Muzyka
Julia Marcel na wyjątkowym koncercie w Radiu Gdańsk (Fot. Radio Gdańsk/Piotr Bonar)

wtorek,

21 stycznia 2020

20:10

Julia Marcell wystąpiła w Radiu Gdańsk z okazji 50. urodzin Pawła Lucińskiego. "Każde spotkanie z nim to była głęboka rozmowa o muzyce"

To był niezwykle piękny, ale smutny wieczór. We wtorek w Studiu Koncertowym Radia Gdańsk im. Janusza Hajduna wystąpiła Julia Marcell, ukochana polska artystka Pawła Lucińskiego, naszego redakcyjnego kolegi, którego pamięci poświęcony był ten koncert. Paweł zmarł 29 czerwca 2019 roku. Przegrał walkę z ciężką chorobą. W dniu koncertu skończyłby 50 lat.

Parę minut po godzinie 19 na scenę weszli Tomasz Olszewski i Tomasz Galiński, którzy przez lata pracowali razem z Pawłem. - Obchodziłby dzisiaj swoje 50 urodziny i możemy powiedzieć, że państwo przyszli tutaj razem je świętować. To będą pierwsze urodziny bez niego, chociaż cały czas jego obecność będzie nam towarzyszyła - powiedział Tomasz Olszewski.

Chwilę później przy mikrofonie pojawiła się Julia Marcell i, wraz z zespołem, rozpoczęła swój występ utworem Since.

NIĆ POROZUMIENIA

Po czterech piosenkach prowadzący koncert wspólnie z Julią porozmawiali o Pawle Lucińskim i jego miłości do muzyki. - Mam wrażenie, że znaleźliśmy z Pawłem nić porozumienia na płaszczyźnie, o której opowiadał. O tym co jest ważne i o takich zasadach, którymi człowiek się w życiu kieruje. Każde spotkanie z nim to była głęboka rozmowa o muzyce. Nie o bzdurach. Paweł snuł historie, opowiadał o innych zespołach. Dzieliliśmy razem taki moment. Mam wrażenie, jako muzyk, który przychodzi do radia, że spotykałam po tej drugiej stronie kogoś kto podchodzi do tego z miłością. I właśnie to był ten moment, gdzie się zgadaliśmy - wspominała Julia Marcell.

Jednym z najbardziej wzruszających momentów była chwila, kiedy studio koncertowe wypełniło się dźwiękiem głosu Pawła. Był to fragment zapisu spotkania, które odbyło się kilka lat temu na Uniwersytecie Gdańskim. Paweł opowiadał wtedy studentom o swojej pasji - radiu. - Jeżeli ktoś ma coś do powiedzenia, coś do przekazania, to nie ma większego problemu. Trzeba przyjść i sprzedać ten pomysł na siebie. [...] Zawsze wiedziałem, że to będzie radio. To było medium, które mnie interesowało - można było usłyszeć na nagraniu.

PRZEBOJE I NOWE UTWORY

Koncert transmitowany był na antenie Radia Gdańsk. - Julia Marcell dzisiaj na żywo. Pojawiły się nowe utwory także, ale nie zabrakło też tych znanych z naszej anteny i lansowanych z wielkim upodobaniem przez Pawła Lucińskiego - powiedział zaraz po występnie artystki Kamil Wicik.

Serdecznie zapraszamy również do słuchania Radia Gdańsk w środę po godzinie 12:30. Raz jeszcze wrócimy do tego, co działo się we wtorek w naszym studiu koncertowym.

Partnerem koncertu było LOTTO.

Piotr Bonar


Zobacz Galerię