Kultura
Wykłady odbędą się w Sali Akwen (Fot. Pixabay)

piątek,

09 sierpnia 2019

08:37

"To miejsce utkane z emocji." W piątek dwa wykłady o Klubie Sportowym "Gedania"

Wykłady opowiadające o Klubie Sportowym "Gedania" już w piątek odbędą się w gdańskiej Sali Akwen. Poprowadzą dr hab. Janusz Trupinda oraz prof. Grzegorz Berendt.


Gedania to taki sam symbol tożsamości Polaków, jakim jest np. Poczta Polska czy Westerplatte. Dla każdego Polaka i gdańszczanina oczywiste jest, że należy to miejsce i pamięć o nim zachować dla przyszłych pokoleń.

DWA WYKŁADY

„Gedania – Polska w Gdańsku. Spuścizna Polaków polskiego Gdańska” to tytuł dwóch wykładów, które odbędą się w piątek o godzinie 18:00 w Sali Akwen, przy ulicy Wały Piastowskie 24 w Gdańsku.

Wśród piłkarzy, którzy reprezentowali barwy Gedanii byli m.in. Roman Korynt (reprezentant Polski, w latach 1953-67 zawodnik Budowlanych/Lechii Gdańsk), Krzysztof Adamczyk (reprezentant Polski, król strzelców ekstraklasy w barwach Legii Warszawa), Rafał Murawski (reprezentant Polski, były zawodnik Lecha Poznań i Pogoni Szczecin), Andrzej Baczyński (były zawodnik Legii Warszawa i Lecha), Andrzej Dybicz (zdobywca Pucharu Polski w barwach Arki Gdynia), Łukasz Kowalski (były zawodnik Arki) czy Michał Szromnik (były zawodnik Dundee United).

Jak napisał dr Janusz Trupinda we wstępie swojej książki:

"Miejsce to utkane jest z emocji, jak wiele innych w Gdańsku, ale ten plac we Wrzeszczu szczególnie. Serce Polenhofu, polskiej wysepki na mapie Wolnego Miasta Gdańska. A dziś? … Stadion (a wtedy właściwie jeszcze boisko), uroczyście poświęcony 3 października 1926 r., był miejscem nie tylko zawodów sportowych, ale także uroczystości i manifestacji – swego rodzaju wizytówką i oczkiem w głowie Polaków mieszkających w Wolnym Mieście."

Organizatorem wydarzenia jest Kacper Płażyński, przewodniczący klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska.


jr/mmt