Kultura
Przemek Dyakowski na stałe zapisał się w historii polskiego jazzu (Fot. PKM/Tomasz Konopacki)

piątek,

23 sierpnia 2019

11:01

Wyjątkowy koncert z okazji czwartych urodzin PKM. W Radiu Gdańsk wystąpi Przemek Dyakowski z zespołem Take It Easy

Przemek Dyakowski i Take It Easy wystąpią na żywo w Radiu Gdańsk z piosenkami Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza. Koncert jest dedykowany mieszkańcom Pomorza, którzy już od czterech lat korzystają z Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.

Koncert odbędzie się 21 września w Studiu im. Janusza Hajduna.

LEGENDA JAZZU

Przemek Dyakowski na stałe zapisał się w historii polskiego jazzu. Swoją przygodę z saksofonem zaczął pod koniec lat 50. w Krakowie, w Piwnicy pod Baranami. Współpracował z zespołem Zygmunta Koniecznego, akompaniował Ewie Demarczyk, którą zresztą odkrył dla środowiska Piwnicy. Na Wybrzeżu pojawił się w pierwszej połowie lat 60. Najpierw trafił do kabaretu Tadeusza Chyły, potem przez długie lata współtworzył grupę Rama 111, która w latach 70. współpracowała z Radiem Gdańsk. Przemek zasłynął też jako animator kultury i twórca legendarnego gdyńskiego Sax Clubu, który działał przy Teatrze Miejskim w Gdyni.

AUTORSKI PROJEKT

Przemek Dyakowski od wielu lat z dużym powodzeniem prowadzi zespół Take It Easy, który – jak sam zaznacza – gra muzykę swingową, lekką i przyjemną. Grupę tworzą znakomite postaci polskiego jazzu:

Joanna Knitter – wokal
Wojciech Staroniewicz – saksofon
Artur Jurek – fortepian, organy Hammonda
Dominik Bukowski – wibrafon
Janusz „Macek” Mackiewicz – kontrabas
Tomasz Sowiński – perkusja

Take It Easy ma na koncie cztery płyty, w tym dwie nagrane w Radiu Gdańsk. Piąty album pojawi się jeszcze w tym roku i będzie zapisem koncertu z piosenkami Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza, saksofonisty, jednego z najwybitniejszych instrumentalistów w historii rodzimego jazzu, twórcy muzyki do filmów i seriali oraz kompozytora piosenek m.in. dla Wojciecha Młynarskiego i Hanny Banaszak.

„LEW SAKSOFONU”

Przemek Dyakowski od wielu lat przyjaźni się z Jerzym „Dudusiem” Matuszkiewiczem, z którym przez blisko dziesięć lat grał w zespole Swing Old Stars. - Pan Matuszkiewicz dał Przemkowi błogosławieństwo na to, żebyśmy nagrali płytę z jego piosenkami – mówi Joanna Knitter. Usłyszymy m.in. „Jeszcze w zielone gramy”, „Nie bądź taki szybki Bill”, ale będą też takie piosenki mniej znane: „Sam to wiesz” czy „Piosenka dla własnego męża”.

WYJĄTKOWA OKAZJA

W ubiegłym roku w Studiu im. Janusza Hajduna świętowaliśmy trzecią rocznicę powstania PKM. Dla mieszkańców Pomorza wystąpiła Krystyna Stańko.

- Chcieliśmy w ten sposób nagrodzić tych mieszkańców, którzy przekonali się do nowego połączenia kolejowego – mówi Tomasz Konopacki, rzecznik PKM. - Mamy nadzieję, że koncerty będą miały charakter cykliczny – dodaje.

Koncert odbędzie się 21 września o 20:05 w Studiu Koncertowym im. Janusza Hajduna. Bilety będzie można wygrać na naszej antenie w tygodniach poprzedzających koncert.

Partnerami koncertu są: Pomorska Kolej Metropolitalna oraz Samorząd Województwa Pomorskiego.

Natalia Laszkiewicz