Kultura
Na zdjęciu wokalista grupy Sabaton Joakim Broden podczas koncertu w Ergo Arenie w 2017 roku (Fot. Radio Gdańsk/Rafał Mrowicki)

poniedziałek,

26 sierpnia 2019

17:35

Szwedzki Sabaton gościem specjalnym koncertu w Muzeum II Wojny Światowej 1 września

Od kilku dni w Muzeum II Wojny Światowej trwają konferencje naukowe oraz wydarzenia upamiętniające 80. rocznicę wybuchu wojny. W niedzielę 1 września o 20:00 na scenie Muzeum odbędzie się specjalny koncert, w którym wezmą udział uznani polscy artyści tacy jak Krzysztof Cugowski czy Ralph Kamiński, a główną gwiazdą będzie szwedzki zespół Sabaton.

Widowisko muzyczno-historyczne "Tak zaczynała się wojna" zwieńczy niedzielne obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

- Będzie nawiązywało do początku wojny na Westerplatte, do Wielunia, a także zaprezentuje inne miasta, w których we wrześniu 1939 roku doszło do bombardowania i aktów przemocy wobec ludności cywilnej i żołnierzy - mówi w rozmowie z Radiem Gdańsk dyrektor Muzeum II Wojny Światowej Karol Nawrocki. - Będzie to okazja do zaprezentowania czasami znanych, a czasami zupełnie zapomnianych bohaterów z września 1939 roku. Wśród nich będzie harcmistrz Jan Ożdżyński, który bronił budynku dyrekcji kolei w Gdańsku, był być może jedną z pierwszych ofiar wojny, ale
także ofiary cywilne jak Wanda Saganowska, 4-letnia dziewczynka, która zmarła podczas bombardowania na rękach swojego ojca - tłumaczy dyrektor.

Warstwa muzyczna będzie połączona z prezentacjami multimedialnymi zawierającymi treści historyczne.

UTWORY O POLSKIEJ HISTORII

Główną gwiazdą wieczoru będzie szwedzka grupa Sabaton. Założony w 1998 roku w szwedzkim mieście Falun zespół łączy brzmienie heavymetalowe z tekstami nawiązującymi do wydarzeń historycznych.

Na wydanej w 2008 roku płycie "The Art Of War" znalazła się piosenka odwołująca się do historii Polski. Utwór "40:1" opowiada o bitwie pod Wizną, w której polscy żołnierze starli się z wojskami niemieckimi, które miały nad nimi ogromną przewagę. - Przerażająca przewaga wojsko niemieckich była często regułą - mówi dyrektor Karol Nawrocki. - Mówimy o pewnej zasadzie, która zyskiwała odpowiedź w postaci bohaterskiej obrony Polaków. Z taką samą postawą mieliśmy do czynienia pod Wizną, gdzie kapitan Władysław Raginis i jego podkomendni odpierali najazd niemieckich okupantów pozostając w mniejszości, walcząc w takich proporcjach, o jakich śpiewa Sabaton. Ta piosenka zrobiła furorę nie tylko w Polsce, ale i na świecie - dodaje historyk.

DSC 5519Sabaton podczas koncertu w Ergo Arenie w lutym 2017 roku. (Fot. Radio Gdańsk/Rafał Mrowicki)

Drugą piosenką Szwedów nawiązującą do historii Polski jest "Uprising" z wydanego w 2010 roku albumu "Coat of Arms". Jej tematem jest Powstanie Warszawskie, a w refrenie pada hasło "Warszawo Walcz!". - Grupa Sabaton przełożyła ten temat na wersję muzyczną, pokazując cechy narodowe Polaków, ich gotowość do walki, nawet w obliczu przerażającego wroga - mówi Karol Nawrocki.

Posłuchaj całej rozmowy z dyrektorem Karolem Nawrockim:


1 września 2019 o godzinie 20:00 na scenie Muzeum wystąpią Bovska, Krzysztof Cugowski, Piotr Cugowski, Grzegorz Hyży, Ralph Kamiński, Dawid Kwiatkowski, Michał Kowalonek, Margaret, Natalia Nykiel, O.S.T.R, Janusz Radek, The Dumplings, Warszawska Orkiestra Sentymentalna i Tomasz Szymuś Orkiestra. Gościem specjalnym wydarzenia będzie zespół Sabaton.

Widowisko poprowadzi Antoni Pawlicki.

Patronat Narodowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej 
Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości 

Patronat honorowy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Mecenasem Muzeum II Wojny Światowej jest Grupa Energa 
Patronat medialny: Telewizja Polska i Polskie Radio

Miejsce: scena przed Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Termin: 1 września 2019 r. godz. 20.00
Bilety: ulgowy 10 zł | normalny 20 zł
Organizatorzy: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Status wydarzenia: w ramach obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej

Rafał Mrowicki