Kultura
Nominowane dzieła Władysław Zawistowski po raz pierwszy ogłosił na naszej antenie (Fot. Radio Gdańsk)

środa,

04 września 2019

15:00

Znamy książki nominowane do II Pomorskiej Nagrody Literackiej. "Był kłopot bogactwa"

Pomorze może się pochwalić wieloma ciekawymi pisarzami i wydawnictwami oraz inicjatywami literackimi, jak np. Sopot Literacki. Natomiast, jak mówił na antenie Radia Gdańsk Władysław Zawistowski, do tej pory brakowało wydarzenia, które by uhonorowało Pomorzan związanych z literaturą. W związku z tym samorząd województwa pomorskiego, z marszałkiem Mieczysławem Strukiem na czele, ustanowił Pomorską Nagrodę Literacką. We wtorek jej jury wybrało książki, które otrzymały nominację do tej nagrody.

Pomorska Nagroda Literacka została przyznana po raz pierwszy w ubiegłym roku. - Odbyła się uroczysta gala w kościele św. Jana. Nagrody otrzymali: Martyna Bunda za "Nieczułość", profesorowie Kizik i Kościelak za "Gdańsk protestancki w dobie nowożytnej", Stefan Chwin za całokształt twórczości. Stanisław Janke otrzymał siostrzaną Kaszubską Nagrodę Literacką, również za całokształt twórczości. To byli historyczni laureaci - opowiadał na antenie Radia Gdańsk Władysław Zawistowski, poeta, dramaturg, krytyk literacki i teatralny, tłumacz i wykładowca uniwersytecki.

"KŁOPOT BOGACTWA"

Dzieła są nagradzane w dwóch kategoriach: "Książka Literacka" i "Książka Pomorska". Władysław Zawistowski zaznaczał, że tegoroczna edycja będzie na bardzo wysokim poziomie. - Był kłopot bogactwa, zwłaszcza z wyborem książek literackich - dodał.

NOMINOWANE DZIEŁA

Tegoroczne nominacje po raz pierwszy zostały ogłoszone na antenie Radia Gdańsk.

Książka Literacka:

"Poste restante", Wojsław Brydak
"Noblista z Nowolipek", Marek Górlikowski
"Komeda - Osobiste Życie Jazzu", Magdalena Grzebałkowska
"Latawiec z betonu", Monika Milewska
"Zapiski na paczce papierosów", Antoni Pawlak

Książka Pomorska:

"Walka obrazów. Przedstawienia wobec idei w Wolnym Mieście Gdańsku", Jacek Friedrich
"Budowanie nad Bałtykiem. Studia z architektury i sztuki Gdańska, Pomorza i Żmudzi", Małgorzata Omilanowska
"Gdańskie ogrody", Ewa Barylewska-Szymańska

GALA JUŻ 24 PAŹDZIERNIKA 

Uroczysta gala zaplanowana jest na 24 października, w kościele św. Jana. Po raz kolejny zostaną przyznane także nagrody za całokształt oraz Kaszubska Nagroda Literacka. Wystąpi Katarzyna Groniec z zespołem. 

 

mim