Kultura
Na zdjęciu od lewej prezydent Starogardu Janusz Stankowiak, marszałek województwa pomorskiego Ryszard Świlski, wójt gminy Starogard Gdański Magdalena Forc-Cherek i starosta starogardzki Kazimierz Chyła (Fot. Radio Gdańsk/Tomasz Gdaniec)

środa,

11 września 2019

15:15

Budowa pomnika w Lesie Szpęgawskim z dotacją od marszałka województwa pomorskiego

Marszałek województwa pomorskiego przekazał 180 tysięcy złotych na budowę pomnika w Szpęgawsku. Wart prawie 2 mln zł monument zostanie odsłonięty 28 września.

Właśnie tego dnia przypada 80. rocznica wymordowania 7 tysięcy mieszkańców Pomorza. - Pomorzanie znają i szanują historię. Kiedy podejmowaliśmy decyzję o przekazaniu na ten cel 180 tys. zł, nie było żadnego sprzeciwu. Nasz samorząd wspiera projekty opowiadające o naszej trudnej, pomorskiej historii. Najlepszym przykładem tego jest np. wsparcie udzielone przy produkcji filmu "Kamerdyner" - przypomina Ryszard Świlski, marszałek województwa pomorskiego.


OSTATNIA PROSTA

Budowa pomnika jest już na ostatniej prostej. Planowany monument będzie składać się ze 117 betonowych drzew i 33 betonowych pni. Na ich słojach będą wypisane imiona i nazwiska prawie trzech tysięcy znanych ofiar.

- Udało się już wstawić około 90 pni drzew i przyjeżdżają już pierwsze ścięte pnie. Przed nami jeszcze tylko dostawienie reszty i budowa nawierzchni pomnika - wylicza Magdalena Forc-Cherek, wójt starogardzki.

"GOLGOTA KOCIEWIA"

Jak przypomina Zbigniew Potocki, Las Szpęgawski nazywany jest "Golgotą Kociewia". - To miejsce kaźni tysięcy Kociewiaków. Niemcy na listy proskrypcyjne wpisywali, nauczycieli, księży, kupców i rolników. Słowem każdego, kto mógł aspirować do przywódczej roli. Szacunki mówi o zamordowaniu w tym miejscu od 5 do 7 tys. osób. W tym wszystkich pensjonariuszy pobliskiego szpitala psychiatrycznego - przypomina historyk.

PREMIERA FILMU


W tym roku obchody odbędą się w ostatni weekend września. Rozpoczną się w sobotę premierowymi pokazami fabularyzowanego dokumentu "Szpęgawsk 1939". Film opowiada historię zbrodni pomorskiej. Plenerowe zdjęcia kręcone były w kilkunastu kociewskich miastach, m.in. Starogardzie, Tczewie, Gniewie i Skórczu. Centralne obchody zaplanowano na niedzielę. Rozpoczną się one mszą świętą, po której odbędzie się apel poległych i odsłonięcie budowanego pomnika. Druga część odbędzie się na miejskiej hali sportowej w Starogardzie Gdańskim.

Tomasz Gdaniec/mkul