Kultura
Złoty Yorick na za najlepszą inscenizację Szekspirowską trafił w tym roku do Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku (Fot. Gdański Teatr Szekspirowski)

poniedziałek,

05 sierpnia 2019

07:06

Teatr dramatyczny z najmniejszym budżetem w Polsce zdobył Złotego Yoricka. Nagroda trafiła do... Słupska

Jury 23. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku uznało za najlepszą inscenizację szekspirowską sezonu 2018/2019 spektakl "Kupiec wenecki" w reżyserii Szymona Kaczmarka z Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku. Podczas niedzielnej gali, kończącej festiwal nagrodę dyrektorowi słupskiej sceny Dominikowi Nowakowi wręczyła przewodnicząca jury Dorota Buchwald.

- Jury doceniło spójną interpretację dramatu, która potwierdza, że Szekspir jest ciągle o tym, "co jest w Polsce do myślenia" - uzasadniła werdykt Dorota Buchwald. 


Zaskoczony dyrektor słupskiej sceny przyznał, że bardzo cieszy się z nagrody. - W jakiś sposób udowadniamy, że najbiedniejszy dramatyczny teatr w Polsce może robić najlepsze spektakle, więc jesteśmy z tego dumni - powiedział Dominik Nowak.

"KUPIEC WENECKI" POKONAŁ "HAMLETA" I "WIECZÓR TRZECH KRÓLI"

Poza "Kupcem weneckim" o Złotego Yoricka 2019 roku walczył "Hamlet" w reżyserii Mai Kleczewskiej z Teatru Polskiego w Poznaniu i "Wieczór Trzech Króli" w reżyserii Łukasza Kosa z Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Wielu widzów spodziewało się, że to "Hamlet" znajdzie uznanie jurorów, ale, jak podkreślała w rozmowie z Radiem Gdańsk przewodnicząca jury, szukano odniesienia do polskich problemów. Tymczasem spektakl Mai Kleczewskiej był diagnozą dotyczącą Europy i kondycji teatru, a w komediowym przedstawieniu Łukasza Kosa zabrakło filozoficznego kontekstu.

- "Kupiec wenecki" był niejako pośrodku. Współczesność wychodzi wszystkimi szwami, a do tego jest polski kontekst. Są pytania o stosunek do inności, o opresję prawa, rodziny i religii - dodała Dorota Buchwald.

6 NAGRÓD SZEKSPIROFF

Na zakończenie 23. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku przyznano także sześć nagród w nurcie SzekspirOFF, w tym pierwszą za spektakl "Hamlet. Sen" Sławkowi Krawczyńskiemu i Annie Godowskiej. Relacji z gali będzie można posłuchać w magazynie Notatnik kulturalny 6 sierpnia o godz. 21:30.

Marzena Bakowska/mkul


Zobacz Galerię