Muzyka
Muzycy wystąpili w studiu im. Janusza Hajduna (Fot. Radio Gdańsk/Jacek Klejment)

piątek,

29 listopada 2019

20:12

Melancholijny dialog saksofonu z fortepianem. Duet Wojtczak/Piotrowicz wystąpił w Radiu Gdańsk

To było spotkanie z niezwykłymi postaciami polskiej muzyki jazzowej. Spotkanie międzypokoleniowe dwóch muzyków - saksofonisty Irka Wojtczaka i pianisty Kamila Piotrowicza. Muzycy promowali swój album Plastic Poetry, który jest zapisem ich improwizowanej sesji, zarejestrowanej w listopadzie 2018 roku.

- Plastik, chemiczne tworzywo sztuczne, oraz poezja, nosząca szeroką symbolikę sztuka wieloznaczna – tworzą współczesny, definitywny kontrast, odnosząc się jednocześnie do świata oczywistości i nieautentyczności oraz intuicyjnego świata niejednoznaczności - tak duet określa kontekst swojej twórczości.

DUET WYKŁADOWCY I STUDENTA

Muzycy poznali się na gdańskiej Akademii Muzycznej. Irek Wojtczak jest tam wykładowcą, Kamil Piotrowicz jest jej absolwentem. Saksofonista szybko dostrzegł talent swojego studenta, który jego zdaniem przykuwał uwagę. Tak pokrótce można opisać genezę tej muzycznej współpracy.

Cały koncert był rozmową saksofonu z fortepianem, ale był to dialog w języku zrozumiałym dla wszystkich. Krzepiący i oddziałujący na muzyczną wyobraźnie.

Instrumenty zabrały słuchaczy w zupełnie nieprzewidywalną podróż. Improwizowany charakter koncertu trzymał w niepewności i właściwie do ostatnich minut nie było wiadomo, jak duet zakończy swój występ. Jednak muzycy od pierwszego do ostatniego dźwięku trzymali słuchaczy w melancholijnym, momentami lekko eksperymentalnym tonie.

mim


Zobacz Galerię