Muzyka
Utwory The Doors zaprezentuje na żywo grupa The Doorsz (Fot. Wikipedia)

piątek,

25 października 2019

10:00

Leonard Cohen w niecodziennym wykonaniu, legenda punk rocka oraz muzyka The Doors na żywo [Weekendowy Przewodnik Koncertowy]

Kolejny weekend i kolejna okazja na pogłębienie muzycznych doznań. Tym razem w naszych propozycjach liryczna ballada ściera się z punk rockowym szaleństwem. Co wybrać? Sprawdźmy!
PIĄTEK

Lora Szafran - sekrety życia wg Leonarda Cohena

Lora Szafran uznawana jest za jedną z najwybitniejszych polskich wokalistek jazzowych. W styczniu 2012 ukazała się jej płyta zatytułowana "Sekrety życia według Leonarda Cohena". Krążek zawiera 12 piosenek kanadyjskiego barda w polskich przekładach nieodżałowanego Macieja Zembatego, a także Daniela Wyszogrodzkiego i Pawła Orkisza. Materiał ten, zaaranżowany przez Miłosza Wośko, jest bardzo osobistym spojrzeniem Lory na twórczość Leonarda Cohena. Właśnie z tym repertuarem artystka pojawi się na scenie Sali Koncertowej PFK w Sopocie. Artystka doskonale odnajduje się w tych piosenkach, jednocześnie dodając, nienachalnie, sporo od siebie. Idealna propozycja dla tych osób, które chcą nastrojowo spędzić piątkowy wieczór. Start koncertu o godzinie 18:00.

Bilety: 35 zł


Tribute to The Doors

Kultowa rockowa grupa The Doors nie dotarła nigdy z koncertami do Polski. Jeżeli jednak jest ktoś, kto chciałby usłyszeć piosenki tej formacji na żywo, to w piątek będzie taka możliwość. W gdańskim Wydziale Remontowym wystąpi formacja The Doorsz. Ten trójmiejski, grający od 5 lat zespół jest hołdem dla amerykańskiej legendy rocka. W piątkowy wieczór nie zabranie z pewnością niezapomnianych przebojów, które przeniosą słuchaczy w świat słonecznej Kalifornii przełomu lat 60. i 70. Początek imprezy o godzinie 20:30.

Bilety: 20 zł


SOBOTA

The Exploited, Maid of Ace, Włochaty, Psy Wojny

Grupa The Exploited niesie sztandar muzyki punk rockowej już od prawie 40 lat. Zespół jest zaliczany do tzw. drugiej fali brytyjskiego punka. Od samego początku dowodzony przez wokalistę Wattiego Buchana. Do fascynacji twórczością The Exploited przyznawali się muzycy takich zespołów jak: Nirvana i Massive Attack. Ich koncertowy album "On Stage" był pierwszą zagraniczną płytą z punk rockową muzyką, która została wydana oficjalnie w Polsce. Ich debiutancki, dziś kultowy już album "Punks Not Dead" okazał się numerem jeden na angielskiej liście niezależnych w 1981 roku i w ciągu kilku tygodni sprzedał się w ilości 150 tysięcy egzemplarzy. W najbliższą sobotę będzie okazja zobaczyć The Expolited na żywo. Punk rockowe szaleństwo rozpęta się na i pod sceną gdańskiego klubu B90. Start o godzinie 19:00.

Bilety: 80 zł


Kult - Trasa Pomarańczowa 2019

Pomarańczowe, jesienne trasy Kultu stały się już swojego rodzaju tradycją. Od kilku lat każdej jesieni formacja ta objeżdża Polskę z, trwającymi nawet po 3 godziny, koncertami. Już w tę sobotę grupa zaprezentuje się w Gdyni Arenie. Jak podkreślają muzycy - Kult istnieje dzięki swojej publiczności. I tak od 1982 roku.

Bilety: 65 zł


NIEDZIELA

Martyna Jakubowicz

Martyna Jakubowicz jest jedyną w swoim rodzaju wykonawczynią piosenek, będących mieszaniną muzyki folk i blues, a także klasycznego najlepszego rocka. Sama komponuje większość swoich utworów. Na stałe współpracuje z Andrzejem Jakubowiczem, który jest autorem większości tekstów. Jej piosenki oparte są na kobiecych emocjach, uczuciach i potrzebach. W niedzielę w gdańskim Starym Maneżu będzie okazja, żeby doświadczyć tego na własnej skórze. Początek koncertu o godzinie 19:00.

Bilety: 50/75zł


Damięcka & Licak Sextet: Moniuszko

Współpraca pianistki Ilony Damięckiej i saksofonisty Tomasza Licaka zaczęła się w 2012 roku. Tworząc wspólny kwartet nastawiony na wykonywanie ich autorskiej muzyki, do współpracy zaprosili znakomitych duńskich muzyków. W roku 2018 muzycy zdecydowali się podjąć nowe wyzwanie, podejmując się aranżacji i wykonania pieśni Stanisława Moniuszki na sekstet jazzowy. Pomysł ten narodził się podczas wspólnych rozmów o bogactwie i potencjale muzyki polskiej, którą Tomasz Licak miał już wcześniej okazję aranżować (m.in. pieśni Feliksa Nowowiejskiego) na mniejsze składy, jak również na big band. Pieśni Moniuszki takie jak "Dąbrowa", "Trzech Budrysów", "Dumka" czy "Dobranoc" zostały więc przez liderów projektu zaaranżowane na sekstet jazzowy, ze szczególnym poszanowaniem ich ogromnego potencjału melodycznego i w trosce o zachowanie emocjonalnego ładunku zawartego w tych kompozycjach. Artystom zależało na pokazaniu tych utworów w kontekście dzisiejszych trendów w muzyce jazzowej, zachowując tradycyjny skład jazzowego sekstetu. Jak to brzmi? Będzie można przekonać się o tym osobiście, bo formacja wystąpi, w ramach cyklu "Metropolia Jest Okey", w Radiu Gdańsk. Koncert rozpocznie się o godzinie 20:05. Zaproszenia na to wydarzenie można wygrać na antenie naszego radia.

Bilety: Na zaproszenie

Piotr Bonar