Kultura

wtorek,

03 września 2019

11:59

Mariusz Wdowin - śpiewogranie w Muzycznych Wędrówkach Łosia i Basiora

Mariusz Wdowin urodził się 7 marca 1978 roku w Lubaniu Śląskim. Pochodzi z Dziwiszowa koło Jeleniej Góry. Od roku 1997 swoje miejsce zamieszkania zmienił na Kraków z racji rozpoczęcia studiów matematycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim. Studiował również geodezję na AGH. Zgłębianie tajemnic gór szło mu jednak najlepiej w poezji. Spośród narzędzi do penetrowania tej przestrzeni szczególnie upodobał sobie gitarę.
Doświadczenia miał w tej materii niemałe, bowiem już w 7 klasie szkoły podstawowej założył z kolegami zespół popowy. Kiedy koledzy otrzymali powołania do odbycia zasadniczej służby wojskowej, kapela zawiesiła działalność, a Mariusz zmienił przestrzeń swych muzycznych wędrówek. Trafił do "krainy łagodności", której dochowuje wierności do dziś.

FLAMENCO, LATINO, JAZZ

W wieku 15 lat zamienił fortepian na gitarę. Był to również moment, gdy Mariusz rozpoczął swoją przygodę ze śpiewem. Zaczął od piosenek Jacka Kaczmarskiego oraz Starego Dobrego Małżeństwa. Zdecydował też, że Kraków będzie tym miejscem, gdzie da się realizować swoje muzyczne pasje.

Czas studiów zaowocował mnóstwem wartościowych znajomości. Jedną z takich osób był Marek Sikora, świetny gitarzysta, z którym Mariusz założył gitarowy duet preferujący muzykę flamenco, latynoską czy też jazz. Swoją artystyczną aktywność skrył pod pojęciem "śpiewogrania".

KONCERT W RADIU GDAŃSK


Ważnym momentem w jego życiu było wystąpienie na OTPPS Bazuna w Trójmieście w 2000 roku. Wystąpił tam w duecie z Anią Chrobak. Piosenka "Pożegnanie Bilba z Shire'em" znalazła się na liście wyróżnionych. W sobotę 7 września pierwszy raz zagra w Radiu Gdańsk w ramach "Muzycznych Wędrówek Łosia i Basiora". Zaproszenia na antenie Radia Gdańsk.

 

Włodzimierz Machnikowski