Kultura
Koncert był formą podziękowania dla mieszkańców, którzy przekonali się do nowego połączenia kolejowego (Fot. Tomasz Konopacki)

niedziela,

22 września 2019

13:08

Dwie legendy polskiego jazzu, wiele emocji, jedno studio koncertowe. Wyjątkowy koncert z okazji 4. urodzin PKM [ZDJĘCIA]

To był naprawdę piękny, niezwykle radosny i pełen pozytywnej energii wieczór, a przede wszystkim wspaniała muzyczna uczta. Z okazji 4. urodzin PKM można było posłuchać na żywo dwóch legend polskiego jazzu. Znany trójmiejski saksofonista Przemek Dyakowski wraz z zespołem Take It Easy wystąpił w Sali Koncertowej im. Janusza Hajduna z piosenkami Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza.
Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz, to również saksofonista, jeden z najwybitniejszych instrumentalistów w historii rodzimego jazzu, twórca muzyki do kultowych filmów i seriali, m.in. "Stawka większa niż życie", "Wojna domowa", "Janosik", "Alternatywy 4", "Jak rozpętałem II wojnę światową", oraz kompozytor piosenek m.in. dla Wojciecha Młynarskiego i Hanny Banaszak.

NA POCZĄTEK - NIESPODZIANKA

Koncert rozpoczął się od niespodzianki, nie tylko dla widowni, ale też dla samego zespołu. Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz zostawił dla wszystkich obecnych wiadomość, zachęcającą do słuchania koncertu.

Następnie ze sceny popłynęły pierwsze dźwięki. Na początek usłyszeć było można utwór Wojciecha Młynarskiego "Ach, to był szał, gdy Duduś grał na saksofonie". Kolejne wykonywane przez zespół utwory skutecznie podnosiły temperaturę w studiu, a w przerwach można było usłyszeć anegdoty z życia Przemka Dyakowskiego czy opowieści o historii jazzu w Polsce. 

LEGENDA POLSKIEGO JAZZU

Dyakowski opowiadał także o swojej przyjaźni z "Dudusiem", z którym grał przez blisko 10 lat w zespole Swing Old Stars oraz o jej początkach.

Jerzy Matuszkiewicz jest jednym z prekursorów jazzu w naszym kraju. W 1947 roku zaczął współpracować z big bandem Kazimierza Turewicza. W 1948 roku założył "Jazz Club" przy krakowskim oddziale YMCA. W 1954 roku odegrał ważną rolę przy organizacji "Zaduszek Jazzowych" w Krakowie, których animatorem był Leopold Tyrmand. "Duduś" był także współzałożycielem grupy muzyków, nazwanej później "Melomani". W 1956 roku podczas 1. Festiwalu Jazzowego zespół prowadził nowoorleański pochód ulicami Sopotu. Matuszkiewicz jest autorem hejnału festiwalu, który po raz pierwszy wykonał solo na rozpoczęcie 40. Jazz Jamboree.

4. URODZINY PKM

- Chcieliśmy w ten sposób nagrodzić tych mieszkańców, którzy przekonali się do nowego połączenia kolejowego - mówi Tomasz Konopacki, rzecznik PKM. - Mamy nadzieję, że koncerty będą miały charakter cykliczny - dodaje.

Przemka Dyakowskiego można także regularnie słuchać w audycji, prowadzonej przez Kamila Wicika. "Sax Club Pana Dyakowskiego w Radiu Gdańsk" to cotygodniowe spotkania z Przemkiem Dyakowskim, podczas których muzyk opowiada o swoim życiu artystycznym. Audycja w każdą niedzielę o 21:05.

Cały koncert został zarejestrowany i dziewięć utworów, które można było usłyszeć w studiu koncertowym Radia Gdańsk, znajdzie się na wydanej wkrótce płycie. W skład zespołu weszli: Joanna Knitter, Przemek Dyakowski, Wojciech Staroniewicz, Dominik Bukowski, Artur Jurek, Janusz Mackiewicz, Tomasz Sowiński.

Partnerami koncertu są: Pomorska Kolej Metropolitalna oraz Samorząd Województwa Pomorskiego.
 
oprac. mk

Zobacz Galerię