Kultura
Prezentacje opierają się na pantomimie i tańcu (Fot. Radio Gdańsk/Wojciech Stobba)

środa,

18 września 2019

13:57

Niepełnosprawni o miłości i tolerancji w teatrze. Międzynarodowy Przegląd Teatrów Wspaniałych w Tczewie

Teatr to dla nich często nie tylko terapia, ale też sposób na życie. 28 grup bierze udział w Międzynarodowym Przeglądzie Teatrów Wspaniałych w Tczewie. Każdą z nich tworzą osoby niepełnosprawne.

– Aktorami są osoby z niepełnosprawnością intelektualną, ale to nie oznacza, że spektakle są dziecinne. Tu jest pełen profesjonalizm – podkreśla Magdalena Okapiec-Kortas ze Stowarzyszenia na Rzecz Szkolnictwa Specjalnego w Tczewie.

SPEKTAKLE DLA KAŻDEGO

Spektakle muszą być czytelne dla każdego, dlatego grupy nie używają słów. Prezentacje opierają się na pantomimie i tańcu. Ma to związek z tym, że do Tczewa przyjeżdża coraz więcej grup z zagranicy, ale też z tym, że wśród uczestników przeglądu są osoby głuchonieme.

MIŁOŚĆ I TOLERANCJA

– W tym roku jest dużo przedstawień o miłości i tolerancji. Myślę, że jest to aktualny temat – mówi Aleksandra Beśka ze Stowarzyszenia Na Rzecz Szkolnictwa Specjalnego. – Przyjeżdżam tu już od czterech lat. Występując na scenie, mogę się otworzyć i wyrazić swoje emocje – mówi jedna z aktorek teatru "Kłobuczki" z Biskupca.

Spektakle prezentowane w ramach przeglądu można oglądać do czwartku w tczewskim Centrum Kultury i Sztuki. Równolegle w Tczewie i Gołuniu trwają warsztaty dla uczestników przeglądu.

 

POSŁUCHAJ MATERIAŁU:

Wojciech Stobba/pOr