną dla naszej rozgłośni:


Źródło: archiwum Radia Gdańsk

Budka Suflera, której liderami przez lata byli Lipko i Krzysztof Cugowski, rozpoczęła karierę w 1974 r. W 2014 roku zespół zakończył działalność. Romuald Lipko został odznaczony Krzyżem Kawalerskimi Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla polskiej kultury.

 

IAR/tg/pOr