Kultura
Multimedialne widowisko Światłocienie na Westerplette Fot. Radio Gdańsk/Jacek Klejment

sobota,

07 września 2019

08:50

Tu najważniejsze są światło, cień i muzyka. Niezwykła lekcja historii na Westerplatte [ZDJĘCIA]

Historia Westerplatte po raz drugi została opowiedziana w wyjątkowy i emocjonujący sposób. Wszystko za sprawą siedmiu wyjątkowych instalacji multimedialnych. 

Na Westerplatte odbywa się druga edycja widowiska - Światłocienie. Przez dwa dni (6 i 7 września) po zmroku na terenie półwyspu można zobaczyć siedem instalacji przygotowanych przez artystów z Trójmiasta oraz Warszawy.

OBRAZ I DŹWIĘK

Odwiedzający Westerplatte mogą poznać efekt pra
cy wybitnych polskich reżyserów, grafików, scenografów, animatorów i kompozytorów, którzy za pomocą obrazu i dźwięku odnieśli się do historii Westerplatte, w tym obrony we wrześniu 1939 r., ale także powojennych losów półwyspu.

 

 

DSC 0343

Jedna z instalacji na turystycznym szlaku Westerplatte (Fot. Jacek Klejment/Radio Gdańsk)


- Opowieść o Westerplatte nie kończy się na II wojnie światowej. Opowiadamy także o powojennych przebudowach i wykorzystywaniu półwyspu jako wizytówki PRL-owskich władz. Artyści stawiają także pytania o genezę zła, wojen i nienawiści – tłumaczył Mateusz Jasik, kurator przedsięwzięcia.

Głównym tematem tegorocznej edycji jest refleksja nad tym miejscem pamięci oraz, jakie przesłanie niesie ten kawałek ziemi, na którym rozpoczęła się druga wojna światowa. Audiowizualne instalacje można oglądać bezpłatnie przez dwa dni od godziny 20:00 do 23:00.

jK

Zobacz Galerię