Kultura
(Fot. Materiały prasowe)

czwartek,

22 sierpnia 2019

08:20

Pierwsza edycja Helliad Festu już w ten weekend w Gdyni. Nowy festiwal metalowy na koncertowej mapie Polski

Już w piątek 23 sierpnia rusza pierwsza edycja Helliad Festu - nowej imprezy dla fanów muzyki metalowej. Dwudniowy festiwal odbędzie się w dwóch miejscach: w piątek w klubie Ucho, a w sobotę w Parku Kolibki w Gdyni. Główną gwiazdą będzie norweski Satyricon, a oprócz niego wystąpią czołowe polskie zespoły metalowe takie jak Decapitated, Obscure Sphinx czy Batushka.

HELLIAD FEST 2019 – Gdynia to zupełnie nowy projekt na mrocznej części muzycznej mapy Polski, tworzony przez doświadczoną ekipę organizatorów. To pierwsze takie wydarzenie, którego celem jest stworzenie nowej jakości festiwalu, który połączy wysoki poziom polskiej sceny metalu z kolebką ciężkiego brzmienia – Skandynawią. W parku w gdyńskich Kolibkach ustawią się dwie sceny, czego efektem będzie potężna dawka zróżnicowanych stylów death, black i doom metalu.

Całe przedsięwzięcie, wzorem wartości skandynawskich, ma charakter rodzinny. HELLIAD FEST 2019 w Gdyni aktywnie wspiera promocję i wymianę kulturową pomiędzy Polską a krajami skandynawskimi, łącząc wartości artystyczne z promocją wartości takich jak równość, tolerancja i więzi społeczne. Organizatorzy zapraszają całe rodziny, zapowiadając nawet wydzielenie strefy Kids Zone z animacjami dla najmłodszych.
 
SATYRICON

Headlinerem pierwszej edycji HELLIAD FEST jest norweska grupa SATYRICON. To ich jedyny występ w Polsce w 2019 roku. Tego dnia wystąpi łącznie dziewięć zespołów z Polski i innych krajów. Bilety są dostępne za pośrednictwem Eventim, a szczegółowe informacje dotyczące festiwalu można znaleźć na profilu Facebook festiwalu https://www.facebook.com/helliad/ oraz na oficjalnej stronie https://helliad.com.

BLAZE OF PERDITION

Fanów atmosferycznego brzmienia z pewnością ucieszy wiadomość o występie Blaze of Perdition! Polski zespół, który wraz z kolejnymi albumami ambitnie podchodzi do tworzenia własnej wizji metalu, zagra w sierpniu przed publicznością w Gdyni.
 
BATUSHKA

Batushka to projekt blackmetalowy, który swoją sławę zawdzięcza aurze tajemnicy otaczającej zespół, występujący w maskach, któremu przez początkowy okres udało się pozostać anonimowym. Batushkę charakteryzuje liryczny charakter utworów, połączony z licznymi odwołaniami do religii prawosławnej. Wydana w 2015 "Litourgiya" zaowocowała ogromną liczbą fanów, zarówno metalu, jak i nawet spoza gatunku. Nic dziwnego więc, że grupa może pochwalić się występami na legendarnych już festiwalach, takich jak Wacken Open Air czy Brutal Assault.

THY DISEASE

Kolejna polska formacja to Thy Disease, którzy znani są z łączenia death metalu i muzyki elektronicznej. Taki aliaż idealnie sprawdza się podczas występów na żywo, co zespół wielokrotnie już udowodnił.
 
DESOLATOR

Szwedzki Desolator zabiera się aktywnie za szturmowanie występów na żywo i chwytanie trybun w swoje szpony. Epickie, monolityczne brzmienia inspirowane takimi zespołami jak Immolation i Morbid Angel na pewno przypadną do gustu publiczności podczas Helliad Fest 2019.
 
BLINDEAD

Mocne uderzenie w postaci pierwszego tak dużego festiwalu metalowego na Pomorzu zyskało kolejny lokalny akcent – zapowiedź występu zespołu Blindead. Skład gdyńskiej grupy, w którym wystąpi na HELLIAD FEST 2019, jest nadal owiany tajemnicą, ale zespół wielokrotnie udowadniał, że nie zawodzi swoich fanów.
 
SLAGMAUR

Pochodzący z Norwegii zespół Slagmaur przyciąga uwagę nie tylko wielowarstwowym, black-metalowym brzmieniem, ale także pokazami artystycznym, które łączą w sobie teatralny horror estetyczny z awangardą.
 
DECAPITATED

Decapitated to polska grupa muzyczna wykonująca technical death metal. Zespół znany jest na całym świecie i uczestniczył w licznych festiwalach muzycznych, takich jak Metalmania, Metalfest, Hunter Fest i Ozzfest. Czasopismo Metal Maniacs określiło grupę mianem nadziei death metalu.
 
OBSCURE SPHINX

Obscure Sphinx to także polska grupa muzyczna wykonująca post-metal. Debiutancka płyta zespołu pt. Anaesthetic Inhalation Ritual miała swoją premierę 15 kwietnia 2011 roku. Od tej pory zespół wydał łącznie trzy albumy studyjne i regularnie gra koncerty nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Twórczość zespołu jest bardzo charakterystyczna dzięki głosowi wokalistki Zofii "Wielebnej" Fraś.

Z kolei w piątek w klubie Ucho zagrają takie polskie składy jak: stonerowy Belzebong, eksperymentalny Sunworm, blackmetalowe Entropia, Thaw i In Twilight's Embrace, a także synthwave'wowy Nightrun 87.

Bilety są dostępne pod TUTAJ.
mro