Muzyka
Na zdjęciu od lewej: Tomasz Cieślikowski (Obrazowo), Jędrzej Sołtysiak (Hałasy i Melodie), Maksymilian Mróz (Radio Gdańsk) oraz Jakub Knera (Nowe Idzie Od Morza) (Fot. Radio Gdańsk/Piotr Bonar)

środa,

15 stycznia 2020

15:00

Jaka była miniona dekada na scenie trójmiejskiej? Szerokie podsumowanie najważniejszych wydawnictw [POSŁUCHAJ]

Trójmiasto ma tę przewagę na tle całego kraju, że na swój sposób można tutaj wyodrębnić muzyczny styl, który w różnych formach powielają lokalne zespoły. Termin Trójmiejska Scena Muzyczna ma swoje korzenie w latach 80. i od tego czasu kryjące się za nim dźwięki - nieprzerwanie zaskakują. Rodzimi artyści cały czas poszukują nowych form wyrazu, co współgra z powszechnym zamiłowaniem do improwizacji.

Wtorkową Muzyczną Strefę Radia Gdańsk w całości poświęciliśmy wydawnictwom, które ukazały się w poprzednim dziesięcioleciu, a także próbie zdefiniowania minionej dekady. W naszym studiu zasiedli aktywni obserwatorzy i pasjonaci Trójmiejskiej Sceny Muzycznej: Jakub Knera z portalu Nowe Idzie Od Morza, Jędrzej Sołtysiak z bloga Hałasy i Melodie oraz prowadzący stronę Obrazowo Tomasz Cieślikowski. Każdy z nich regularnie opisuje, recenzuje, czy też fotografuje muzyczne życie naszego regionu. W rozmowie z Maksymilianem Mrozem z szerokiej perspektywy spojrzeli na dźwięki powstająca na trójmiejskim podwórku.

Każdy z obecnych w studiu miała za zadnie wybrać subiektywnie kilka najważniejszych albumów, które ukazały się w minionym dziesięcioleciu. Ostatecznie radiowa playlista została skomponowana z poniższych wydawnictw:

Ampacity - Encounter One
Dogs in Trees - Pióra Mew
Enchanted Hunters - Preoria
Kiev Office - Anton Globba
Kwiaty - Kwiaty
Loco Star - Shelter
Lonker See - One Eye Sees Red
Lastryko - Lastryko
Mordy - Nobody
Nagrobki - Granit
Nene Heroine - Total Panorama
Olo Walicki - Kaszebe II
Stefan Wesołowski - Rite of the End
The Shipyard - We Will Sea
Tomasz Chyła Quintet - Eternal Entropy
Trupa Trupa - Headache

Zachęcamy do posłuchania całej wtorkowej Muzycznej Strefy Radia Gdańsk:

 

Maksymilian Mróz