Kultura
Sala kina Helios w Forum Gdańsk była wypełniona po brzegi (Fot. Radio Gdańsk/Michał Kułakowski)

piątek,

20 września 2019

20:40

"Z Radiem Gdańsk do Kina". Tym razem zaprosiliśmy na premierę "Legionów" Dariusza Gajewskiego

Kolejna odsłona akcji "Z Radiem Gdańsk do Kina" za nami. W piątek zaprosiliśmy naszych słuchaczy na premierę filmu "Legiony" w reżyserii Dariusza Gajewskiego. Sala kina Helios w Forum Gdańsk była wypełniona po brzegi.

"Legiony" to opowieść o przyjaźni, marzeniach, gorącym uczuciu i dorastaniu w trudnych czasach. Historia filmu toczy się wokół bojowych czynów Legionów Polskich w latach 1914-1916. Młode pokolenie, które dołącza do nowo powstałych legionów Marszałka Piłsudskiego, rzuca się w wir walki o odzyskanie niepodległości, ale wśród ochotników są też tacy, którzy zaczynają rozumieć, że dopiero w wolnej Polsce mogą spełnić swoje marzenia.

Wielka historia jest jednak tłem dla filmu, bowiem na pierwszym planie rozgrywa się prawdziwe love-story. Jej głównymi bohaterami są Józek (Sebastian Fabijański) – dezerter z carskiego wojska, agentka wywiadu I Brygady – Ola (Wiktoria Wolańska) z Ligi Kobiet Pogotowia Wojennego oraz Tadek (Bartosz Gelner), narzeczony Oli, ułan i członek Drużyn Strzeleckich. Ich spotkanie rozpocznie burzliwy romans, który wystawi relacje bohaterów na wielką próbę.

 

legiony

(Fot. Radio Gdańsk/Michał Kułakowski)


OSOBISTOŚCI ZNANE Z KART HISTORII

Historie postaci fikcyjnych wzorowano na życiorysach prawdziwych legionistów. W filmie pojawił się jednak szereg osobistości, które są znane z kart historii. Wśród nich: brygadier Józef Piłsudski (Jan Frycz), porucznik Stanisław Kaszubski ps. "Król" (Mirosław Baka), rotmistrz Zbigniew Dunin-Wąsowicz (Borys Szyc), czy porucznik Jerzy Topór-Kisielnicki (Antoni Pawlicki).

"DAJE DO MYŚLENIA"

Na premierę sala w kinie Helios w Forum Gdańsk wypełniła się niemal po brzegi. Widzowie po seansie byli pod dużym wrażeniem. 

- Jesteśmy pod dużym wrażeniem naszych żołnierzy legionistów. Właściwie wraz z mężem wychowaliśmy się w czasach komuny. O tych tematach w ogóle się nie mówiło. Wszystko czego się dowiedzieliśmy, to prywatnie z książek. Dopiero teraz możemy zobaczyć ten cały obraz i dogłębnie to przeżyć - mówili starsi widzowie. 

- Film był bardzo dobry i mocny. Trzymał klimat, naprawdę dało się odczuć pole bitwy. To co było pokazane na tym filmie, w prawdziwym życiu jest o wiele gorsze. Ten film daje do myślenia. Naprawdę wywarł na nas bardzo duże wrażenie - mówili młodzi widzowie. 

Seans obejrzeli również członkowie Związku Piłsudczyków. Jednym z nich był Marek Bojcun, który był jednym z aktorów w produkcji Dariusza Gajewskiego. 

- Uczestniczyłem w nagrywaniu tego filmu. Grałem w scenach okopowych przy obsłudze CKMu. Wybuchy na filmie zostały oddane naprawdę bardzo realistycznie. W rzeczywistości ziemia też się trzęsła i to wszystko się rwało. Film jest pierwsza klasa, wspaniały - mówił Marek Bojcun. 

To kolejna odsłona w ramach akcji "Z Radiem Gdańsk do kina". W ubiegłym tygodniu nasi słuchacze mieli okazję obejrzeć premierę filmu "Piłsudski". Partnerem akcji jest Lotto. 

mkul