Muzyka
Sławomir Łosowski założył zespół 50 lat temu jako licealista i jest od początku jego niekwestionowanym liderem (Fot. Radio Gdańsk/Jacek Klejment)

wtorek,

22 października 2019

20:15

Tańcząca publiczność, niezapomniane hity i aż dwa bisy. Wyjątkowy, jubileuszowy koncert KOMBI w Radiu Gdańsk [ZDJĘCIA]

Sławomir Łosowski już od 50 lat rozgrzewa Polaków, przede wszystkim swoimi występami na żywo. "Bez ograniczeń energii" - to utwór, który nie tylko rozpoczął koncert tej kultowej formacji w naszym studiu, ale także nadał charakteru całemu występowi.

Chwilami było też nieco sentymentalnie. W Studiu Koncertowym im. Janusza Hajduna wybrzmiały "Wspomnienia z pleneru" oraz... wspomnienia związane z Radiem Gdańsk. Jak stwierdził prowadzący koncert Konrad Mielnik, "koło się zamknęło". To właśnie tutaj, 43 lata temu, podczas transmitowanej na żywo audycji Bałtyckie Forum Muzyczne, Łosowski podjął decyzję o zmianie nazwy zespołu z Akcenty na Kombi. Za pomocą telefonicznego plebiscytu nowe nazwy proponowali także nasi słuchacze, ale zespół jednak pozostał przy swoim pomyśle. Koncert, który zagrali w Radiu Gdańsk w 1976 roku rozpoczęli jako Akcenty, a ostatnie dwa utwory i bis wykonali już pod nazwą Kombi.

W Radiu Gdańsk zespół nagrał także swoje pierwsze single i debiutancki długogrający album, zatytułowany po prostu "Kombi".

ROZTAŃCZONA PUBLICZNOŚĆ 

Większość koncertu odbyła się w wyjątkowym, tanecznym klimacie, który pomógł stworzyć wokalista Zbigniew Fil. Zespół Kombi, tak, jak zapowiadał, z czasem "zza pazuchy" wyciągał kolejne wielkie przeboje. Muzycy zagrali takie utwory jak: "Nietykalni - skamieniałe zło" i "Kochać Cię za późno". Pod koniec wybrzmiało nieśmiertelne "Słodkiego miłego życia", które publiczność wysłuchała na stojąco, chwilami po prostu tańcząc w naszym studiu. A nie było to ostatnie "słowo" zespołu, który pod presją swoich miłośników, dał się namówić na dwa bisy.

5 DEKAD, 21 MUZYKÓW, 1 LIDER

Sławomir Łosowski założył zespół 50 lat temu jako licealista i jest od początku jego niekwestionowanym liderem. W dorobku kapeli są m.in. dwie nagrody Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu (1984 i 2018) wygrane głosami publiczności; nagrody i wyróżnienia festiwali Jazz nad Odrą, Awangardy Beatowej i Młodzieżowej Muzyki Współczesnej w Kaliszu; gościnny udział w I Festiwalu Muzyki Młodej Generacji w Jarocinie, Międzynarodowym Festiwalu Pop Session w Sopocie. Formacja wydała 13 albumów, z których kilka uzyskało status złotych płyt. W ciągu pięciu dekad zagrało w zespole 21 muzyków. We współczesnym składzie poza liderem grają: Zbigniew Fil wokal, Karol Kozłowski gitara basowa i Tomasz Łosowski perkusja.

Zespół wystąpił w składzie:

Sławomir Łosowski – instrumenty klawiszowe
Tomasz Łosowski – perkusja
Zbigniew Fil – śpiew, sampler, gitara rytmiczna
Karol Kozłowski – gitara basowa
Wiktor Tatarek (gościnnie) – gitara

Partnerem koncertu jest LOTTO.

 

Maksymilian Mróz


Zobacz Galerię