Kultura
W programie Mozartiany jest także oferta dla dzieci (Fot. Radio Gdańsk/Hanna Berenthal)

niedziela,

18 sierpnia 2019

13:20

Podróż w czasie do epoki Mozarta. Rusza festiwal Mozartiana

Niemal 200 artystów wystąpi w czasie tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego. To muzyczne wydarzenie jest szansą na przeniesienie się do magicznej epoki wielkiego klasyka, a przede wszystkim wysłuchania jego twórczości w najróżniejszym wykonaniu. "Mozartianę" czas zacząć!

Większość z 12 imprez odbędzie się w Parku Oliwskim, założonym w epoce wybitnego austriackiego kompozytora. Jan Łukaszewski, twórca Mozartiany, a także szef Polskiego Chóru Kameralnego powiedział, że ideą festiwalu jest nie tylko prezentacja dorobku patrona imprezy, ale także twórczości inspirowanej muzyką Wolfganga Amadeusza Mozarta.
 
POCZĄTEK W DOMU UPHAGENA

Pierwsze trzy dni tegorocznej Mozartiany to tradycyjnie koncerty kameralne w XVIII-wiecznym Domu Uphagena, mieszczącym się w centrum zabytkowego Gdańska.

W niedzielę wystąpi tam włoski kwartet smyczkowy VenEthos. W poniedziałek odbędzie się koncert zespołu puzonowego Trombastic, w którego skład wchodzą muzycy pracujący na co dzień w warszawskich orkiestrach: Piotr Wawreniuk, Michał Kilian, Robert Krajewski i Roman Miller. We wtorek w dawnym wnętrzu mieszczańskim wystąpi Dena Piano Duo, zespół tworzony przez Tinę Margaretę Nilssen z Norwegii oraz jej byłą profesor fortepianu z berlińskiej Akademii Sztuki, Niemkę Heidę Goertz.
 
8C9893E140E1-3803
Park Oliwski zostanie opanowany przez postaci rodem z XVIII wieku (Fot. Radio Gdańsk/Hanna Berenthal)

KONCERT INAUGURACYJNY


W koncercie inauguracyjnym na dziedzińcu Pałacu Opatów wystąpi w środę Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej, którą dyrygować będzie Paweł Przytocki, a na waltorni zagra Paweł Cal. Po tym koncercie na scenie pojawi się Leszek Kułakowski Jazz Orchestra, która wykona tematy z muzyki Mozarta w opracowaniu na orkiestrę jazzową.

W czwartek wieczorem na dziedzińcu Pałacu Opatów odbędzie się premiera spektaklu pt. „Śluby fan tutte”, będącego kompilacją opery Mozarta „Cosi fan tutte” oraz komedii Aleksandra Fredry „Śluby panieńskie”. Śpiewakom towarzyszyć będzie Polska Filharmonia Bałtycka pod dyrekcją Massimiliano Caldiego.

Czwartkowy wieczór zwieńczy koncert „Mozart po klezmersku” w wykonaniu polskiego zespołu Bester Quartet.

W piątek na scenie przed Pałacem Opatów zaprezentuje się założona w 1993 r. Tallińska Orkiestra Kameralna. W ciągu dwóch niemal dekad działalności stała się ona jedną z najbardziej znaczących orkiestr w Estonii, chętnie zapraszaną do występów na scenach nie tylko Europy.

Po estońskich muzykach przed widownią zaprezentuje się Klazz Brothers&Cuba Percussion. W ostatnich dwóch latach zespół ten dwukrotnie otrzymał nagrodę Echo Klassik oraz Jazz Award, a trzykrotnie – w tym za album „Mozart meets Cuba” – był nominowany do Grammy. Przez niespełna 20 lat działalności grupa sprzedała ponad pół miliona płyt na całym świecie.
 
FINAŁ W KATEDRZE OLIWSKIEJ


Koncert finałowy w sobotę, 24 sierpnia, odbędzie się - jak co roku - w Katedrze Oliwskiej. Wystąpią: Talia Or (sopran), Ewa Marciniec (alt), Thomas Elwin (tenor), Darren Jeffery (bas), Schola Gregoriana Cardinalis Stephani Wyszyński, Michał Sławecki - magister chori, Polski Chór Kameralny oraz Akademie für Alte Musik Berlin. Całością dyrygować będzie Jan Łukaszewski.

W programie Mozartiany jest także oferta dla dzieci. W czwartek i piątek w parku odbędzie się spektakl „Uprowadzenie z Seraju KV 384” w wykonaniu prywatnego teatru marionetkowego z pałacu cesarskiego Schoenbrunn w Wiedniu.


Więcej szczegółów oraz program wydarzenia można znaleźć >>>TUTAJ.

PAP/jr