Muzyka
Prof. Krzysztof Olczak (Fot. materiały prasowe)

środa,

23 października 2019

12:27

Prof. Krzysztof Olczak uczci 40-lecie swojej pracy artystycznej koncertem w Radiu Gdańsk

Jest laureatem licznych międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów akordeonowych. Koncertuje w wielu krajach Europy, a nawet w Azji i Ameryce Północnej. W tym roku prof. Krzysztof Olczak świętuje 40-lecie swojej pracy artystycznej, które postanowił uczcić koncertem dla przyjaciół Radia Gdańsk.

Na koncert w studiu im. Janusza Hajduna zapraszamy 30 października, chwilę po godzinie 19:05. Zaproszenia na to wydarzenie będziemy rozdawali na naszej antenie.

SZEREG NAGRÓD 

Krzysztof Olczak studia muzyczne odbył na Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej w Warszawie (akordeon) u Lecha Puchnowskiego, a następnie w Akademii Muzycznej w Gdańsku (kompozycja) u Eugeniusza Głowskiego.

Jest laureatem konkursów akordeonowych i kompozytorskich, m.in. Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy w Auckland (Nowa Zelandia-1980) brązowy medal; Konkurs Kompozytorski Premio Citta di Castelfidardo, Włochy, I i II nagroda - 1984 oraz II nagroda -1988; Ogólnopolski Konkurs Kompozycji Akordeonowych, I nagroda - 1985, Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski Gdańsk 1992 i inne.

Za działalność artystyczną i dydaktyczną otrzymał szereg nagród i wyróżnień, jak np. Nagroda Artystyczna Młodych im. S. Wyspiańskiego -1989, Nagroda Ministra Kultury i Sztuki - 1993, Nagroda Indywidualna Centrum Edukacji Artystycznej - 1992 i 1998. Krzysztof Olczak występuje również jako akordeonista, solista i kameralista, koncertując w Polsce i wielu krajach Europy (Austria, Estonia, Finlandia, Hiszpania, Islandia, Niemcy, Norwegia, Rosja, Słowacja, Szwecja, Włochy) oraz w Iranie i USA. Jego kompozycje wykonywane były na wielu festiwalach muzyki współczesnej, jak np.: Musik Biennale - Berlin, Internationale Studienwoche - Bonn, Blue Lake Festival – Lappeenranta, Varna Summer, Scrivi e Suona - Kraków, Musica Polonica Nova - Wrocław, Poznańska Wiosna, Warszawska Jesień, Gdańskie Spotkania Młodych Kompozytorów "DROGA".

PROFESOR GDAŃSKIEJ AKADEMII MUZYCZNEJ 

Jako akordeonista w swoim dorobku posiada szereg prawykonań. Dokonał również wielu nagrań, głównie z muzyką nową. W ostatnim czasie jego dyskografia kompozytorska wzbogaciła się o dwie płyty CD wydane w wytwórni DUX: jedna z koncertem akordeonowym, druga z koncertem fletowym. Aktualnie w przygotowaniu płyta CD z muzyką kameralną.

Od 1 października 1979 r. Krzysztof Olczak związany jest zawodowo z Akademią Muzyczną w Gdańsku (gdzie pracuje na stanowisku profesora zwyczajnego, aktualnie kierując pracami Katedry Kompozycji). Tak więc w roku 1979 rozpoczyna się jego droga artystyczna na Wybrzeżu.

Krzysztof Olczak Benefis Radio Gdańsk 30.10.2019:

1. Paweł Zagańczyk (akordeon), Joachim Łuczak (skrzypce), Ignacy Wendt (trąbka) Maciej Sadowski (kontrabas) –
8'
2. Monika Dżuła-Radkeiwicz (gitara) – ca
3. Anna Fabrello (sopran), Elżbieta Rosińska (akordeon, Krzysztof Olczak (akordeon ) - 6'
4. Bogdan Kułakowski (fortepian) – ca 5'
5. Cezary Paciorek – akordeon solo – ca 6'
6. Małgorzata Walentynowicz (fortepian) – ca 5'
7. Józefina Bałdyka (skrzypce), Anna Pieczewska (wiolonczela), Albert Woelke (akordeon), Damian Tatara (fortepian) – ca 5'
8. Krzysztof Olczak (akordeon), Dariusz Mazurowski (elektronika) – ca 8'